Google vyrazil proti unijnímu článku 13. Platí si reklamy na Facebooku i Instagramu

Na Facebooku, Instagramu, ale i jinde na internetu můžete vidět neobvyklé reklamy. Vzbuzují obavu, že přijdete o svá oblíbená videa na YouTube a jako příčinu uvádí článek 13. Odkaz pak vede na web http://youtube.com/saveyourinternet, kde se dozvíte víc. Jedná se o masivní reklamní kampaň Googlu, který se tak snaží zvrátit hrozbu připravované evropské směrnice týkající se internetového obsahu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Připomeňme, že se jedná o návrh nové směrnice o autorském právu, který již prošel prvním stupněm schvalovacího procesu v Evropském parlamentu. Ještě ale neprošel finálním schválením, a tak je ještě prostor pro jeho změnu. Právě o to se nyní Google snaží. Reklamní kampaní chce dosáhnout edukace společnosti a tím vyvinout tlak na evropské zákonodárce.

Ani samotný Google nezpochybňuje, že sjednotit autorské právo napříč státy Evropské unie je nápad přínosný a v jádru rozumný. V připravované směrnici je však i tzv. článek 13, který na provozovatele webových služeb přenáší odpovědnost za obsah nahraný uživateli. To znamená, že by měl Google kontrolovat každé video nahrávané na YouTube a posoudit, zda se v něm nevyskytuje autorsky chráněný obsah.

Věc se samozřejmě netýká jen Googlu a jeho YouTube, ale každé služby, do které uživatelé volně nahrávají videa, obrázky, ale třeba i autorsky chráněné texty. Menší služby by prakticky zmizely, protože by takovou kontrolu nedokázaly zajistit. YouTube už sice základní technologii na rozpoznání autorsky chráněného obsahu má, ale ačkoli se umělá inteligence snaží, nedokáže rozpoznat vše. Kontrola by se tak zpřísnila, zpomalila a podstatné část současného obsahu by se na YouTube vůbec nedostala.

Aktuálně je zodpovědnost na uživateli, který autorsky chráněné dílo na internet nahraje. Provozovatel služby zodpovědnost přebírá až v okamžiku, kdy je upozorněn na porušení autorského práva a poté musí neprodleně sjednat nápravu a obsah odstranit. To se ale moc nelíbí zejména filmovým producentům, podle kterých je tato ochrana nedostatečná a článek 13 jim tak nahrává.

Pro YouTube by to znamenalo ohromné komplikace, byť by si tím zřejmě ještě utvrdil dominantní pozici. Neváhá proto investovat nemalé prostředky do aktuální kampaně v naději, že se článek 13 podaří z plánovaného zákona odstranit. Pokud by totiž vešel v platnost, stálo by ho to násobně více.

Směrnice má ještě jeden podobně problematický bod, a to článek 11. Ten se týká „platby za odkaz", respektive problematiky sdílení mediálních článků na internetu. Také v tomto případě je zde několik velmi sporných otázek a rovněž se týkají i Googlu. Článek 13 má však daleko závažnější důsledky.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se ke dvěma sporným bodůmstavějí jednotlivé členské země (Zdroj: Juliareda.eu)
Diskuze (9) Další článek: Norové chtějí své lodě pohánět energií z mrtvých ryb

Témata článku: YouTube, Google, Facebook, Umělá inteligence, Reklama, Instagram, Evropská unie, Autorské právo, CENS, Evropský zákonodárce, Chráněný obsah, Sporná otázka, Řek, Základní technologie, Obsah, Oblíbené video, Webová služba, Finální schválení, Reklamní kampaň, První stupeň, Podstatná část, Evropský parlament, Nová směrnice, Chráněné dílo, Schvalovací proces


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging