Google | VPN | Soukromí

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí

Google před týdnem oznámil, že uživatelům nabídne vlastní VPN. Švýcarská společnost Proton Technologies provozující konkurenční službu na to ostře reagovala, že je to opravdu špatný nápad.

Virtuální privátní síť Googlu bude součástí nejvyššího předplatného One s 2TB kapacitou, jehož paušál stojí 300 Kč na měsíc nebo 3000 Kč na rok. Nabídka bude zatím omezena jen na Android a jen pro USA. Později se ale VPN dostane i do dalších zemí a na platformy iOS, Windows a Mac.

Google slibuje špičkovou ochranu. Prozatím to ale vypadá, že jeho VPN bude sloužit spíš jen pro anonymizaci a vygeneruje náhodou IP adresu (nikoliv uživatelem zvolenou z konkrétní země). Firma tvrdí, že „připojení nikdy nepoužije ke sledování, zaznamenávání nebo prodeji aktivity prohlížení“.

V podrobnějším dokumentu popisuje, že nebude uchovávat logy týkající se síťového provozu, DNS, IP adres, časů připojení nebo využitého pásma, podle nichž by šlo identifikovat jednotlivé uživatele. Pro zajištění bezproblémového chodu bude uchovávat jen anonymizovaná data týkající se výkonu a spolehlivosti připojení. U jednotlivých uživatelů ale bude sledovat, kolikrát se v uplynulých 28 dnech připojili (ale ne konkrétní časy) a na kolika zařízeních VPN používají. Od roku 2021 si také nechá provádět nezávislé audity, že jsou jeho systémy bezpečné.

Máme na webu vše blokovat a šifrovat, nebo se nechat sledovat?

Google jak o NSA

Tvůrci ProtonVPN ale takový optimismus nesdílejí a na svém blogu se do Googlu pustili skutečně bez servítek. VPN má podle nich sloužit mj. jako ochrana před slídily. Takovým slídilem je však podle nich i Google a svěřovat mu dohled nad kompletním datovým provozem přirovnávají k tomu, jako byste všechna data posílali NSA. Specificky zmiňují:

  • Google získá přístup k veškeré vaší online aktivitě.
  • Firma sídlí v USA, takže bude pod dohledem tamních zákonů a tajných služeb.
  • Google upřednostňuje zisk na ochranou soukromí a zatím nedokázal, že mu můžeme důvěřovat.

ProtonVPN také slibuje nejvyšší možnou ochranu bez logování, navíc sídlí v nezávislém Švýcarsku mimo jurisdikci USA a EU. Základní tarif je bezplatný, ale funguje jen na jednom zařízení současně, s omezenou rychlostí a s výběrem serverů ve třech zemích. Placené tarify Basic (4 eur na měsíc) a Plus (8 eur) přidávají další úrovně ochrany, více zařízení i serverů a také vyšší rychlost.

Útok Protonu na Google bez konkrétních důkazů nebo zkušeností s novou službou je ale trochu zoufalý. Dávalo by smysl varování před nebezpečím centralizace dat nebo upevňováním monopolu. V dané formě ale spíš připomíná šokující výkřik jako z dezinformačních webů.

Diskuze (36) Další článek: Číňan si vyrobil vlastní jetpack. Stálo ho to jen 100 000 dolarů

Témata článku: Windows, Google, Android, iOS, USA, VPN, Sledování, Evropská unie, Švýcarsko, Šifrování, NSA, Soukromí, Proton Technologies, Ochrana, Slídil, Uživatelé, Plus, Spoušť, Připojení, Data, Mac, Proton, Basic, Telefony s Androidem na Heureka.czNokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

** Výrobce Nokií, společnost HMD Global, slaví 5 let ** Výročí si připomíná dortíky s podobou Nokie 3310 (2017) ** Přidáváme ohlédnutí za pětiletým fungováním firmy

Jan Láska
RetroHMD Global
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack