Google spustil dlouho očekávanou službu Calendar

Tak je to tady. Další služba od Googlu, o které se diskutuje již dlouho, je na světě. Google službou Calendar doplňuje portfolio svých "kancelářských" služeb a rozšiřuje funkčnost GMailu, se kterým je služba částečně provázána. Co tedy dlouho očekávaný (a některými uživateli téměř vymodlený) Calendar umí?
Google spustil dlouho očekávanou službu Calendar

Registrace a úvodní nastavení

Pro používání služby musíte být celkem pochopitelně zaregistrováni. Stačí tedy vlastnit GMail účet a na adrese Google Calendar se přihlásit. Tím je spuštěn jednoduchý průvodce, se kterým provedete úvodní nastavení služby, i když to je možná příliš silné slovo. Vlastně je nutné nastavit pouze vaše časové pásmo, aby mohl kalendář správně fungovat a včas vás upozorňovat na události.

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové je zvolit správné časové pásmo

Hned poté se již zobrazí základní rozhraní celé aplikace, které na první pohled působí, no, řekněme velmi jednoduše. To je ostatně styl všech Google aplikací a Calendar tak svým vzhledem a fungováním do celého souboru krásně zapadá. Samozřejmě se i v tomto případě jedná o AJAX aplikaci podobně jako GMail, takže na stránce se obnovuje (znovunačítá) jen to, co je v daný moment opravdu nezbytné.

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí aplikace po prvním přihlášení

První rozkoukání

Rozhraní máme před sebou, takže se pusťme do jeho podrobného zkoumání. V horní části obrazovky máme rychlé odkazy pro přístup do GMailu a vyhledávače a odkaz na další služby Googlu. Hlavičce stránky však dominuje vyhledávací pole, které umožňuje hledat ve vašem kalendáři. Možnosti hledání se však dají rozbalit a lze tak více specifikovat kritéria.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšířené možnosti vyhledávání

Můžete tak hledat události, které se vztahují ke konkrétním osobám, místům a času a vyhledávat jak ve svém, tak i ve sdílených kalendářích.

Teď už se dostáváme k samotnému kalendáři. Základní pohled po prvním spuštění je nastaven na týdenní. Vidíte tak přehled aktuálního týdne (každý den je ještě rozdělen po hodinách, resp. půlhodinách), přičemž sloupec s aktuálním dnem je zvýrazněn žlutě (viz druhý obrázek). Týden naneštěstí začíná nedělí, což není pro české uživatele zrovna typické nastavení, nicméně se nelekejte, vše lze nastavit podle vlastních preferencí (viz dále), takže si můžete nastavit pro začátek týdne pondělí, jak je v našich končinách zvykem.

V pravém horním rohu lze pomocí záložek přepínat mezi jednotlivými pohledy. Kromě týdenního tak lze přepnout i na pohled denní (prakticky stejný, pouze řádky jsou delší) či měsíční v podobě klasických "čtverečků". Předposlední možností je pohled na příští 4 dny (lze nastavit), který je vizuálně opět podobný pohledu týdennímu. Poslední volbou je pak tzv. Agenda. To je vlastně seznam vašich úkolů zobrazený po jednotlivých dnech.

Klepněte pro větší obrázek

Měsíční pohled na události

Klepněte pro větší obrázek

Agenda - seznam nejbližších událostí

Mezi jednotlivými úseky kalendáře (záleží na tom, který z pohledů máte zvolen) lze také přecházet pomocí šipek vpřed a vzad, které jsou na levé straně horního okraje kalendáře. Tlačítko "Today" vás pak přesune okamžitě na aktuální datum.

Mezi jednotlivými dny a měsíci je také možné rychle přepínat pomocí maličkého kalendáře, který je při levém okraji okna.

Vložení nové události

Kalendář je poměrně interaktivní, takže způsobů, jak vložit novou událost, existuje hned několik. Tím nejjednodušším je poklepat myší na konkrétní hodinu příslušného dne. Vložit událost však lze i při měsíčním pohledu, kdy je každý den vidět jako jedno políčko. Otevře se "bublina", kam lze zadat popis události a tlačítkem Create Event je pak vložena do kalendáře.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení nové události poklepáním na konkrétní čas

Můžete ale pochopitelně nastavit i detailní vlastnosti dané události. K tomu slouží příslušný odkaz uvnitř bubliny. V takovém případě se otevře nový formulář s detailními možnostmi.

Klepněte pro větší obrázek

Detailní možnosti nastavení události

Lze nastavit všechny obvyklé vlastnosti, tedy kdy a kde k události má dojít, nastavit lze i opakovanou událost, přidat detailní popis. Událost pak může být veřejná a nebo privátní. Pokud s někým kalendář sdílíte, za normálních okolností jej může vidět. Jestliže však u některé události zvolíte parametr "Private", položku uvidíte pouze vy. A naopak, pokud kalendář s nikým nesdílíte, ale přesto chcete konkrétní položku zpřístupnit ostatním, označíte ji za "Public".

Pokud se jedná o událost, na kterou chcete pozvat i další uživatele, stačí jejich seznam napsat do položky Guests. Navíc pak můžete i určit, zda takto pozvaní uživatelé mohou pozvat někoho dalšího (samozřejmě prostřednictvím Google Calendar, těžko jim v tom zabráníte jinak) a zda mohou také vidět seznam ostatních pozvaných hostů.

To je vše. Kliknutím na tlačítko Save je pak událost uložena a pohled se přepne zpět do vámi nastaveného náhledu na kalendář. Pokud chcete vlastnosti události dodatečně změnit, stačí na ni v kalendáři poklepat a údaje opravit. Události je pak možné vložit i odkazem "Create Event" v levém horním rohu kalendáře. Zde najdete také odkaz "Quick Add", který slouží pro rychlé vložení jednoduché události. Stačí vložit na řádek například "Oběd zítra v 17:00" a událost bude zařazena na správné místo. Funguje to ovšem pouze v angličtině, nemůžete samozřejmě napsat "zítra". Pokud aplikace nerozezná termín, vloží událost do aktuálního dne.

S událostmi lze však pracovat i pohodlněji. Tažením myší za "držadlo", které se nachází při dolním okraji bubliny s událostí, lze roztahovat či naopak zkracovat časový interval, který je pro událost určen. Uchopením a přetažením na jiný den či hodinu pak lze události i snadno v rámci kalendáře přesouvat na jiné termíny.

A jak poté vypadá samotné upozornění na událost? Můžete si zvolit samozřejmě jak dlouho před událostí vás má Calendar upozornit. Samotné oznámení pak není nijak bombastické (není také důvod), zobrazí se jednoduché javascriptové (modální) okno s popisem událost.

Klepněte pro větší obrázek

A takto prostě vypadá upozornění na událost

Další možnosti aplikace, nastavení

To hlavní už jsme si tedy řekli, pojďme se však ještě zastavit u některých dalších funkcí a možností nastavení. Nastavení lze aktivovat odkazem "Manage calendars" v levé části okna pod seznamem kalendářů. Zde si také můžete vytvořit další kalendáře (třeba osobní a pracovní) a nebo přidat kalendáře cizí. Pro přidání cizího kalendáře se otevře zvláštní vyhledávací formulář, ve kterém lze hledat mezi veřejnými kalendáři. Druhou možností je vložit e-mailovou (GMail) adresu vašich přátel. Oni vám pak mohou jejich kalendář nasdílet.

Velmi zajímavou položkou je Holiday Calendars, tedy kalendáře svátků. Jedná se o předem připravené kalendáře pro různé země, kde jsou zaneseny rozličné svátky, prázdniny a podobně. Bohužel (a doufejme, že zatím!) chybí Česká republika. V seznamu je momentálně necelých 40 zemí včetně Vietnamu, ČR zatím ne. Škoda. Poslední volbou je pak možnost zadat adresu cizího kalendáře ve formátu iCal.

Samotný kalendář je pak možné ještě dále nastavit. Kromě časového pásma, které se nastavovalo už v úvodu, si můžete zvolit i formát data, času a kterým dnem začíná týden. V kalendáři také můžete vypnout zobrazování víkendů, zvolit si implicitní zobrazení (denní, týdenní atd.) a definovat tzv. Custom View, tedy vámi nadefinovaný pohled. Standardně jsou to čtyři následující dny, ale můžete vybrat až 4 týdny. Další záložka se zabývá kalendáři samotnými. Můžete si přidat další, nastavit jejich sdílení a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Některé možnosti nastavení kalendáře

Důležitá nastavení se týkají i samotných upozornění. Standardně jste na událost upozorněni zmiňovaným pop-up oknem. Můžete si však také zvolit možnost upozornění e-mailem. Upozornění e-mailem je zároveň jediná varianta v případě změny u pozvánek a nebo v případě, že byla pozvánka na nějakou událost zrušena (tedy obojí případy, které nemůžete vy osobně ovlivnit). Můžete si také nechat každý den zaslat mailem denní rozvrh, který služba vygeneruje vždy v 5:00 místního času a odešle na váš účet Gmail.

Poslední možností je nechat si posílat upozornění na mobilní telefon. To je bohužel možné jen ve Spojených státech a k aktivaci služby je nutné získat registrační kód, který vám bude po zadání čísla mobilu zaslán jako SMS.

Import dat je pak poslední položkou nastavení. Stačí zvolit soubor na disku ve formátu CSV (Outlook a další) a nebo iCal a vybrat kalendář, do kterého chcete data importovat.

Závěr a důležitý nedostatek

Během testování jsem narazil na jeden důležitý nedostatek. Netroufám si odhadnout, zda je to vlastnost aplikace a nebo je problém v prohlížeči či jinde, nicméně vyhledávač událostí nezvládá českou diakritiku. Pokud máte v kalendáři uloženu událost "oběd" a stejný výraz zadáte i do vyhledávače, nenajde nic. U výrazů bez diakritiky však vyhledávání funguje bez problému. U kalendářové aplikace je vyhledávání dost podstatnou součástí a tak může tato vada na kráse jinak poměrně slušně fungující aplikaci dost ublížit. Rád bych věděl (podělte se se zkušenostmi v diskusi), zda je to jen náhoda a nebo jste narazili na stejný problém.

Celkově pak lze aplikaci hodnotit celkem pozitivně. Vhodně doplňuje portfolio služeb Googlu a lze předpokládat, že v budoucnu dojde k ještě větší provázanosti služby s dalšími aplikacemi (napadá mě například Google Desktop, ale to je jen můj skromný odhad). Nijak však nevyčnívá nad ostatními aplikacemi tohoto druhu, které je možné na webu nalézt. Pokud však služby Googlu používáte (a zejména GMail), může být Calendar jistě vhodným doplněním a můžete tak mít všechny služby pohromadě a provázané.

Diskuze (142) | Další článek: Český Telecom: Rychlost ADSL zrychlena již u 70 % zákazníků

Témata článku: Google, Event, Google Calendar, Poslední hodina, Horní okno, Detailní pohled, Podrobné zkoumání, Důležitý sloupec, Silné slovo, Poslední aplikace, Denní rozvrh, Google+, Upozornění, Jednotlivé položky, Jednoduché vyhledávání, Připravený průvodce, Měsíční pohled, Holiday, Stejný problém, Pace, Poslední den

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší