"Bit udělá dítě"
další velký milník nás čeká s objevem reálné aplikovatelnosti...
Aplikovatelnosť je už vymyslená, len čaká sa na dodanie hardware. Dokonca už vznikli aj kvantové algoritmy. Predovšetkým sa to bude používať na výpočtovo náročné úlohy, ktoré sa riešia teraz na klasickom hardvéri.
no právě, lepší by byla skutečná
Problém nie je aplikovatelnosť, problém je, že sa čaká na hardvér. Lebo nie je hardvér. To je ako sťažovať sa, pred nakúpením surovín na chleba, že je recept zlý a chlieb nejedlý.
Ale hardware s aplikovatelností dost souvisí.Pořád není jasné, jestli je vůbec možné postavit dostatečně velký a současně stabilní kvantový počítač, aby se na takové problémy dal využít.Když jsme u chleba, je to jako vymyslet recept na skvělý chléb, akorát suroviny na něj nebudou existovat. Připomíná mi to tu konspirační teorii postavenou na prvku z konce periodické tabulky, kde tvrdí, že pomocí toho prvku se dá zajistit antigravitace, létající talíře a já nevím co všechno; jenže poločas rozpadu toho atomu je někde v nanosekundách. Stačí vyřešit tenhle hardwarový problém, nějak zastavit jaderný rozpad, a pak už to bude zaručeně fungovat; což je mimochodem striktně vzato logická pravda, protože implikace s nepravdivým předpokladem je vždycky pravdivá.
Tie konšpiračné teórie o prvkoch z konca tabulky nie sú podporené dlhoročnými vedeckými výskumami, ktoré robia skutoční vzdelaní a múdri ľudia, ale sú založené na tom, že nejaký tinfoil hat trepal kraviny. Tieto kvantové procesory, ktoré máme sú práve proof of concept. Až to bude s rozumným počtom stabilných qbitov a bude to fungovať za normálnych podmienok, potom to bude riešiť reálne problémy. (Napríklad lámať šifry, alebo whatever výpočtovo náročné). To je technológia, ktorá musí byť, kto ju nebude mať, bude v strašnej nevýhode.Zatiaľ tam majú len hinten RCS ako hračkársky problém. Ale chápem, že tú vec chcú aj tak použiť na niečo, aby investori nepizúkali.
Ne, ty konspirační teorie jsou zjevná pitomost, proto jsem je použil jako příklad, protože to, co předvídáte kvantovým počítačům, je velmi podobné, až na to, že není jasné, jestli to je nebo není pitomost.Kvantové počítače lámající šifry se slibují skoro celý můj život. První kvantový počítač se objevil před 26 lety. A dodnes na tom nikdo nespočítal vůbec nic užitečného, a není jasné, jestli to vůbec půjde. A i když jo, jestli to bude v dohledné době.
>>>Ne, ty konspirační teorie jsou zjevná pitomost, proto jsem je použil jako příkladTomu sa hovorí Straw man. Až sa vedci z Google dozvedia, že nejaký pepík použil straw mana na ich prácu, tak to rovno zabalia, lebo expertovi treba veriť.
Není to ani tak daleko jako jaderná fúze, která má taky teoretickou aplikaci, ale na praktické využití chybí dotažený hardware. A v tomto stavu je to už padesát let.praktické využití = existence praktického využití, nikoli je teoreticky možnéDoplněno: jsou vhodné pro simulaci kvantových jevů. otázka je, na kolik je to praktické, ale minimálně pro vývoj kvantových počítačů to přínosné bude. Takže počítač má praktický význam pro tvorbu teorie, která teoreticky může mít i praktický přínos 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 12. 2024 10:22
50 rokov už existuje kvantový procesor? Asi som niečo prespal.
Ano, pouziti kvantovych stroju bude pripraveno na nektere typy NP problemu-diskretni logaritmus/exponencialni typy problemu=nasobeni velkych prvocisel (RSA), Metoda Monte-Carlo nebo "obchodni cestujici" ... Od obecnych problemu ke konkretnim. Nicmene osobne by me zajimalo Jak vlastne nekdo z Google potvrdil, ze ten vypocet je spravne?
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 12. 2024 06:20
U těch prvočísel a Shorova algoritmu výsledek ověříte snadno, předpokládám, že u toho benchmarku to bude podobně.
To není zase takový problém. Třeba u faktorizace na 2 prvočísla můžete ta prvočísla hledat léta, ale když už je máte, tak vynásobit je a porovnat s původním číslem je otázka milisekund.
S trochou PR by se i analogové počítače mohly dostat na výslunní. Výhodou současných digitálních obvodů je přesnost, ale ta pro AI potřeba není a na rozdíl od kvantových počítačů fungují i za pokojové teploty a na některé simulace se hodí.
Tak on v podstatě každý fyzikální experiment je tak trochu analogový počítač, že 🙂
Ale ony se na výsluní zase tak trochu dostávají. Jedná se o jednoúčelová zařízení a mezi nejjednodušší patří třeba pravítko 🙂
Přesnost, nejpřesnější byly "analogové" mechanické matematické stroje, takže spíš korekce chyb. Co když je to slepá technologická ulička? Kdo ví?
Názor byl 2× upraven, naposled 11. 12. 2024 14:46
Boli tak presné, ako im fyzikálne limity dovolovali (prípadne v ČSSR aj súčiastková základňa). Na digitálnych počítačoch je taká presnosť, ako pamäť dovolí.
Analógové počítače majú problém s univerzálnosťou.
opak je pravdou = mohou být velmi jednoduché díky specializované funkci.
... to je to samé jinými slovy, ne opak... 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 12. 2024 10:45
Kolik má Qubit stavů?Dle chatqpt, současně nekonečně mnoho. Potom chápu to číslo 10na25 let.Přirovnání, možnosti uplatnění jsou obrovské:Michio Kaku sám sebe přirovnává k elektronu, který se vyskytuje dle pravděpodobnosti, ale může být kdekoliv, pokud se na něj nepodíváme.Tedy v zrcadle vidí pouze svoje pravděpodobnostní já.The Future of Quantum Computing with Michio Kaku, Neil deGrassehttps://www.youtube.com/watch?v=lum6rdKr4To
To chápete špatně, není stav jako stav.Tlc... 8 stavů tedy 3 bityBajt 8bitů,256 stavůKvantova: qubit má fázi ( v podstatě směr na jednotkové kouli) -amplituda se nedá štelovatA kombinace qubitů není kartezsky součin stavů
Skvělá roadmapa, na které jsou sice zakresleny nějaké budoucí produkty, ale naprosto chybí termíny, kdy s nimi přijdou. (resp. termíny se nacházejí jen u dvou již vydaných produktů z let 2019 a 2023, ale celý zbytek je dál je prázdný).Sorry, ale bez termínů to není žádná roadmapa. Docela bych očekával, že na toto pochybení novinář upozorní.
No roadmapa to je, jen je navázaná na technologie, které buď ještě neexistují, existuje teorie, ale zatím se nepovedlo najíc technologii k uskutečnění pokusu,který by ji ověřil, nebo existují, ale ještě se je z laboratoře nepovedlo převést do produkce, což už tohoto typu produktu, kdy je každý spíše prototypem než seriově vyráběným kusem.Je to podobné, jako byste od NASA chtěl přesnou časovou roadmapu na vybudování technologie pro návrat na měsíc. Tam sice kvůli rozpočtu existuje, ale rozhodně neodpovídá reálným termínům. Takže Google daumy dát nemůže, když je nezná. Spíš je to předpoklad, že těch technologických milníků potřebných pro uskutečnění s velkou pravděpodobností bude v blízké době dosaženo.
doporucuji si nastudovat co je to roadmapa... je to stejne jako napsat ze pojedu z Prahy do SuperMesta pres Megapollis... jenom musim pockat az nekdo postavi SuperMesto a Megapollis...
To bych doporučil vám, Lenine.Že vy jste se setkal jenom s časově orientovanými roadmapami s termíny neznamená, že všechny roadmapy jsou takové.Cílově orientované roadmapy jsou bezčasové, protože vývoj závisí na nepředvidatelných faktorech.Ostatně, i název roadmap naznačuje, že jde spíš o naplánovaní "trasy" k dosažení nějakého cíle, ne nutně i s termíny, kdy jej má být dosaženo.
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 12. 2024 19:44
Roadmapa bez termínů není roadmapa, ale wishlist. Což je dost velký rozdíl. Roadmapa neboli cestovní plán má mít termíny, kdy se kam dostaneme.A ano, pokud by NASA měla vydat roadmapu návratu na Měsíc, tak ta musí obsahovat i termíny.
A roadmap is a strategic plan that defines a goal or desired outcome and includes the major steps or milestones needed to reach it.
já bych v tomto případě tak přísný nebyl - je to pořád plán, který ukazuje směr očekávaného budoucího vývoje. A roadmapy pro vývoj SW, kde může být dobrý odhad objemu práce, jsou ze své podstaty značně odlišné od roadmapy pro činnosti, které zahrnují nové objevy fyzikálních vlastnosti materiálů a chování kvantových částic. Na to je evidentně krátký i kvantový počítač...
Ale do mobilů dávají podřadné Tensory za cenu nejlepších Snapdragonů.
A mohl bych ho videt? Tyhle kvantove cipy jsou jako teorie hezke, akorat prakticka aplikace selhava. Ukazte mi jednu praktickou ukazku (do military samozrejme nikdo nevidi).
Jakou praktickou ukázku chceš? Tady v článku máš jednu. No a teď si představ neuronovou síť, kterou naučil jeden takový čip. Už nebude potřeba žádný Cluster grafických karet. Ty výpočty zvládne jeden čip. A co třeba výpočet počasí? Momentálně numerické modely počítají super počítače. Pak mě třeba napadá simulace veřejné dopravy. Budeš moci simulovat celá města najednou a ne jenom jednu soustavu křiživatek.
Jeden cip, kolem ktereho stoji barak, aby ten cip vubec fungoval. Jasne, to ze muze nekdy zmenit, otazka je, kdy. Vyvoj kremikovych cipu se sice zpomalil, zdanlive, ale to neznamena, ze treba SMIC neprovede nejaky zasadni skok; a az se ten cip vejde jen do kontejneru, budeme tu mit zase radove vykonnejsi konvencni akceleratory.Takovym magickym zaklinadlem kvantovych pocitacu je Shorův algoritmus na faktorizaci cisel, kteremu se predvida, ze rozbije vetsinu predkvantovych sifer. A zatim nic.Jasne, armady mozna takovy stroj nekde tajne maji, ale nemohou ho poradne vyuzit, protoze by se na to, ze tu nekdo lame sifry ve velkem, driv nebo pozdeji prislo.Pokud se kvantove pocitace nekde prosadi, jedna z prvnich znamek bude zasadni zmena v kryptomenach.Ze tomu Google veri je videt na jeho prosazovani postkvantovych sifer.
Rozumis pojmu prakticky vs teoreticky? Ukaz mi jednu praktickou aplikaci - firmu ktera pouziva treba k simulaci verejne dopravy kvantovy pocitac... Tyhle teoreticke kecy jak je mozne simulovat cela mesta najednou si nech pro hospodu...
Ty seš asi d*bil ne? Kolik ti je 12? Na počátku každého přelomového objevu stála nepraktická aplikace, než se vychytaly mouchy, zlevnila a zefektivněla výroba atd. Teprve potom se postupně dobralo k praktickému využití.
Počkej si pár let až se to zlevní. Praktické využití jsem ti napsal. Modely existují a metody taky. Takže co chceš víc? Jinak teď pro AI stojí několik baráků aby se v nich učili nuronky.
Něco vypočítat, co dnes nejde, není praktická aplikace? 😂😂 Že ty máš Android, přiznej se 😂
realnych aplikaci je more, jen panove nemaji prehled. Kuprikladu serazovaci algoritmy, obchodni cestujici a dalsi, ktere potrebuji projit vsechny moznosti nebo aspon nekolik presne definovanych (treba u paralelniho serazovani 4 cisel je treba spustit 3 vlakna, aby se rychlost zvysila ze 4-5 operaci jen na 3 operace; cim vice cisel, tim vic vlaken a kdyz neni misto, musi bezet po sobe a cas se neuveritelne natahuje). Podobne pracuje to vyhledani nejkratsi trasy. Bud projit vsechny moznosti, nebo vybrat takove, ktere se daji spustit ve vlaknech a daji ten vysledek drive. Blbe se to popisuje, ale algoritmus by vam byl jasny, kdyz si zkusite to serazovani 4 cisel. vsech moznosti je 6 operaci, serazovaci algoritmu 4-5, vlaknovy 3 (ale musi probehnout 3 vlakna najednou). kvantovy pocitac proti tomu spusti nahodne generovana vlakna a vybere vysledky tech, ktere ziska do urciteho casu a spocita pocty a vybere to nejcastejsi poradi tech 4 cisel. proste, misto 4 vlaken bezi treba tech 105 quebitu. ale, kdyz je cisel milion, stale bezi tech 105, ale treba nekolikrat opakovat, aby bylo aspon 10.000 moznosti a pak se vybere nejcastejsi. Coz ale nemusi byt ta top nejlepsi, nejspravnejsi. To se prave da dokazat u toho serazovani cisel, jak presne to udela :)
realnych aplikaci je more? Ukaz mi jednu... ne reseni teoretickych problemu nekde v labu, ukaz mi neco co muzu pouzit... umim si predstavit treba vyuziti u google maps, ale k cemu kdyz to i ted funguje?
