Google | Chrome OS | Chromebooky

Google z chromebooků udělá herní počítače. Míří na ně Steam

Zdroj: Asus
Google z chromebooků udělá herní počítače. Míří na ně Steam | Zdroj: Asus

Chromebooky budou opět o něco univerzálnější. Poté, co na ně Google dostal aplikace z Androidu a umožnil instalovat některé linuxové programy, teď na jeho desktopovou platformu zamíří i PC hry. Firma se dohodla s Valve a společně na zařízení přinesou herní obchod Steam.

Novinka je coby alfaverze dostupná v Chrome OS 14583.0.0, který se momentálně nachází v kanálu Dev. Celkově tedy půjde o dost omezený a nestabilní zážitek. Google zatím podporuje jen zařízení s procesory Intel Core 11. generace, grafikou Intel Iris Xe a alespoň 8 GB RAM. V tuto chvíli tomu odpovídá jen sedm zařízení:

Acer Chromebook Spin 713 NX.A6XEC.002 Acer Chromebook Spin 713 NX.A6XEC.002
nabízí 27 obchodů za ceny od 20 056 Kč
Srovnat ceny na Živě
  • Acer Chromebook 514 (CB514-1W)
  • Acer Chromebook 515 (CB515-1W)
  • Acer Chromebook Spin 713 (CP713-3W)
  • Asus Chromebook Flip CX5 (CX5500)
  • Asus Chromebook CX9 (CX9400)
  • HP Pro c640 G2 Chromebook
  • Lenovo 5i-14 Chromebook

Oficiální seznam známých problémů je hodně obsáhlý. Můžou zlobit grafika i zvuk, hry zatím není možné instalovat na externí disky. Potíže se škálováním grafiky budou dělat chromebooky s hi-dpi displeji. Zatím nefungují ochrany BattlEye a Easy Anti-Cheat. A zdrojem starostí také může být to, že řada her nemá nativní verzi pro Linux (jádro Chrome OS), ale přes překladovou vrstvu Proton spouští hry určené pro Windows.

Google už ale také zveřejnil seznam několika desítek her, které zaručeně běží. Typicky půjde o nenáročné tituly jako české Factorio, RimWorld, Stardew Valley, Terraria, Hades nebo Dead Cells. Na listině jsou ale též Zaklínač 3. L4D2, Fallout 4, Euro Truck Simulator 2, Age of Empires II: Definitive Edition a chybět nesmí ani Skyrim. Pátý díl série The Elder Scrolls tak rázem funguje již na asi sto padesáté šesté platformě.

Diskuze (7) Další článek: Satelitní internet Starlink poprvé zdražuje. Je vysoká inflace, říká Muskova firma SpaceX

Témata článku: Windows, Google, Linux, Intel, Android, Steam, Hry, Chrome OS, Chromebooky, Valve, The Elder Scrolls, Zaklínač, Hades, Stardew Valley, Fallout, Grafika, Factorio, DEVA, Počítač, Chromebook, Age of Empires II, Terraria, Proton, Intel Iris, Dead Cells, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Filmový Mario letošní rok nestihne. Za odklad se omlouvá sám Mijamoto

Filmový Mario letošní rok nestihne. Za odklad se omlouvá sám Mijamoto

Nový animák s Mariem v hlavní roli jsme měli vidět už letos během vánoční sezóny. Nakonec se ho ale dočkáme o několik měsíců později.

Martin Nahodil
MarioFilm
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA