Google | Video | Mobilní aplikace

Google zablokoval přehrávač videí českého vývojáře. Vadila mu podpora titulků ve formátu ASS

V obchodě Google Play jsou k dispozici tisíce programů. Je jasné, že jejich ruční kontrola by vyžadovala armádu zaměstnanců, proto Google pro tyto účely používá software postavený na umělé inteligenci. Ten ale – na rozdíl od člověka – nemusí vždy správně pochopit kontext, jak ukazuje incident, o kterém informoval autor aplikace Just (Video) Player Marcel Dopita na GitHubu.

„Po drobné nesouvisející aktualizaci popisku byl Just Player v obchodě Google Play pozastaven kvůli porušování zásad týkajících se sexuálního obsahu a vulgárních výrazů.“ uvedl večer 25. ledna Dopita ve svém příspěvku. Google nijak nekonkretizoval, v čem vidí porušení pravidel – pouze citoval pasáž s výčtem podporovaných formátů titulků: SRT, SSA, ASS, TTML a VTT.

Příliš ožehavý formát?

Autor aplikace pojal podezření, že automatickým algoritmům vadí přípona ASS. Toto slovo je v angličtině vulgárním ekvivalentem k termínům zadek či pozadí. Paradoxní však bylo, že Just (Video) Player používá knihovnu Googlu ExoPlayer a přímo na oficiální stránce s výčtem podporovaných formátů externích titulků je zmíněn i inkriminovaný ASS.

Nutno říci, že s ohledem na anglický význam byla přípona ASS, znamenající Advanced SubStation Alpha, zvolena opravdu nešťastně. Nejde ale o žádnou novinku – ačkoli tento formát není tak rozšířený jako častější SRT, je široce používán v žánru anime a v tomto segmentu se stal de facto standardem. Popularitu si získal díky pokročilým funkcím, jako je možnost definovat styl titulků, jejich přesné umístění a grafikou ve stylu karaoke.

Marcel Dopita se obratem proti rozhodnutí odvolal. V dalších komentářích pak uvedl, že tak nějak tušil, že by se něco podobného mohlo stát, nicméně doufal, že dnešní „počítače“ jsou při čtení kontextu chytřejší.

Google zareagoval poměrně rychle – krátce po půlnoci 26. ledna už autor hlásil, že stránka aplikace v Obchodě Play byla obnovena a přehrávač lze opět stahovat a instalovat. Určitě je dobře, že Google aplikaci obnovil, ale její pozastavení je dalším dílkem skládačky, ukazující nerovnost vztahu, který mají vývojáři s automatizovaným procesem kontroly aplikací.

Kritika automatické kontroly

Z určitého úhlu pohledu by šlo celý incident označit za komické nedorozumění, jež se podařilo v rozumném čase vyřešit. Nicméně jde také o ukázku slabiny automatizovaných systémů na kontrolu aplikací, které mnozí označují za nepřesné. Například server Ars Technica celou kauzu komentoval sarkastickými slovy: „Bláznivý automatický proces kontroly aplikací na Google Play znovu zasahuje.“

Americký server Android Police trefně konstatoval: „Buďme realisté. Ze všech výrazů, které můžete považovat za obscénní, by dvojznačné slovo jako je ass nemělo být mezi slovy, jež způsobí automatické pozastavení aplikace. Žádost o vyjádření vývojáře nebo ruční kontrola podporou mohla takovému nedorozumění úplně zabránit.“

Algoritmy automatické kontroly aplikací v Obchodě Play mají zajistit, aby distribuční platforma byla bezpečnějším místem. Mnohokrát se bohužel ukázalo, že je tento proces poměrně náchylný k falešně pozitivním verdiktům s nepříjemnými následky.

Konkurenční Apple je často kritizován za pomalost při schvalování aplikací do svého App Storu. Podobné události, jako je zablokování videopřehrávače kvůli formátu titulků, však ukazují výhody procesů řízených živými lidmi.

Diskuze (27) Další článek: Intel má první samostatné grafické karty Iris Xe a Iris Xe Max. Budou ale fungovat jen na některých počítačích

Témata článku: Google, Apple, Video, Android, Mobilní aplikace, Česko, GitHub, App Store, Český vývojář, Ars Technica, Formát, Asso, Verdikt, Just, Přehrávač, Titulky, Aplikace, Google Play, Kontrola, Vývojář, Police, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru