Google | Vyhledávače | Čína

Google stále pracuje na cenzurovaném vyhledávači pro Čínu, tvrdí zaměstnanci

Google stále pracuje na cenzurovaném vyhledávači pro Čínu, tvrdí zaměstnanci

Bylo to velké téma, které rezonovalo začátkem minulého podzimu - projekt Dragonfly, neboli cenzurovaná verze vyhledávače Google pro Čínu. Nejdříve došlo k velkému šoku, že firma nad něčím podobným uvažuje, pak k protestu zaměstnanců a následně komentáři šéfa Googlu Sundara Pichaie, že projekt je jen průzkumný. Na konci roku to už vypadalo, že Dragonfly je u konce. Ale teď jsou o tom pochybnosti.

Investigativní server The Intercept, kterému se loni jako prvnímu podařilo získat informace, že Google vstup do Číny řeší, objevil důkazy, že ačkoli má být již projekt zastavený, stále u něj probíhají určité změny.

Server na to upozornili zaměstnanci Googlu, kteří uvedli, že jen v prosinci došlo ke zhruba 500 změnám kódu, který se týká Dragonfly. Dalších 400 změn bylo provedeno v lednu. Po analýze rozpočtových plánů Googlu bylo navíc objeveno, že stále existuje skupina zhruba 100 zaměstnanců, ke kterým jdou finance asociované s výrobou vyhledávače pro Čínu.

Nedá se stoprocentně říci, že Google své plány nezastavil a projekt stále běží na plné obrátky. Možná šlo jen o ukončovací práce. Ale možné také ne, je to přinejmenším podezřelé. Podezření mají i zaměstnanci, kteří promluvili pro The Intercept - jeden z inženýrů například uvedl, že si myslí, že vedení jen čekalo, až se odpor zklidní a pak na práci navázalo.

Samotný Google zprávu odmítl, stále trvá na tom, že do Číny nemíří. „Tato spekulace není správná. Jednoduše - žádné práce na Dragonfly neprobíhají. Jak říkáme již několik měsíců, v Číně vyhledávač spouštět nechceme. Členové týmu se posunuli na nové projekty,“ uvedl zástupce firmy.

Google je v současné době v Číně blokovaný tzv. Velkým čínským firewallem. Dragonfly měl hledat způsoby, jak by se vyhledávač mohl do země dostat. Se vstupem do Číny by se totiž firma dostala k velkému trhu čítajícímu stovky milionů lidí. Zároveň by ale musela ustoupit od svých morálních hodnot, protože aby vyhledávač vyhověl čínským regulátorům, musel by podléhat rozsáhlé cenzuře. Z toho důvodu se proti nápadu zvedla silná vlna nevole.

Diskuze (9) Další článek: Mobily přetěžují firemní Wi-Fi sítě. Je jich moc a běží v nich nenasytné aplikace

Témata článku: Google, Vyhledávače, Čína, Cenzura, Zaměstnanci, Dragonfly, TV +, Projekt, Sundara, Verze vyhledávače, Finance, The Intercept, Vyhledávač


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu