Google | Vyhledávače | Licence

Google vylepšil vyhledávání obrázků. Teď si můžete vyfiltrovat jen ty s licencí Creative Commons

Google už poněkolikáté změnil vyhledávání obrázků. Tentokrát se největší změny odehrály ve filtru licencí, který místo dosavadních několika položek nabízí jen tři: Vše, Licence Creative Commons a Komerční a další licence.

Google novinku oznámil na svém blogu ve článku „Naučte se, jak najít informace o licencování obrázků ve službě Obrázky Google“. Alfou a omegou veškerých změn jsou tedy licence a snaha poskytnout uživateli co nejvíce informací o možnostech případného použití obrázku.

Licencované obrázky

Většina obrázků a fotografií má status autorského díla. Z tohoto důvodu je nelze libovolně používat – například umísťovat bez svolení autora na jiné weby. Někteří autoři (z těch velkých například NASA) však poskytují fotky pod otevřenou licencí, která takové použití dovoluje.

I v případě otevřených licencí však může být nutné – s ohledem na to, jak jsou konkrétně specifikovány – splnit určité podmínky. Nejčastěji je to požadavek na uvedení původního autora, přidání odkazu na zdroj, případně další.

Google proto intenzivně spolupracoval s tvůrci a poskytovateli obrázků a asociacemi, zabývajícími se digitálním obsahem. Cílem bylo nabídnout přímo ve výsledcích informace o licencích k jednotlivým obrázkům a možnostech jejích případného dalšího použití.

Jak Google pomůže?

První novinkou je zobrazování „odznaku“ Licencovatelné u obrázků, u nichž vydavatel nebo tvůrce poskytl informace o licenci. Po klepnutí na takový obrázek se zobrazí odkaz na podrobnosti o licenci a případně také na místo, kde si ho můžete zakoupit nebo licencovat.

Další novinku jsme zmínili v úvodu tohoto článku: v Nástrojích pro vyhledávání je nyní v nabídce Práva k užití možné filtrovat obrázky podle dvou kritérií:

  • Licence Creative Commons – zobrazí pouze obrázky s možností volného použití pod touto licencí.
  • Komerční a další licence – zobrazí všechny obrázky, u kterých jsou k dispozici informace o licenci.

„Tyto aktualizace jsou součástí změn, které jsme v Obrázcích Google provedli v posledních letech, aby bylo jasnější, kdo je tvůrcem nebo držitelem autorských práv k obrázku.“ vysvětluje Google ve článku na blogu. Tvůrci obrázků, poskytovatelé licencí a vydavatelé najdou informace o možnostech implementace na blogu pro webmastery.

Diskuze (4) Další článek: Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Témata článku: Google, Právo, Internet, Vyhledávače, Licence, Blog, Creative Commons, Vyhledávání, Licence Creative Commons, Použití, Komerční, Novinka, Vysoká škola ekonomická, Obrázek, Tvůrce

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk