janek56
24. 7. 2008 • 7:33

"dokonce si vydělat – pomocí AdSense podobným způsobem jako na vašem webu" - teze o vydělávání je zatím přehnaně optimistická při počtu hesel Knol, pro výdělek potřebujete čtenáře a ti musí mít důvod na Knol chodit... Co vlastně bylo dřív: slepice nebo vejce?!

Marek Lutonský
24. 7. 2008 • 10:04CZECH NEWS CENTER

Docela by mě zajímal poměr lidí, kteří na encyklopedie chodí přímo, a těch, co se tam dostanou přes vyhledávače. Mohu jen hádat, ale tipnul bych se, že vyhledávače jsou ve velmi velké přesile. Až Google začne Knol tlačit nahoru (a není důvod domnívat se, že to bude jinak), myslím, že návštěvnost bude celkem jistá.Osobně se mi jinak na Knolu velmi líbí možnost publikovat se zachováním všech autorských práv (All Rights Reserved).

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 11:17redaktor Živě.cz

Knol je zcela nová služba, kterou z principu museli autoři uvolnit nikoliv proto, aby ihned začala sloužit jako zdroj informací, ale právě proto, aby mohl běžný návštěvník jako Vy nebo já psát články. Pokud se podíváte na historii Wikipedie, nebylo tomu jinak (a ani nemohlo být - kdo o ní v počátcích věděl?).Dnes skutečně na Knolu nevyděláte, ale o to přeci vůbec nejde. Jde o to, jestli na Knolu vyděláte za rok za dva, až sepíšete desítky poutavých článků.

janek56
24. 7. 2008 • 11:42

Knol byl v neveřejném provozu od počátku prosince 2007 a pouhých 400 článků je po čertech málo. O absenci lokalizací ani nemluvě a to nerozebírám další nedostatky... Pokud zahajujete podobnou službu, tak se obvykle dává něco "do počátku", protože dosažení "kritického množství" užitečného a uživateli vyhledávaného obsahu samovolně trvá dlouho. Podívejte se třeba na přípravu Medpedie a obávám se, že v oblasti medicíny je již vítěz jasný.

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 12:28redaktor Živě.cz

Ano, absence lokalizace zamrzí, nicméně nespojoval bych to s neúspěchem. Gmailu i ostatním službám trvalo roky, než byly přeloženy do národních jazyků a přesto se zvesela používaly. Stejně tak spoléhání se třeba pouze na českou mutaci Wikipedie je poměrně ošidné, jelikož kvalitativně nedosahuje anglického originálu (nechci snižovat práci participujících, ale to je prostě fakt - některé termíny třeba z historie bych si nedovolil ani citovat).Nedostatek předvyplněných termínů bych viděl v tom, že se zatím nejedná o prime službu, ale o službu, která musí bojovat o místo na slunci s ostatními Google službami. Vývoj je zde velmi diferencovaný, o čemž svědčí celý Labs. Medpedie je výsostný projekt několika univerzit, čili má jiné postavení. Kdyby dělal Google pouze Search a Knol, jistě by i Knol měl jinou váhu. Nicméně nic takového se neděje... Stejným způsobem (nadšenecký projekt skupiny vývojářů uvnitř Googlu) ale vznikl i Gmail a dnes jeho pozice jistě není okrajová.Tento článek skutečně není recenze hotového produktu s hodnocením, ale seznámení čtenářů s novou službou..

janek56
24. 7. 2008 • 7:26

"všechny typy autorství jsou i do detailu popsané včetně plného znění licence" - kde, prosím? NA http://knol.google.com/k/knol-help/licenses-in-knol/si57lahl1w25/4# je k něčemu jen odkaz na http://creativecommons.org/.

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 11:09redaktor Živě.cz

No samozřejmě.. A Vy jste snad na cílové adrese nenašel plné znění licence?

janek56
24. 7. 2008 • 11:15

Když napíšete "přičemž všechny typy autorství jsou i do detailu popsané včetně plného znění licence.", tak to je snad něco jiného než "je tam odkaz na plbné znění licence". Pokud jste plné znění četl, tak je to "právničtina" a chtělo by to vysvětlení (to Vámi hodnocené "jsou i do detailu popsané"). Na stránce http://knol.google.com/k/knol-help/licenses-in-knol/si57lahl1w25/4# vedou tři odkazy "Details" pod jednotlivými licencemi na obrázek http://knol.google.com/k/-/-/si57lahl1w25/6a4s7c/licenses2.gif Asi jste si na nekliknul ve svatém zápalu, že?

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 11:38redaktor Živě.cz

Samozřejmě že kliknul. Odkaz Vás přenese na stránky CC, kde se v několika bodech dozvíte , co smíte a co ne a pokud vám to nestačí, najdete tu i celé znění licence a další příklady. Licence bude vždy právničina a to včetně výkladů - běžný člověk neporozumí ani mnohakapitolovému popisu GPL na stránkách Wikipedie. Svatý zápal nemám, nesdílím ale Váš pesimismus, protože na všem o čem píšu, se snažím hledat spíše užitečné klady. Knol se možná neuchytí, možná jej Google za rok pohřbí, možná ale také ne. Aplikace byla spuštěna před několika dny a je poměrně bláhové ji z hlediska úspěchu hodnotit nyní. Počkejme si...

janek56
24. 7. 2008 • 11:43

Aha, tak nekliknul...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 12:15redaktor Živě.cz

Ach tak ... No v každém případě ve Vašem Knolu už odkaz skutečně funguje a zavede Vás třeba sem:
http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/

Jan Šablatura
24. 7. 2008 • 0:49

A bude i česky?

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 1:55redaktor Živě.cz

Terms of use nic o lokalizaci článku nepíše, z prinicpu tedy můžete vydat článek třeba v mongolštině. Vůbec celá politika publikování je velmi benevolentní. Jedná se skutečně spíše o webové stránky než o termíny v encyklopedii, protože o jednom unikátním termínu si může napsat každý svůj vlastní pohled. A to je další výhoda oproti Wikipedii, máte totiž po ruce více odborných pohledů (tedy zatím jich tam moc nenajdete, Google však už Knol jistě protlačí, svůj potenciál to má).Pokud Vám jde o lokalizaci uživatelského rozhraní, tak na tu si budete muset ještě počkat.

janek56
24. 7. 2008 • 7:28

Četl jste vůbec principy licencí Creative Commons?!

Jakub Čížek
24. 7. 2008 • 11:10redaktor Živě.cz

Četl jsem Terms of use této služby.

odstraneno 017
24. 7. 2008 • 1:56

určitě bude česky, pokud chce předstihnout wikipedii

Bennyl
24. 7. 2008 • 10:24

Tak zas takové naděje bych češtině nedával, jsou i jiné státy, které mají větší prioritu

Určitě si přečtěte

Články odjinud