Google ve velkém skenuje knihy, autorům nabízí vyrovnání

Úpravy v řešení autorských práv v rámci služby Google Vyhledávání knih vyvolaly nečekanou vlnu zájmu a nepochopení. Jak je to doopravdy s hromadnou žalobou proti Googlu?
Google ve velkém skenuje knihy, autorům nabízí vyrovnání

ČTK minulý týden poměrně zmateně informovala o situaci, která nastala kolem organizace Book Rights Registry (Registru autorských práv na knihy) a internetové služby Google Vyhledávání knih (Google Book Search). Někteří uživatelé totiž nabyli dojmu, že Google službou Vyhledávání knih porušil autorská práva a některé z naskenovaných knih jsou na internetu vystaveny neprávem. Google prostřednictvím české pobočky ale informaci následně poupravil s tím, že nebyla agenturou vyložena tak, jak by měla být.

Co se tedy událo? Především je třeba říct, že není pravda, že by Google v současnosti kvůli této „kauze“ čelil žalobě ze strany vlastníků autorských práv. Tedy alespoň podle toho, co tvrdí sama společnost, přestože internetové stránky googlebooksettlement.com, na něž ve svých vyjádřeních odkazuje, tento dojem na první pohled nevytváří.

Trochu historie

Vše začalo loni v říjnu, kdy se Google rozhodl zatočit s hrozícími problémy spojenými s výkonem autorských práv na naskenovaná knižní díla tím, že uzavřel dohodu s organizacemi spravujícími autorská práva. Tato dohoda mj. zahrnuje:

  • Lepší dostupnost knih, které již nejsou v tisku – dohoda umožňuje lepší dostupnost knih, které jsou stále chráněny autorskými právy, ale které jsou již jen velmi těžko k dostání.
  • Nové cesty, jak kupovat knihy chráněné autorskými právy – dohoda staví na stávajících snahách nakladatelů a autorů a přispívá k rozšíření elektronického trhu s knihami chráněnými autorskými právy: uživatelé si mohou online zakoupit řadu knih chráněných autorskými právy, k nimž by se jinak stěží dostávali.
  • Instituce si mohou předplatit přístup k milionům knih – dohoda nabízí skvělé příležitosti zejména pro univerzity a další vědecké instituce, které si na základě předplatného mohou zajistit přístup ke sbírkám nejrenomovanějších knihoven světa.
  • Bezplatný přístup z amerických knihoven – na speciálních počítačích ve veřejných i univerzitních knihovnách ve Spojených státech je možné si prohlížet komplexní znění milionů knih, které již nejsou dostupné.
  • Kompenzace autorům a nakladatelům, kontrola přístupu k jejich dílům – distribuce peněz získaných z online přístupu ke knihám přes Google a přes podobné programy zřízené jinými poskytovateli služeb, a to prostřednictvím nezávislého, neziskového Registru autorských práv na knihy, který bude udržovat databázi majitelů práv a nabízet možnosti, jak se držitelé práv mohou do projektu přihlásit, anebo z něj naopak vystoupit.

Registr autorských práv na knihy, což je pojem v současné kauze nejvíce skloňovaný, je pak neziskovou organizací, která je součástí této dohody. Sdružuje autory a vydavatele, kteří jsou do problému ochrany autorských práv na Google Vyhledávání knih zataženi, a stará se především o sběr a přerozdělování peněz (mj. i 125 milionů dolarů věnovaných přímo Googlem) mezi nimi.

Jak tedy Google sám vysvětluje, nejde o hromadnou žalobu za porušení práv, ale o informační kampaň zaměřenou na autory z celého světa, kteří mohou tímto zažádat o vyrovnání vyplývající z této společné dohody.

Pokud se i vy domníváte, že by vám měl náležet nárok na některá díla umístěná na Google Vyhledávání knih, pak podrobnější informace a kontaktní údaje najdete na stránce googlebooksettlement.com. Předtím si ale přečtěte toto vyrovnání okresního soudu Spojených států pro jižní okres státu New York, které se může vztahovat i na vaše dílo.

Evidence pro jednoduchost

Kromě toho, že se Registr autorských práv na knihy stará o přerozdělování peněz mezi autory, je také zodpovědná za vedení evidence publikovaných knih. Jednotlivé tituly pak bude možné identifikovat s konkrétními vykonavateli autorských práv, kteří budou mít příležitost být za svá díla umístěná na internetu honorováni. Evidence bude navíc působit jako informační zdroj pro všechny, kteří se budou chtít z jakýchkoliv licenčních důvodů spojit s autorem příp. vykonavatelem autorských práv na jednotlivá díla. A není vyloučeno, že další možnosti využití ještě nebyly odkryty.

Spolu s popularizací a rozšiřováním služby Google Vyhledávání knih sílily hlasy, že jde o službu, která zabije knihu jako takovou. Dnes to vypadá, že by se Google Vyhledávání knih mohlo stát globální knihovnou, která díky vynikajícímu vyhledávání a větším možnostem pro autory samotné může nabídku kvalitních titulů ještě rozšířit. A co z toho bude mít sám Google? Více kvalitních informačních zdrojů a jako vždy také prostoru pro zisky v oblasti internetové reklamy.

Váš názor Další článek: Thunderbird „Shredder“ 3.0: druhá beta verze je venku

Témata článku: Google, Web, Internet, Google+, Chráněné dílo, Nezávislý titul, Licenční důvod, Hrozící problém, Spojené státy, Vyhledávání, Autor, Kniha, Sken, Evidence, NAB, Skvělé spojení, Dohoda


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji