Google | YouTube | Evropská unie | Autorské právo

Google vyrazil proti unijnímu článku 13. Platí si reklamy na Facebooku i Instagramu

Na Facebooku, Instagramu, ale i jinde na internetu můžete vidět neobvyklé reklamy. Vzbuzují obavu, že přijdete o svá oblíbená videa na YouTube a jako příčinu uvádí článek 13. Odkaz pak vede na web http://youtube.com/saveyourinternet, kde se dozvíte víc. Jedná se o masivní reklamní kampaň Googlu, který se tak snaží zvrátit hrozbu připravované evropské směrnice týkající se internetového obsahu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Připomeňme, že se jedná o návrh nové směrnice o autorském právu, který již prošel prvním stupněm schvalovacího procesu v Evropském parlamentu. Ještě ale neprošel finálním schválením, a tak je ještě prostor pro jeho změnu. Právě o to se nyní Google snaží. Reklamní kampaní chce dosáhnout edukace společnosti a tím vyvinout tlak na evropské zákonodárce.

Ani samotný Google nezpochybňuje, že sjednotit autorské právo napříč státy Evropské unie je nápad přínosný a v jádru rozumný. V připravované směrnici je však i tzv. článek 13, který na provozovatele webových služeb přenáší odpovědnost za obsah nahraný uživateli. To znamená, že by měl Google kontrolovat každé video nahrávané na YouTube a posoudit, zda se v něm nevyskytuje autorsky chráněný obsah.

Věc se samozřejmě netýká jen Googlu a jeho YouTube, ale každé služby, do které uživatelé volně nahrávají videa, obrázky, ale třeba i autorsky chráněné texty. Menší služby by prakticky zmizely, protože by takovou kontrolu nedokázaly zajistit. YouTube už sice základní technologii na rozpoznání autorsky chráněného obsahu má, ale ačkoli se umělá inteligence snaží, nedokáže rozpoznat vše. Kontrola by se tak zpřísnila, zpomalila a podstatné část současného obsahu by se na YouTube vůbec nedostala.

Aktuálně je zodpovědnost na uživateli, který autorsky chráněné dílo na internet nahraje. Provozovatel služby zodpovědnost přebírá až v okamžiku, kdy je upozorněn na porušení autorského práva a poté musí neprodleně sjednat nápravu a obsah odstranit. To se ale moc nelíbí zejména filmovým producentům, podle kterých je tato ochrana nedostatečná a článek 13 jim tak nahrává.

Pro YouTube by to znamenalo ohromné komplikace, byť by si tím zřejmě ještě utvrdil dominantní pozici. Neváhá proto investovat nemalé prostředky do aktuální kampaně v naději, že se článek 13 podaří z plánovaného zákona odstranit. Pokud by totiž vešel v platnost, stálo by ho to násobně více.

Směrnice má ještě jeden podobně problematický bod, a to článek 11. Ten se týká „platby za odkaz", respektive problematiky sdílení mediálních článků na internetu. Také v tomto případě je zde několik velmi sporných otázek a rovněž se týkají i Googlu. Článek 13 má však daleko závažnější důsledky.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se ke dvěma sporným bodůmstavějí jednotlivé členské země (Zdroj: Juliareda.eu)
Diskuze (9) Další článek: Norové chtějí své lodě pohánět energií z mrtvých ryb

Témata článku: Google, Facebook, Instagram, YouTube, Umělá inteligence, Evropská unie, Reklama, Autorské právo, Evropský parlament, Současný obsah, Machines, Plát, Problematický bod, Producent, Sporná otázka, Oblíbené video, Reklamní kampaň, Nová směrnice, Základní technologie, Schvalovací proces, Obsah, Evropský zákonodárce, První stupeň, REK, Směrnice


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu