Prohlížeče | Chrome | Javascript

Google testuje „škrcení“ JavaScriptu – hodlá tak snížit spotřebu webového prohlížeče až o 28 %

Google testuje novou funkci svého webového prohlížeče Chrome, jejímž výsledkem by mělo být snížení energetické náročnosti o 13 až 28 procent. To ocení především uživatelé zařízení napájených baterií – například notebooků či tabletů.

Vývojáři tak reagují na skutečnost, že zatímco výkon a s ním související spotřeba zařízení neustále rostou, v oblasti baterií probíhá jen velmi pomalý progres. Výdrž přístroje na jedno nabití je tak pro mnohé zákazníky stále důležitějším parametrem.

Přiškrcený JavaScript

Google začal v Chrome testovat lepší správu frekvence probuzení časovače JavaScriptu pro karty, které jsou neaktivní nebo skryté více než pět minut. Díky omezení pak tyto karty méně zatěžují procesor a tím pádem spotřebovávají menší množství elektrické energie.

Uvedenou funkci lze vyzkoušet v prohlížeči Chrome v testovacím sestavení Canary. Na stránce chrome://flags stačí vyhledat položku Throttle Javascript timers in background a přepnout ji na Enable immediately when a tab is hidden.

Protože je prohlížeč Edge také postaven na jádře Chromium, je uvedená funkce dostupná i v něm. Konkrétně v sestavení Canary 86.0.569.0 ji najdete pod příznakem #intensive-wake-up-throttling. V tuto chvíli však není známo, kdy by se měla dostat do stabilního sestavení.

Menší spotřeba, delší výdrž

V publikované dokumentaci jsou podrobně popsány pozitivní výsledky dosavadního testování, které se zaměřilo na omezení spotřeby generované během skriptů. Mnohé skripty například běží zbytečně na pozadí, aniž by to bylo v dané situaci nutné – jedná se třeba o zbytečnou analýzu interakce s reklamami u stránek na pozadí.

Vývojáři tvrdí, že dokázali snížit spotřebu baterie, aniž by to ohrozilo celkový uživatelský zážitek. Jinými slovy: prohlížeč Chrome bude stejně rychlý jako obvykle, ale bude mít menší spotřebu elektrické energie a tím pádem se bude méně podílet na úbytku baterie.

Popisují dva testy, provedené na MacBooku Pro s procesorem Intel Core i9 a 32 GB RAM. V prvním testu se jednalo o otevření 36 karet na pozadí, přičemž na aktivní kartě byla otevřená prázdná stránka (about:blank). Ve srovnání s prohlížečem Apple Safari vydržel notebook ve stejné situaci o 28 % déle, což v praxi znamenalo dvě hodiny navíc.

Druhý test byl víceméně stejný, ale na aktivní kartě bylo přehráváno video z YouTube. Cílem bylo ukázat, o kolik aplikace na pozadí zvyšují spotřebu, ačkoli v popředí běží náročnější proces. V tomto případě dosáhl Google Chrome o 13 % lepšího výsledku než Apple Safari.

Diskuze (22) Další článek: Replika.ai: Křemíková kamarádka s prvky A.I., se kterou můžete vyrazit i na rande

Témata článku: Google, Apple, Prohlížeče, Chrome, YouTube, Intel, Edge, Baterie, Safari, Javascript, Časovač, Pozadí, Karta, Sestavení, Google Chrome, Škrcení, Webový prohlížeč, Spotřeba


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11