Google | Prohlížeče | Chrome | Doplňky do prohlížeče

Google zabije aplikace v Chrome. Doplňky v prohlížeči ale zůstanou

Aplikace pro Chrome odstartovaly v roce 2013, kdy Google chtěl vytvořit vlastní ekosystém okolo prohlížeče. To se ale příliš nepodařilo a i když se našlo několik kvalitních aplikací, ve velkém se neuchytily. Firma tak pro ně postupně ukončí podporu.

Potřebu samotných aplikací v Chromu totiž v průběhu let nahradily jiné technologie, především v čele s HTML 5. Současně také Chrome OS získal podporu pro aplikace z Androidu, není zde tak potřeba vyvíjet je přímo pro tento systém a potažmo prohlížeč. Nadále tak bude možné rozšiřovat funkce Chromu pouze za pomoci doplňků, jejich podpora zůstane zachována.

Od května 2020 tak Google zastaví přijímání nových aplikací do Chrome Webstore. Ty stávající budou moci vývojáři aktualizovat ještě následující měsíc. Od června skončí samotná podpora aplikací v Chromu pro Windows, macOS a Linux. Zákazníci s Chrome Enterprise a Chrome Education ale budou moci prodloužit podporu až do prosince, kdy na těchto systémech skončí.

V červnu příštího roku pak Google zruší NaCl, PNaCl a PPAPI API, které využívaly právě aplikace pro Chrome. V témže měsíci také dojde ke zrušení aplikací pro Chrome OS. Zde si budou moci opět firemní a školní zákazníci prodloužit podporu, tentokrát až o rok. Finální smrt tedy nastane v červnu 2022, většiny uživatelů se ale dotkne již letos v květnu.

Klepněte pro větší obrázek 
V dnešní době již mnoho aplikací v Chromu pravděpodobně mít nebudete.

Jestliže chcete vidět, co máte v prohlížeči ještě nainstalováno, můžete navštívit stránku chrome://apps/. Zde najdete kromě těch z obchodu i všechny stránky, pro které jste si vytvořili zástupce na ploše a tím je „nainstalovali“ do prohlížeče.

Diskuze (6) Další článek: Proč ani po 46 letech neumíme vypočítat, jak lze co nejrychleji vyřešit Rubikovu kostku

Témata článku: Google, Software, Windows, Internet, Prohlížeče, Android, Chrome, Linux, macOS, Chrome OS, Doplňky do prohlížeče, Doplňky, Chrome Webstore, Chrome Enterprise, Podpora, Aplikace, Prohlížeč


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky