Prohlížeče | Chrome | Javascript

Google testuje „škrcení“ JavaScriptu – hodlá tak snížit spotřebu webového prohlížeče až o 28 %

Google testuje novou funkci svého webového prohlížeče Chrome, jejímž výsledkem by mělo být snížení energetické náročnosti o 13 až 28 procent. To ocení především uživatelé zařízení napájených baterií – například notebooků či tabletů.

Vývojáři tak reagují na skutečnost, že zatímco výkon a s ním související spotřeba zařízení neustále rostou, v oblasti baterií probíhá jen velmi pomalý progres. Výdrž přístroje na jedno nabití je tak pro mnohé zákazníky stále důležitějším parametrem.

Přiškrcený JavaScript

Google začal v Chrome testovat lepší správu frekvence probuzení časovače JavaScriptu pro karty, které jsou neaktivní nebo skryté více než pět minut. Díky omezení pak tyto karty méně zatěžují procesor a tím pádem spotřebovávají menší množství elektrické energie.

Uvedenou funkci lze vyzkoušet v prohlížeči Chrome v testovacím sestavení Canary. Na stránce chrome://flags stačí vyhledat položku Throttle Javascript timers in background a přepnout ji na Enable immediately when a tab is hidden.

Protože je prohlížeč Edge také postaven na jádře Chromium, je uvedená funkce dostupná i v něm. Konkrétně v sestavení Canary 86.0.569.0 ji najdete pod příznakem #intensive-wake-up-throttling. V tuto chvíli však není známo, kdy by se měla dostat do stabilního sestavení.

Menší spotřeba, delší výdrž

V publikované dokumentaci jsou podrobně popsány pozitivní výsledky dosavadního testování, které se zaměřilo na omezení spotřeby generované během skriptů. Mnohé skripty například běží zbytečně na pozadí, aniž by to bylo v dané situaci nutné – jedná se třeba o zbytečnou analýzu interakce s reklamami u stránek na pozadí.

Vývojáři tvrdí, že dokázali snížit spotřebu baterie, aniž by to ohrozilo celkový uživatelský zážitek. Jinými slovy: prohlížeč Chrome bude stejně rychlý jako obvykle, ale bude mít menší spotřebu elektrické energie a tím pádem se bude méně podílet na úbytku baterie.

Popisují dva testy, provedené na MacBooku Pro s procesorem Intel Core i9 a 32 GB RAM. V prvním testu se jednalo o otevření 36 karet na pozadí, přičemž na aktivní kartě byla otevřená prázdná stránka (about:blank). Ve srovnání s prohlížečem Apple Safari vydržel notebook ve stejné situaci o 28 % déle, což v praxi znamenalo dvě hodiny navíc.

Druhý test byl víceméně stejný, ale na aktivní kartě bylo přehráváno video z YouTube. Cílem bylo ukázat, o kolik aplikace na pozadí zvyšují spotřebu, ačkoli v popředí běží náročnější proces. V tomto případě dosáhl Google Chrome o 13 % lepšího výsledku než Apple Safari.

Diskuze (22) Další článek: Replika.ai: Křemíková kamarádka s prvky A.I., se kterou můžete vyrazit i na rande

Témata článku: Apple, Google, Prohlížeče, YouTube, Intel, Edge, Chrome, Safari, Baterie, Javascript, Sestavení, TES, Škrcení, Časovač, Spotřeba, Google Chrome, Jáva, Karta, Pozadí, Webový prohlížeč, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

Výrobci už nebudou dotovat polovodiče ze svého. Připravte se na brzký nárust cen telefonů a tabletů

** Samsung už nebude dotovat čipsety ze svého ** Vyšší náklady na logistiku a materiály zdraží čipsety až o 20 % ** Zvýšené ceny čipsetů zřejmě ovlivní ceny telefonů před Vánoci

Martin Chroust
3nmPolovodičeMobilní procesory
Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

Přehledně: Ceny drahých grafik v Česku výrazně padají, hlavní důvody teprve přijdou

** Ceny karet se začínají přibližovat těm stanoveným AMD a Nvidií ** V nižších třídách se už vyplatí grafiky koupit ** U high-endu je ale rozumnější chvíli počkat na novou generaci

Jan Pánek
Cenový přehled
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem