Panoramatické fotografie ulic zakomponované do webových map umožňují virtuální procházky. Nyní je můžete zkusit v Praze, do konce roku v dalších českých městech.
Ponořit se do virtuální mapy a prohlédnout si reálné snímky přímo z ulice, to je Google Street View. Služba postavená nad internetovými mapami Googlu (maps.google.com) byla spuštěna v květnu roku 2007 ve vybraných městech USA, ale minulý rok se začala rozšiřovat i po Evropě a jinde po světě. A letos přišla na řadu i Česká republika.
Snímkování ulic je pochopitelně časově náročné. Speciální automobily s panoramatickou kamerou na střeše musí projet každou uličkou města, samozřejmě výhradně za dobrého počasí. Google u nás začal pochopitelně Prahou, „googlecar“ se tu začal prohánět v květnu. Postupně byl k vidění i v dalších městech Česka, my jsme jeden takový zachytili v Brně. Google přitom veřejnou anketou vybral ještě tři zvláštní, turisticky atraktivní lokality, které se ve Street View rovněž objeví.

Snímkovací auto Googlu • kam motorová vozidla nemohou, tam jsou nasazeny šlapací tříkolky
Praha nyní, Morava do Vánoc
Nyní se nasnímané panoramatické fotografie z pražských ulic promítly do map Googlu. Kromě Prahy je k virtuální procházce připraveno ještě dalších sedm středočeských měst: Mělník, Beroun, Příbram, Benešov, Říčany, Brandýs nad Labem a Poděbrady. Trochu kuriozitou je pak nasnímání dálnice D1 až do Brna.
Zeptali jsme Jany Zichové, PR manažerky českého Googlu, kdy se dočkáme dalších českých měst zapracovaných do Street View. „Do konce roku bychom chtěli zvládnout ještě pár dalších míst, která chceme dát uživatelům pod vánoční stromeček. Rádi bychom virtuálně zajeli na Moravu a umožnili procházku v ulicích Brna, Ostravy i Olomouce. Právě Olomouc spolu s Českým Krumlovem a Hřenskem zvítězila v anketě České Street View tipy. A pokud všechno půjde jak má, tyto uživatelské tipy se pod vánočním stromečkem objeví také,“ řekla Jana Zichová.
Aktuální pokrytí Street View v ČR
Nedočkavým zájemcům o virtuální procházky v Brně, Olomouci nebo Ostravě můžeme připomenout obdobnou službu Norc, která začala po vzoru Google Street View snímkovat města Evropy, především střední a východní. V Česku má kromě třech jmenovaných měst nasnímkovánu také Prahu a Plzeň. Dá se ale očekávat, že ve stínu Google Street View bude tato služba rumunského provozovatele postupně zapomenuta. Tedy alespoň u nás.

Kdyby se vám stýskalo po „dé jedničce“ ...
Zbytečné, nebezpečné, nebo úžasné?
Služba Google Street View se v některých zemích dočkala protestů z důvodu zásahu do soukromí. Zatím nejsilnější odpor občanů proto této službě zažil ve Velké Británii, kde bylo dokonce napadeno snímací vozidlo Googlu. V Japonsku protesty vůči této službě donutily Google přesnímkovat značnou část ulic s nižším stojánkem kamery, aby „neviděla“ za ploty.
Google na základě první vlny připomínek, ještě když služba byla v provozu pouze v Americe, začal na snímcích rozmazávat obličeje všech lidí zachycených na fotografiích a také poznávací značky vozidel. Rovněž nabízí možnost rychlého odstranění snímku, který mu uživatel nahlásí jako nevhodný k publikaci. Pěkně způsoby ochrany soukromí na Google Street View vysvětluje následující video:
V Česku se ale Google Street View dočkal poměrně nadšeného přijetí a dalo by se říci, že místo aby se lidé snímkovacímu vozidlu vyhýbali, raději jej vyhledávali a mávali na něj, aby byli na snímcích byli nepřehlédnutelní. „Žádné protesty neevidujeme a je skvělé, že Češi jsou novým technologiím tak otevřeni a nakloněni, rádi nové věci zkoušejí a zkoumají,“ řekla nám k tomu Jana Zichová a dodala: „Na odstranění snímků máme zatím pouze několik požadavků, ze kterých jsou už některé vyřešené a ty další vyřešíme v řádu několika hodin.“
Pražská Kampa
A k čemu Street View vlastně je? Modelů pro využití v praxi se najde hned několik – když si chcete dát sraz na nějakém místě, můžete místo naprosto přesně specifikovat, také se hodí, když se třeba chystáte do neznámého koutu města a netušíte, kde tam zaparkujete. Vyhledáte trafiku či jiný obchůdek ve vybraném místě, nebo se podíváte, zda vyhledané památky ve městě stojí za reálnou návštěvu.

V pražských ulicích...
Právě přínos pro cestovní ruch zdůrazňuje primátor hlavního města Prahy Pavel Bém: „Jelikož má Praha stovky historických památek a především fantastickou atmosféru, je to jedinečná možnost, jak se nabídnout světu a podpořit cestovní ruch. Jsem přesvědčen, že pro tisíce lidí z celého světa bude po té virtuální následovat opravdová návštěva Prahy.“
Nové funkce v mapách Googlu rychle využili tvůrci lokálního vyhledávače Lokola, kde nyní dostanete k vyhledanému subjektu i náhled na reálnou budovu, leží-li na ulici pokryté Street View.

Vyhledávaš Lokola využívá volně dostupného API pro Street View pro svou vlastní službu
Jak používat Google Street View
Pokud jste Google Street View ještě nevyzkoušeli, navštivte stránku s mapami Googlu na http://maps.google.com. Vlevo, nad nástrojem s lupou, najdete symbol panáčka. Jednoduše jej myší přetáhněte do mapy a pokud zde nějaká ulice získá modré ohraničení, je to známka pokrytí Street View a můžete na libovolné místo v ulici panáčka umístit. Následně se automaticky promítne panoramatický snímek přímo z ulice, kterým můžete libovolně pohybovat a rozhlížet se po okolí. Zobrazení je také možné přibližovat, nebo obraz zvětšit, a to až na celou obrazovku.
Panáčka umístěte do libovolné ulice s modrým ohraničením
V ulici se také můžete virtuálně pohybovat. K základnímu pohybu dopředu/dozadu/vpravo/vlevo můžete použít kurzorové šipky na klávesnici. Jinak se hodí rychlá navigace prostřednictvím myši – kulatý terčík značí místo na zemi, na které se můžete přesunout, a obdélníkový značí místo na nějaké vertikální ploše (nejčastěji stěně domu), na které se můžete zaměřit. Vždy stačí aplikovat dvojklik.

Procházka po Václavském náměstí
Kromě webových map nabízí Google možnost prohlížení snímků Street View také v programu Google Earth a reálné snímky z ulic jsou dostupné i v mobilní verzi Google map:
Našli jste na Street View z českých měst nějaký kuriózní snímek? Pochlubte se v diskuzi.