Pro vás by mohl být zajímavý zejména farmaceutický průmysl. K počítačovému vývoji léčiv je nutné modelovat proces skládání bílkovin (Protein folding) na kterém si součásné počítače vylámou zuby. Kvantové počítače s tímhle modelováním problém nemají a tak by spousta dnes smrtících nemocí mohla být minulostí.
Problem nemaji nebo nemaji mit problem? 😀Narazim na to, ze si myslim, ze to jeste nikdo ani nevyzkousel, a vsechno je to jen teorie.
Na malých molekulách to funguje, ale bílkoviny jsou velké a potřebují pro začátek tisíce quibitů… které zatím nemáme.
Uz to nekdo na tom kvantovem pocitaci vyzkousel? Klidne na dvouatomovych molekulach?
Je to teoria. Urcite ste o tom uz poculi. Skuma sa tak napr cely vesmir... Kazdopadne je jasne, ze kedze mame vzorce, a mame cestu, akou to vypocitat- ale nemame zatial dostatocne vykonny pocitac na to, aby to slo rozumne zratat- tak vykonny pocitac by s tym mohol pomoct, ze?
Já vím, že se kvantové algoritmy zkoušely na molekule vodíku, ale nevím, zda na skutečném kvantovém počítači nebo jen emulovaném. Na simulaci bylo třeba jen pár quibitů, ale nebyla moc užitečná protože to je moc jednoduchá molekula a klasický výpočet je rychlejší.
No a nektera farmaceuticka firma jiz pouziva kvantovy pocitac? Jiz jsme vylecili rakovinu diky kvantovemu pocitaci? Tohle vse jsou teoreticke uvahy co by slo udelat... Zajima me prakticka aplikace.
Ako asi vidis, kvantove pocitace v tejto dobe vytvaraju firmy, ktorym ide len o zisk. Ked ho google vyvinie, co myslis, na co ho asi pouzije skor: zavola vedcov, co budu moct riesit nove lieky a problemy ludstva, alebo si ho este v tichosti necha par rokov pre seba, kde sa potom dokaze pretlacit cez akekolvek sifrovanie, na akykolvek mobil/zariadenie na svete, na akekolvek bankove ucty, katastre atd atd. Co myslis, co by asi taka firma ako google s tymto spravila? Za mna je odpoved jasna.
Google sám prosazuje a prosadil třeba do Chrome post kvantové šifrování, takže nepretlaci cez akekolvek sifrovanie. Dost pravděpodobně ho používáte právě teď při připojení na Živě. Shorův algoritmus řeší faktorizaci velkých čísel, což naštěstí není jediný princip, na kterém se moderní šifrování dá stavět.A pokud ten stroj bude mít někdo první, určitě to nebude firma, ale spíš tajná služba nějakého státu. Nepřekvapilo by mě, kdyby Čína takový stroj měla.
Reagoval jsem na reálné aplikace. Tohle je jedna z nich.Jinak obecný kvantový počítač nikdo nemá - osobně pochybuju, že něco takového lze vůbec sestrojit...
Nebo naopak. Záleží kdo ten kvantový počítač bude obsluhovat. Nobel si také myslel, že dynamit bude lidstvu pomáhat a zastaví nesmyslné války.
udelejte si seznam, kam na dovcu, pak ho kvantove seradte a spocitejte, jak to vzit jednim vrzem.
Realnych aplikacii je more uz s aktualnymi technologiami. Su ale umelo potlacane. Napr v riadeni statu na slovensku mame taky prebytok ludskych "validatorov formularov", ze by si sa cudoval. O politikoch a ich stranach a vysedavani v parlamente v jednom meste v dobe, ked firmy mavaju denne meetingy cez pol sveta, radsej pomlcim. Riadenie svetelnych krizovatiek by sa tiez dalo silno zefektivnit. Optimalizacia hromadnej dopravy, prepojenie na medzimestsku, vlaky a autobusy- to vsetko by dokazalo velmi pomoct. Vsetkemu tomu ale samozrejme ludia brania, lebo je to zmena, a zmena sa minimalne na slovensku prijima zle. Staci si pozriet, ako teraz vsetci placu, co budeme robit, ked nebudeme vyrabat auta 😃 Ja viem, je to velka zmena, uz od cias velkej moravy sa u nas montovali auta...
A potřebujete na použití navigace kvantový telefon? Jestli ne, tak to asi není nejlepší příklad aplikace.
Podle mě real.aplikace brzdí počet qubitů
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.