Google | YouTube | Evropská unie | Autorské právo

Google vyrazil proti unijnímu článku 13. Platí si reklamy na Facebooku i Instagramu

Na Facebooku, Instagramu, ale i jinde na internetu můžete vidět neobvyklé reklamy. Vzbuzují obavu, že přijdete o svá oblíbená videa na YouTube a jako příčinu uvádí článek 13. Odkaz pak vede na web http://youtube.com/saveyourinternet, kde se dozvíte víc. Jedná se o masivní reklamní kampaň Googlu, který se tak snaží zvrátit hrozbu připravované evropské směrnice týkající se internetového obsahu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Připomeňme, že se jedná o návrh nové směrnice o autorském právu, který již prošel prvním stupněm schvalovacího procesu v Evropském parlamentu. Ještě ale neprošel finálním schválením, a tak je ještě prostor pro jeho změnu. Právě o to se nyní Google snaží. Reklamní kampaní chce dosáhnout edukace společnosti a tím vyvinout tlak na evropské zákonodárce.

Ani samotný Google nezpochybňuje, že sjednotit autorské právo napříč státy Evropské unie je nápad přínosný a v jádru rozumný. V připravované směrnici je však i tzv. článek 13, který na provozovatele webových služeb přenáší odpovědnost za obsah nahraný uživateli. To znamená, že by měl Google kontrolovat každé video nahrávané na YouTube a posoudit, zda se v něm nevyskytuje autorsky chráněný obsah.

Věc se samozřejmě netýká jen Googlu a jeho YouTube, ale každé služby, do které uživatelé volně nahrávají videa, obrázky, ale třeba i autorsky chráněné texty. Menší služby by prakticky zmizely, protože by takovou kontrolu nedokázaly zajistit. YouTube už sice základní technologii na rozpoznání autorsky chráněného obsahu má, ale ačkoli se umělá inteligence snaží, nedokáže rozpoznat vše. Kontrola by se tak zpřísnila, zpomalila a podstatné část současného obsahu by se na YouTube vůbec nedostala.

Aktuálně je zodpovědnost na uživateli, který autorsky chráněné dílo na internet nahraje. Provozovatel služby zodpovědnost přebírá až v okamžiku, kdy je upozorněn na porušení autorského práva a poté musí neprodleně sjednat nápravu a obsah odstranit. To se ale moc nelíbí zejména filmovým producentům, podle kterých je tato ochrana nedostatečná a článek 13 jim tak nahrává.

Pro YouTube by to znamenalo ohromné komplikace, byť by si tím zřejmě ještě utvrdil dominantní pozici. Neváhá proto investovat nemalé prostředky do aktuální kampaně v naději, že se článek 13 podaří z plánovaného zákona odstranit. Pokud by totiž vešel v platnost, stálo by ho to násobně více.

Směrnice má ještě jeden podobně problematický bod, a to článek 11. Ten se týká „platby za odkaz", respektive problematiky sdílení mediálních článků na internetu. Také v tomto případě je zde několik velmi sporných otázek a rovněž se týkají i Googlu. Článek 13 má však daleko závažnější důsledky.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se ke dvěma sporným bodůmstavějí jednotlivé členské země (Zdroj: Juliareda.eu)
Diskuze (9) Další článek: Norové chtějí své lodě pohánět energií z mrtvých ryb

Témata článku: Google, YouTube, Facebook, Umělá inteligence, Instagram, Reklama, Evropská unie, Autorské právo, Producent, Problematický bod, Reklamní kampaň, Sporná otázka, Chráněný obsah, Internetový obsah, Dominantní pozice, Podstatná část, Základní technologie, Článek, Směrnice, První stupeň, Chráněné dílo, Machines, Evropský parlament, Schvalovací proces, Plát


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

** Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE ** Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky ** Nejvíce hlášení se loni dočkal Debian, Google a Microsoft

Jakub Čížek | 89

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 44

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 114

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37