Google Spreadsheets - tabulky bez grafů

Vezměme to pěkně popořadě. Google už má svého poštovního klienta GMail, nedávno přidal Google Calendar pro správu úkolů a plánování času, před časem také koupil online textový editor Writely, má také "databázový systém" Google Base a možná by se dala do kancelářského balíku zařadit i některá z dalších aplikací. Nyní tedy Google kancelářské portfolio doplnil o další aplikaci - tabulkový kalkulátor Google Spreadsheets. Lze jej použít pro rozumnou práci?
Google Spreadsheets - tabulky bez grafů

V recenzi se asi nevyhnu občasnému srovnání s Excelem či Calcem z OpenOffice.org, nicméně je třeba být v tomto ohledu poněkud shovívavý. Jedná se přeci jen o online aplikaci, která se svou funkčností může s běžnými programy srovnávat velmi těžko, protože je to zkrátka "jiná liga". Je jasné, že některé funkce by bylo velmi obtížné (ne-li dokonce nemožné, za současného stavu vývoje těchto aplikací) implementovat. Velká deviza "online kanceláře" je tak především právě v tom, že aplikace jsou dostupné prakticky z libovolného počítače, který je připojen k Internetu (a má prohlížeč, který je podporován).

Jsou tedy Google Spreadsheets vůbec k něčemu použitelné? Co vlastně umí? O tom si můžete přečíst v následujících řádcích.

Uživatelské prostředí

Prostředí Google Spreadsheets je "klasické googlovské", tedy poměrně jednoduché, přehledné, laděné do stejného grafického stylu jako ostatní aplikace Googlu. Je snad zbytečné zdůrazňovat, že stejně jako jiné online projekty Googlu se i v tomto případě jedná o AJAX aplikaci. Načítá se tak vždy jen potřebná část dat, neobnovuje se celá stránka a aplikace se snaží svým chováním co nejvíce podobat běžným programům.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské rozhraní je jednoduché a přehledné

Pokud jste někdy v životě používali alespoň nějaký tabulkový kalkulátor, prostředí vás zřejmě ničím nepřekvapí. Mezi buňkami se lze pohybovat pomocí kurzorových šipek, tažením myši lze označovat větší oblasti buněk, kliknutím na hlavičku řádku či sloupce lze označit celý řádek/sloupec. Nelze však označit více nesousedících oblastí. Metodou drag&drop rovněž nelze přesunout obsah buňky do buňky jiné.

Podobně jako u klasických tabulkových kalkulátorů lze měnit rozměry buněk tažením myší za okraj názvu sloupce či řádku. Tolik tedy k základním vlastnostem uživatelského rozhraní a jeho ovládání. Základní rozměr pracovního sešitu je 100 řádků a 20 sloupců. Řádky i sloupce lze však přidávat. Klíčové funkce aplikace pak najdete v horní části okna.

Základní funkce

Horní funkční lišta je rozdělena na tři záložky. První záložka Format skrývá funkce, které se týkají formátování buněk. Pod tlačítkem Choose Format najdete možnost změnit formát údaje v buňce. K dispozici je běžný text, číslo (zaokrouhlené či se dvě desetinnými místy), procenta, datum a čas.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti formátu obsahu buňky

Číselné hodnoty se v buňkách zarovnávají vpravo, textové údaje vlevo, tedy stejně jako u běžných tabulkových kalkulátorů. K dispozici je obvyklá škála formátovacích prvků. Můžete změnit písmo (tučné, podtržené, kurzíva), vybrat font (ze 7 nejběžnějších), změnit velikost písma a také jeho barvu a podklad. Fungují i běžné klávesové zkratky jako Ctrl+B a podobně. Jediným tlačítkem lze také veškeré formátování dané buňky zrušit a vrátit ke k standardnímu nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Standardní možnosti formátování, počet fontů omezen na sedm

Změnit lze také zarovnání buňky (vlevo, vpravo a na střed) a to jak horizontálně, tak vertikálně. Tlačítko Insert (v rozhraní, ne na klávesnici) slouží pro vkládání řádků a sloupců. Tlačítkem Delete můžete naopak celý aktuální řádek či sloupec vymazat a nebo vymazat obsah označené buňky (resp. oblasti). Pro každou buňku zvlášť lze také nastavit zalamování řádků zatržítkem Wrap Text. Poslední důležitou funkcí je slučování buněk. Bohužel sloučit lze buňky pouze v horizontálním směru a vždy jen jeden řádek. Stejným tlačítkem lze pak zase sloučenou oblast rozdělit na původní buňky.

Na dolním okraji tabulky najdeme tlačítko Add Sheet pro možnost přidání dalšího listu do souboru. Každý list pak můžete také přejmenovat nebo smazat a pokud jich dokument obsahuje mnoho, lze se mezi nimi pohybovat (skrolovat) najetím kurzoru nad navigační šipky.

Klepněte pro větší obrázek

Dokument může obsahovat i více listů

Třídění

Druhá záložka obsahuje funkce pro třídění dat, ale třídění funguje bohužel poněkud nestandardně. Kliknutím na tlačítko třídění (sestupně nebo vzestupně) dojde k setřídění celé tabulky (resp. aktuálního listu) bez ohledu na to, zda máte označeny jen některé sloupce či řádky. S tímto faktem je třeba počítat a musím říct, že je to poněkud nešikovné a dost dobře nechápu, proč autoři zvolili tento přístup.

Třídění však lze přeci jen poněkud omezit. Pomocí tlačítka Freeze rows lze "zmrazit" až pět řádků, které nebudou tříděním ovlivněny a zůstanou na stejném místě. Toto zamknutí lze pak stejnou cestou i zrušit.

Klepněte pro větší obrázek

Poněkud nestandardní třídění

Vzorce

Poslední klíčovou záložkou jsou Formulas, tedy vzorce, bez kterých by byla tabulka prakticky k ničemu. Přímo vpravo na horní liště najdete u ruky nejběžnější funkce jako je součet, počet, průměr, minimum či maximum. Rozkliknutím položky More se však zobrazí okno, kde najdete další poměrně dlouhý seznam dostupných funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Základní funkce jsou po ruce

Klepněte pro větší obrázek

Seznam dalších funkcí je poměrně dlouhý

K dispozici je poměrně široký okruh funkcí matematických, statistických, finančních, textových, datumových a podobně. Samotný zápis vzorce je standardní. Zapisuje se přímo do buňky, začíná znakem = jak je zvykem. Neexistuje tedy žádný vstupní řádek pro vkládání vzorce jako je to v Excelu či Calcu. Během používání funkce lze využívat i označování oblastí myší.

Klepněte pro větší obrázek

Při vkládání vzorce si můžeme pomoci i myší stejně jako v Excelu či Calcu

Automatické ukládání, sdílení

Podobně jako u jiných aplikací Googlu probíhá i zde neustálé automatické ukládání po každé změně. K dispozici máte i tlačítka Undo a Redo, která fungují i po automatickém uložení dokumentu (jinak by neměla pochopitelně smysl).

Klepněte pro větší obrázek

Undo a Redo fungují spolehlivě

Zajímavá může být i funkce sdílení tabulky. Stačí vložit seznam e-mailových adres lidí, které chcete pozvat k editaci či prohlížení tabulky a odeslat vzkaz tlačítkem Invite People. Na jednom dokumentu pak může současně pracovat více lidí, přičemž změny se aktualizují všem v "reálném" čase (v závislosti na odezvě serveru).

Klepněte pro větší obrázek

Máte možnost pozvat kolegy ke společné editaci tabulky

Dokument můžete také uložit tlačítkem Save i klasickým způsobem, stačí zvolit název dokumentu. Ten pak bude uložen na server Googlu. Dokument lze uložit i na disk počítače. Jako výstupní formát je zvolen excelovský .xls, jednotlivé listy (tedy ne celý soubor s více listy) lze pak ukládat i do formátu .csv nebo HTML.

Klepněte pro větší obrázek

Soubor lze uložit na disk jako .xls, .cvs či HTML

S ukládáním pak samozřejmě souvisí i možnost načítat již hotové tabulky, které máte vytvořenyna disku. Opět můžete načíst pouze formát .xls nebo .csv a vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci Googlu, je až s podivem, že není podporován formát OpenDocument (.ods), ale pouze "microsoftí" XLS. Jelikož se však jedná o poměrně ranou testovací verzi pro omezený počet testerů, je možné, že časem podpora OpenDocument bude implementována.

Klepněte pro větší obrázek

Také načíst můžete jen .xls a .csv

Co chybí? Grafy!

A to je vlastně vše, co se o této nové aplikaci Googlu dá říci. Jistě jste si všimli, že chybí něco velmi podstatného, co by měl obsahovat každý tabulkový kalkulátor - grafy. V současné verzi Google Spreadsheets zkrátka nejsou k dispozici, protože implementovat něco takového v čistě webové podobě není zrovna triviální. Je to však velká škoda a značně to ubírá na užitečnosti celé aplikace.

Vzhledem k účelu aplikace bych se byl i ochoten smířit s absencí grafů, ale bohužel chybí i tisk, pokud tedy nechcete použít tisk přímo z prohlížeče, což pochopitelně není úplně ono.

Poslední poznámka se týká podporovaných webových prohlížečů. V současné době vám bude aplikace fungovat pouze v Internet Exploreru 6 a Firefoxu 1.07+ (verze Windows, Linux i Mac).

Jak tedy celou aplikaci hodnotit? Pokud pracujete s tabulkami denně, jste zvyklí rutinně využívat pokročilejší funkce, makra, složitější konstrukce (kontingenční tabulky, filtry apod.), prezentovat výsledky formou grafů, pak nebude Google Spreadsheets nic pro vás. Pakliže využíváte Excel jako "chytřejší kalkulačku" pro jednoduché tabulky, ve kterých občas využijete nějaký ten vzorec a jednoduché formátování bez grafů, pak je aplikace použitelná i pro vás. Zatím je však Google Spreadsheets spíše ukázkou možností dnešních webových aplikací než pro skutečnou práci použitelným nástrojem.

Témata článku: Google, Prohlížeče, Linux, Pace, Redo, Format

81 komentářů

Nejnovější komentáře

  • G_ 17. 6. 2006 21:17:35
    Ke grafum jakej format podporovat SVG swf ci nejakou bitmapu to je docela...
  • Flasi 11. 6. 2006 15:59:41
    Jo. PDAcko s GPS navigaci si koupil muj otec - elektrotechnicky inzenyr...
  • XXX 10. 6. 2006 23:20:04
    To co popisujes muzes naprogramovat daleko pohodlneji v Outlooku, ale to...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky