Google zbrojí proti krizi, prodává podíl v AOL

Google není spokojený s finanční bilancí AOL a chce prodat svůj akciový podíl. Přinášíme postřehy ze světa ekonomické krize proti technologickým gigantům.

Největší světová internetová společnost Google se hodlá v co nejbližší době zbavit svého pětiprocentního podílu v americké firmě AOL. Podle zástupců Googlu není internetový gigant spokojen s výsledky akviziční společnosti, jejíž špatná bilance byla navíc prohloubena globální ekonomickou krizi. Na skutečnost upozornilo několik světových ekonomických deníků.

Google vstoupil do America OnLine v roce 2005, když odkoupil zhruba 5 procent akcií od mediální a investiční skupiny Time Warner. Odkup cenných papírů vyšel na 1 miliardu dolarů. Google začal spolupracovat na bázi poskytování reklam a vyhledávání, v posledních letech však výnosy nebyly takové, jaké si vedení představovalo. I samotný AOL, který mimo jiné stál u zrodu masového nasazení internetu ve Státech, zaznamenává postupný pokles tržeb.

Google kvůli neslavným ekonomickým výsledkům AOL musel odepsat 726 milionů dolarů hodnoty ivestice, meziroční zisk AOL pak klesl o nepříjemných 23 procent, přičemž ztráta činila 1,9 miliardy dolarů. Vedení Googlu pod dohledem Erica Schmidta proto oslovila původního majitele odkoupených akcií, Time Warner, s nabídkou, zda nechce odkoupit podíl za stejnou hodnotu, za jakou ho před čtyřmi lety prodal.

Mnozí burzovní experti se však domnívají, že Google požaduje moc. Hodnota firmy jako takové za tu dobu výrazně poklesla, navíc všechny firmy čelí nepříjemné ekonomické recesi. Time Warner se zřejmě nebude chtít pouštět do takové riskatní operace, Google by naopak finanční injekce pomohla, i když jako výjimka potvrzující pravidlo příliš krizi nepodléhá. Meziroční zisk firmy sice klesl o 800 milionů dolarů, tržby a zisk na akcii však byly větší. Google totiž investoval do strategického rozvoje, díky čemuž musel větší část svých čtvrtletních příjmů odepsat. V neprospěch Googlu mluví i současná hodnota akcií samotného Time Warner, která se pohybuje pod hranicí 10 dolarů. Nákup by nejspíše znamenal ještě větší pokles. Odborníci se proto domnívají, že se Google bude muset poohlédnout jinde a určitě musí počítat s tím, že investovanou hodnotu zpět nezíská.

Klepněte pro větší obrázek
Akcie Time Warner jsou na kritické hodnotě. Dokonce i Yahoo se daří lépe a pod novým vedením počítá s budoucím růstem. U Warneru je naopak očekávána stagnace. Zdroj: Google Finance

Spolupráce firem ze Sillicon Valley však byla historicky velice plodná. V době, kdy AOL patřilo mezi špičky amerického internetu, se na webu začaly objevovat AdSense inzeráty od Googlu. Vzniklý obchodní model způsobil revoluci v oblasti internetové reklamy a Google tak začal expandovat na další webové projekty. Mezi velice úspěšné spolupráce se začlenil tehdy skomírající server AskJeeves.com (Ask.com). Vyhledávač s anglickým sluhou v logu se prozatím mohl těšit četné přízni konzervativních fanoušků, budoucnost však byla nejasná kvůli zkostnatělému systému. Vedení Googlu se proto do projektu zapojilo, nabídlo technologická řešení, Ask.com zase četnou klientelu a oběma firmám obrovským způsobem narůstaly zisky.

O podobný krok se koncem minulého roku pokusil Google i se svým největším "konkurentem" na americkém trhu, slavným Yahoo. Firma, která stejně jako Google vznikla na univerzitní půdě ve Stanfordu, v té době čelila krizi a vedení v čele s Jerry Yangem snášelo kritiku kvůli odmítnutí odkupní nabídky ze strany Microsoftu. Po vleklých jednáních, kdy Yahoo mělo sloužit jako reklamní vývěska pro reklamy Googlu, a antimonopolních šetřeních, nakonec firma Larryho Page a Sergeye Brina od projektu odstoupila. Yangova strategie, která by do firmy přinesla kýžené finanční prostředky, tak stroskotala a slavný šéf pod tíhou všech neúspěchů odstoupil z funkce výkonného ředitele. Akcie Yahoo se dostaly z historického minima na přelomu tohoto roku, hodnota na indexu NASDAQ se však stále pohybuje okolo slabých 13 dolarů. Google si naopak vede velice dobře, hodnota akcií přesahuje 370 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Akcie Yahoo! se vzpamatovaly a přehouply se přes hodnotu 10 dolarů. Google utěšeně roste i v dobách krize, přesto by rád svojí pozici pojistil prodejem nevýhodné akvizice. Zdroj: Google Finance

Google není jediný technologický moloch, který se zbavuje dnes již nevýhodných investic. Redmondský softwarový velikán Microsoft koncem ledna tohoto roku oznámil prodej svého zhruba sedmiprocentního podílu v televizní společnosti Comcast. Největší výrobce počítačových programů na světě před více než deseti lety do firmy vstupoval za miliardu amerických dolarů, veškeré akcie však prodal za pouhých 150 milionů. Nevydařené strategické záměry, tedy spuštění vlastního multimediálního systému pro masy, hodlá Microsoft kompenzovat na letošním CESu představenou službou Mediaroom.

Klepněte pro větší obrázek
Krize se nevyhnula ani zdánlivě silnému Microsoftu. Hodnota akcií o příliš nepřevyšuje čísla Yahoo", které chtěl redmondský gigant minulý rok odkoupit. Microsoft však má do budoucna slibné vyhlídky. Tento rok mají na trh přijít očekávané Windows nebo nová verze kancelářské sady Office. Zdroj: Google Finance
Diskuze (2) Další článek: Soutěžní Online dílna GUG.CZ startuje!

Témata článku: Microsoft, Google, Web, Byznys, Internet, Larry Page, AOL, Sergey Brin, Eric Schmidt, Americký dolar, Google+, Google AdSense, TimeWarner, Postupný pokles, Erica, Největší projekt, Time, Rok šetření, Největší revoluce, Comcast, Finance, Podíl, Time Warner, Yahoo Finance, Technologický gigant

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů