Google spustil Youtube Gaming. Ohrozí rozjetý Twitch?

Nová platforma pro streamování her by měla být konkurencí pro silný Twitch. Ani neotřesitelná pozice Youtube však nemusí zajistit úspěch ve specifické komunitě hráčů.

Google spustil po několikatýdenním čekání Youtube Gaming - novou platformu sdružující živé přenosy a herní videa. Jedná se o odpověď na veleúspěšný Twitch.tv, který patří od minulého roku Amazonu. Ačkoliv Youtube nabízelo živé přenosy již dlouhou dobu, na hráče se zaměřilo až nyní. Ve většině funkcí je nová služba totožná s Twitchem, nabízí však několik drobností, které by mohly diváky a především streamery nalákat. Na druhou stranu také obsahuje některá omezení, která hned na startu služby naštvala komunitu hráčů.

Vše na jednom místě

Na nové adrese gaming.youtube.com najdete rozcestník, který se obsahem příliš neliší od toho standardního youtubového. Najdete zde nová herní videa od sledovaných uživatelů, mezi tím jsou namixovány právě probíhající přenosy a jedinou nabídkou navíc je roztřídění podle her. Těch je prý přes 25 000 a každý uživatel si může označit svoje oblíbené, které budou použity pro výběr doporučených videí.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka s výběrem her a oblíbených kanálů

Samotný přenos potom vypadá podobně jako standardní okno přímých přenosů, které můžete znát třeba z našich Týdnů Živě živě. Okno samotného videa je doplněno o pravý panel s chatem, kde mohou diváci komunikovat se streamerem. Až doposud se nová služba ničím neliší od zaběhnutého Twitch.tv.

Prvním rozdílem je však plná podpora HTML5, které je využito i pro přehrávání videa. Twitch naopak stále vyžaduje Flash a nová technologie je využita pouze pro ovládací prvky. Druhou, ještě podstatnější výhodou, je možnost vrátit se v přenosu až o čtyři hodiny nazpět. Pokud vám tedy unikne důležitý okamžik ze hry, snadno si jej můžete libovolněkrát přehrát. A nakonec nesmíme zapomenout ani na automatické archivování přenosů, které jsou po skončení dostupné pro pozdější přehrávání. Twitch sice tuto funkci umožňuje také, ale většina streamerů si stěžuje na nespolehlivé fungování a záznamy tak stejně směřují na Youtube.

Klepněte pro větší obrázek
Okno živého přenosu s klasickým chatem

Kromě toho, že Google přidal třídění videí a přenosů podle jednotlivých her a vyrobil jim samostatné stránky vlastně nemusel vymýšlet žádné nové technologie. Pouze sloučil běžný ekosystém Youtube s již fungujícími přenosy, celou platformu přebarvil do tmavých odstínů a přesunul ji na vlastní doménu.

Příliš důsledné algoritmy

Většina streamerů používající Twitch doplňuje svoje přenosy kromě komentáře, obrazu z webkamery také hudbou. Ačkoliv Twitch upozorňuje na to, že se má jednat o muziku, jejímž šířením nebude docházet k porušování autorského zákona, minimálně pro přímé přenosy nejsou využívány žádné algoritmy pro detekování chráněného obsahu.

Youtube je na tom však rozdílně. Při aktivaci přímých přenosů každý uživatel souhlasí se smlouvou, v níž se zavazuje používat pouze obsah, který je možné tímto způsobem šířit, případně má povolení majitele práv. Kromě klauzule ve smlouvě však Google už několik let využívá algoritmy obecně nazývané jako Content ID. Každý z nás určitě narazil na video, v němž byla zablokována zvuková stopa s upozorněním, že došlo k porušení autorského práva. Youtube Gaming podle všeho využívá ty stejné metody pro detekování podobného obsahu a mnoho streamerů mohou podobné zásahy odradit.

Ve středu upozornil web Forbes na případ Jima Sterlinga, který v současné době disponuje fanouškovskou základnou o více než 260 000 odběratelů. Ten pomocí webu Patreon sesbíral prostředky na nové video týkající se Metal Gear Solid 5 se slibem, že bude zcela bez reklam. Naneštěstí se však jedná o hru od společnosti Konami, která reprodukování svého díla nemá zrovna v oblibě a proto využívá na Youtube algoritmy Content ID. Pokud je takový obsah nalezen, Youtube k němu automaticky přidá reklamy, které však vydělávají majiteli práv - v tomto konkrétním případě Konami. Zde tak došlo pravděpodobně na základě cut-scén, které se objevily v nahraném videu.

Klepněte pro větší obrázek
Každá hra má svoji podstránku s vybranými videi a přenosy

Protože je Youtube Gaming zcela na začátku fungování, není zcela jasné, jaké způsoby bude Google při detekování autorského obsahu používat. V případě, že se bude jednat o podobné přesměrování příjmů z reklam ze streamera na majitele práv nebo blokování hudby, přílišnou podporu mezi fanoušky asi nezíská.

I na mobilních platformách

Zároveň s novou webovou platformou vypustil Google i nové aplikace pro Android a iOS. Ty jsou však zatím dostupné pouze ve Spojených státech a  v Británii. Pro zbytek světa zatím platí tradiční "coming soon". Na Android samozřejmě aplikace dostanete pomocí stažení instalačního balíčku APK - Google nepoužívá žádné regionální blokování, takže jde pouze o nedostupnost v Google Play.

Aplikace se příliš neliší od webového rozhraní a jsou zde dostupné všechny funkce - ať už je to chat nebo vracení přímého přenosu o čtyři hodiny zpět.

Pokud patříte k uživatelům, kteří na Youtube nepůsobí v roli diváka, ale obsah spíše vytváříte, žádné novoty vás nepřekvapí. Streamování funguje stejně jako v případě Twitche díky externímu programu, který se postará o zachycení obrazu ze hry a přidá další vrstvy jako je okno s webkamerou a okolní text. Google doporučuje tradiční Xsplit, Wirecast, open-sourcový Open Broadcaster Software nebo hardwarový doplněk Elgato Game Capture. Ten poslouží při streamování z konzolí nebo třeba z tabletů, které disponují výstupem HDMI.

Klepněte pro větší obrázek
Správa kanálu na straně vysílajícího

Youtube Gaming je teprve na začátku a těžko můžeme předpovídat, zda se v herní komunitě uchytí. Podle prvního dne (kdy bychom čekali masivní zájem), to tak úplně nevypadá. Na rozdíl od Twitch.tv, kde jsou v kurzu především hry z oblasti eSports (League of Legends, Heartstone, Counter Strike nebo Dota 2), na Youtube Gaming patřily k nejsledovanějším za první den EVE Online nebo NBA 2K15. Tomu také odpovídaly i počty diváků, kdy nejsledovanější kanál dosáhl krátké špičky s jedenácti tisíci diváky. U Twitch.tv to bývají počty i třikrát vyšší s tím, že jich dosahuje hned několik kanálů najednou. Tisícových kanálů je potom vždy online nepočítaně.

Výhodou Twitch.tv je také masivní ekosystém, který se kolem této platformy vybudoval. Je na něj navázáno velké množství služeb, které například umožňují divákům finančně podpořit streamera nebo mu na dálku objednat pizzu. To vše bude muset Youtube Gaming dohánět.

Témata článku: Google, Web, Sociální sítě, YouTube, Twitch, Dota 2, TV Live, Živá data, Přímý přenos, Přenos, Herní obsah, Twitch.tv, Google Video, Content id, Coming Soon, Pro Gaming, Legends, Živé video, Panel, YouTube Live, League, Živý přenos, Live TV, Heartstone, Klasický chat

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PassyRiot 29. 8. 2015 16:13:27
    já mám radši kanál na videa kde jsou výhradně chlapi, nahatí a navzájem po...
  • Dr.No64 29. 8. 2015 13:54:10
    tohle bude naprosto na ho wno
  • Honza Skýpala 28. 8. 2015 13:16:12
    No, aby se to ContentID ještě neukázalo jako killer fíčura: stačí, aby...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 55

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky