Google Wave I. Vize webu budoucnosti?

Google Wave chce změnit pojetí komunikace a spolupráce na webu. Pomoci mu v tom má technologie Gears, HTML 5, blesková synchronizace a futuristický protokol GWFP.

Když Google letos na jaře na své vývojářské konferenci I/O představil službu Wave, na internetu se vyrojily desítky a možná i stovky článků, které Wave přirovnávaly snad ke všemu, co kdy globální web nabídl – od instantní komunikace po kolaborativní kancelářský balík. I díky tomu dodnes mnozí nemají jasno, co to vlastně Wave je, k čemu je dobrý a jaké neduhy současného světa vyřeší.

Jeho podstatu dnes zná několik tisíc vývojářů a šťastlivců, kteří mají přístup k „Developer Preview“, což předznamenává, v jaké fázi vývoje služba vlastně je. Už v září se ale otevřou vrátka pro širokou masu 100 000 betatesterů. Můžete to být i vy, stačí se přihlásit.

Testovací přístup na Google Wave už máme i my a budeme si s ním v následujících týdnech hrát. Ukážeme video ze skutečného provozu, vyzkoušíme, jestli se s Wave dá dělat vše, co slibuje Google a jestli takový systém může konkurovat  běžným prostředkům pro komunikaci a sdílení informací. Dnes přinášíme obecný pohled na Wave a vizi spolupracujících webových služeb.

Vlna, diskuze, nástěnka?

Co je to tedy vlastně ten Wave? Alespoň částečnou představu získal každý, kdo se podíval na devadesátiminutové video na stránkách Googlu. Telegraficky řečeno se tedy jedná o jakýsi prostor pro komunikaci a spolupráci v reálném čase, který využívá technik HTML 5 a nejnovější verze Gears. Tímto prostorem jsou vlastně jakési chaty, diskuze nebo možná ještě lépe nástěnky – v oficiální terminologii vlny. Pozvete si na ně své přátele a můžete se spolu domlouvat třeba na společné akci, případně na nástěnku vystavíte své fotografie, mapu z Google Earth, na kterou budou moci přítomní napichovat vlaječky se svou polohou, a další objekty – gadgety.

 Klepněte pro větší obrázek
Google Wave vzdáleně připomíná Gmail: najdete tu organizační složky, seznam kontaktů, seznam vln a obsah vln
Ta může obsahovat formátovanou diskuzi obohacenou o nejrůznější objekty počínaje fotkami a konče gadgety.
Vlny lze organizovat do složek, mazat a publikovat na webu.

Gadgety jsou drobné webové miniaplikace a v tom tkví pobídka pro programátory, firmy a třetí stranu obecně. Ostatně na aplikacích pro Facebook v posledních letech vyrostl docela výnosný byznys. Vedle Mapy to tedy mohou být i multiplayerové hry na nástěnce, nejrůznější doplňkové aplikace, fotogalerie z Flickru nebo třeba ankety.

Klepněte pro větší obrázek
Vlna a příklad vloženého gadgetu jako hry Sudoku

Na takové nástěnce ale nemusíte diskutovat a sdílet svá data pouze vy a vaši přátelé, ale i roboti. Ti mohou plnit podobné role jako IRC boti a roboti z komunikační sítě Windows Live Messengeru od Microsoftu. V diskuzi se jeví jako skutečné osoby, pokud se jich tedy zeptáte, jaký je aktuální kurz dolaru, přispěchají s odpovědí. Umí toho ale více – dokážou provádět korekturu chyb, blokovat přístup na nástěnku pouze pro vybrané osoby atd.

Klepněte pro větší obrázek
A nakonec klasický IM robot: tento najde DVD film na Amazonu,
boti ale mohou mít mnohem širší využití včetně automatizace obsahu

Asi nejmedializovanější specialitkou Google Wave je ale blesková odezva. Všichni přítomní na nástěnce tak vidí vaše komentáře již při samotné editaci a stejně tak když nahrajete obrázky, zobrazí se okamžitě i u všech ostatních – změny jsou tedy skutečně živě streamované v nejnovějším Firefoxu a prohlížečích postavených nad Webkitem s oficiální podporou Chrome a Safari.

Propojení s běžným webem

Toto vše se děje uvnitř webového klientu. Google Wave má ale i bohaté API a možnost vkládání nástěnek – vln (wave) na další weby. Pokud můžete na svůj web vložit video z YouTube nebo galerii z Pikasy, proč byste tam nemohli vložit celou diskusní nástěnku? A k čemu je to dobré? Představte si třeba situaci s fotkami. Založíte si Wave nástěnku k nějaké události, pozvete do ní účastníky a pobídnete je, aby na ni nahráli své fotografie. Jde to velmi snadno, protože nejnovější verze Gears (a později HTML 5) umožňuje asynchronní nahrávání na server a funkci drag&drop. Fotky tedy stačí prostě přesunout z libovolného souborového správce přímo do prohlížeče a ty se pak nahrají na pozadí. Takovou schopnost měl doposud pouze ActiveX v IE, Java applet a samozřejmě Flash Player.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Wave a Gears: nahrání obrázku na nástěnku přetažením myši z téměř libovolného programu

Fotky se rázem alespoň v podobě miniatury zobrazí zúčastněným v podobě celkem elegantní jednoduché galerie. A teď si představte, že by byla nástěnka ve formě objektu vložená třeba na váš blog. Fotky by se rázem objevily i tam.

Více praktických informací o Google Wave se dozvíte v našich dalších článcích, ve kterých službu podrobíme praktickým testům a scénářům z běžného života.

Federace Google – vize budoucnosti?

Google Wave je ale jen slabým odvarem možností, které se skrývají v pozadí celého projektu. Jinými slovy, Google Wave je jen vábnička a případová studie pro Google Wave Federation Protocol. Ten by se měl podle Googlu stát zářnou budoucností real-rime komunikace a spolupráce na webu, podobné „Google Wave“ služby by si totiž mohli na svých serverech stavět i ostatní a ty by především mohly mít naprosto odlišné využití a podobu. GWFP se nestará o to, jestli budete mezi účastníky živě synchronizovat „vlny“ fotek nebo interaktivní diskuzi vyplněnou nejrůznějšími gadgety a roboty, GWFP se pouze postará o to, aby se tyto kolaborativní informace asynchronním způsobem dostaly z bodu A do bodu B. Než se ale ozve první skeptický výkřik: „diktátor ze San Franciska bude vše kontrolovat,“ stojí za to zmínit, že protokol je již podle svého názvu decentralizovaný. Dílčí Wave servery budou pouze realizovat výměnu informací mezi svými ovečkami a ovečkami dalších Wave systémů. Návrh protokolu je otevřený, staví na starém dobrém XMPP, který používá i síť Google Talk a samozřejmě Jabber, a nenajdete tu žádný centrální server.

Klepněte pro větší obrázek
Různé wave služby se stejným komunikačním rozhraním

Ponořte se nyní na chvíli do velmi růžové a spekulativní  vize, kterou sní inženýři z Mountain View. Píše se rok 2020 a web je již skoro plně modularizovaný – sestavený z nejrůznějších autonomních částí, gadgetů, widgetů, miniaplikací, či jak tomu chcete říkat, a ty spolu komunikují.

Zdánlivě integrální diskuze pod článkem je ve skutečnosti „vlna“, kterou můžete spravovat a rozšiřovat v Google Wave a pomocí GWFP protokolu třeba i ve svém instantním komunikátoru. Stejně tak fotky v galerii nejsou vázané na konkrétní službu a statický web, ale vznáší se v prostoru, je to přeci náš starý dobrý Wave. Můžete je kolaborativně rozšiřovat a upravovat z libovolného prostředí s podporou GWFP. Proprietární rozhraní pomalu ztrácí svůj smysl a prezentační část webu uvnitř prohlížeče je jen jedna z jeho tváří. WWW se zbavuje letitého paradigmatu „hodně dlouhého monolitického plakátu“.

Překrásný nový svět a ... tvrdá realita

Musím říci, že by mi taková budoucnost jako uživateli vyhovovala a její náznaky jsou patrné již dnes. Příkladem budiž třeba Twitter a jeho API, RSS s plnými texty článků, autentizační aplikační rozhraní, která umožňují používat a propojovat nejrůznější služby bez potřeby registrace – OpenID, OpenSocial, Google API, Facebook API nebo Live ID API (Příklad: připojení na Digg,com pomocí Facebook účtu, připojení na YouTube pomocí Google účtu, připojení na Seznam služby pomocí OpenID účtu).

Na druhou stranu je tu ovšem i několik „ale“, díky kterým se může vize propojených služeb zhroutit jako domeček z karet.

  1. GWFP má v názvu „Google“, což jej diskvalifikuje u konkurence
  2. Sociálních API je velké množství, každý chce totiž logicky prosadit to své – trpí tím stárnoucí OpenID, který se dostává na druhou kolej
  3. Kdo to bude platit?

První dva body jsou vcelku jasné. Nedokážu si představit, že by GWFP začal používat Facebook nebo dokonce Microsoft, stejně jako Google nebude nikdy používat Facebook API. Někomu může otevřenost vyhovovat, druhý dá pro změnu přednost proprietárnímu řešení šitému na míru. Díky tomu dnes neexistuje ani jedno majoritní vysokoúrovňové API. A bez majoritního API nelze budovat propojené služby. Facebook, Google, Microsoft a další si budují své vlastní internetové mraky služeb a aplikací, komunikace jednoho mraku s druhým je ale docela porvchní.

No a pak je tu ještě ten třetí bod. Google Wave nabízí okamžitou synchronizaci, která logicky vyžaduje větší systémové nároky než klasický AJAX na kdejakém webu. A to musí někdo zaplatit. No a nakonec je tu i ta „odpoutanost“ a modularita informací. Příkladem budiž ostatně i klasické RSS. Ačkoliv jeho tvůrci předpokládali, že se skrze něj budou brzy šířit celé články včetně grafiky, dnes to dělají jen některé weby. Kdo by je pak totiž navštěvoval, když by stačilo otevřít svou oblíbenou čtečku? Z čeho by vlastně pak měly weby žít? V případě RSS se to samozřejmě dá řešit vloženou reklamou, diskuze pod článkem realizovaná modulárně třeba pomocí Wave by ale nevyžadovala návštěvu této stránky, uživatel by se jednoduše do vlny zapojil třeba v nějaké čtečce.

Jsem celkem zvědavý, jak se s tímto přístupem vypořádá třeba takový Twitter, ze kterého se díky API a spoustě klientů během relativně krátké doby stala vlastně jakási analogie běžné IM sítě. V současné době Twitter ještě stále hledá svůj obchodní model, pokud by ale jednou na web umístil reklamu, jak by se zachoval vzhledem k té „hlučné“ většině, která preferuje klienty?

Jak vidno, Google Wave společně se svým protokolem otvírá zcela nové a netušené spekulativní obzory vývoje webu a webových aplikací. A to je nakonec možná i jeho největším přínosem. Jestli si samotná aplikace Wave najde své fanoušky a uživatele, zůstává otázkou. Času na to ale má dost. V současné době se honosí verzí „Developer Preview“ a je tedy zbytečné a předčasné sepisovat přímočaré soudy. Chytřejší budeme určitě v září – 100 000 doslova „nadržených“ uživatelů na základě jednoho jediného videa totiž Google nesmí zklamat.

A chytřejší budeme i my. Aplikaci Google Wave budeme testovat, vyzkoušíme ji v reálných situacích a s dostatečným předstihem před uvolněním uzavřené betaverze se tak dozvíte, jestli nezískáte jen zajíce v pytli.

Diskuze (24) Další článek: Výsledky soutěže o obrovský snímek z Google Earth

Témata článku: Google, Internet, Budoucnost, Web, Vlna, Sudoku, Statická fotografie, WAV, Odvar, Plný text, Multiplayer, Google Wave, Libovolný bod, Dostatečný předstih, Oficiální termín, Nejnovější Firefox, Streamovaný film, YouTube Live, Prezentační video, Gadget, Otevřený stav, Reálná osoba, Vize, Obecný pohled, Nejnovější APINad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Forza Horizon 5 odhaluje nášup nových vozidel pro druhou a třetí sezónu

Forza Horizon 5 odhaluje nášup nových vozidel pro druhou a třetí sezónu

Do garáže si naházíte celou řadu nových bouráků.

Michal Maliarov
Forza Horizon 5Závodní
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10