Google servery tvoří 2 % celého internetu

Microsoft se každý rok rozroste o 10 000 serverů, Google jich má ale podle odhadů více než milion. Uloženy jsou v datových centrech, jejichž příkon se vyšplhal až na desítky MW.
Google servery tvoří 2 % celého internetu

Kolik serverů vlastní Google a přeneseně vzato – jakou část webové infrastruktury vlastní Google? Tuto otázku si před pár dny položil i blog Royal Pingdom a připomněl několik docela známých odhadů. Google přirozeně nezveřejňuje rozsah své infrastruktury, obecně se ale ví, že disponuje 37 rozměrnými datovými centry, které si svou komplikovaností a systémem chlazení přirozeným vodním zdrojem nezadají s menší elektrárnou. Google je zpravidla staví na odlehlejších místech bez zvědavých očí a samozřejmě v regionech, kde je levnější elektřina – centra totiž mají neskutečné energetické nároky.

40 000 000 serverů

Kolik serverů je ale schováno v jednom datovém centru? Velmi mnoho. Mohou pojmout tisíce až desítky tisíc serverů a ty největší z největších pojmou dokonce sto tisíc serverů. S nasazením virtualizace se toto číslo přitom může i několikanásobně zvýšit. V roce 2006 New York Times odhadoval počet Google serverů na 450 tisíc. To bylo ale před třemi lety, dnes je situace naprosto jiná. Počet uživatelů Gmailu se zvýšil, Google spustil Apps a další služby, které potřebují mnohem větší serverový výkon, a také cloud-computingový aplikační hosting App Engine.

V roce 2007 renomovaná analytická společnost Gartner odhadla počet Google serverů na jeden milion. Od té doby si nikdo další na odhad netroufl, číslo tedy docela jistě opět vzrostlo – zvláště s ohledem na to, že Google neustále staví nová zařízení.

Datová centra a spotřeba elektrické energie
Datová centra jsou stále náročnější. Zatímco před deseti lety v období bubliny „dot-com“ zkonzumovala okolo jednoho až dvou megawattů, dnešní moderní datové centrum zcela běžně vyžadují příkon dvaceti megawattu a ta největší jsou dimenzovaná až na neskutečný desetinásobek a více než sto tisíc instalovaných serverů. Jen pro srovnání, druhý nejvýkonnější superpočítač planety „Jaguar“ model Cray XT5, který se honosí titulem „nejnáročnější z nejnáročnějších“, spotřebuje „pouze“ necelých 7 MW elektrické energie a dva bloky jaderné elektrárny Temelín se zase honosí společným výkonem 2 000 MW. Celý Temelín by tedy utáhl pouze pár desítek náročných datových center.

Pokud má Google milion serverů, kolik jich je asi na celém světě? Mnoho ne, podle technologického webu Spectrum při věhlasné organizaci IEEE a analytické společnosti McKinsey to je pouhých 44 milionů počítačů. Google tedy v tomto kontextu tvoří dvě procenta internetové infrastruktury.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa předpokládaných datových center Googlu

A co Microsoft a Facebook?

Je ale Google skutečně největší? Co třeba takový Microsoft, Apple, Yahoo a samozřejmě nesmíme zapomenout na rychle rostoucí Facebook, jehož interní vyhledávač kontaktů se podle comScore letos v červenci dokonce dostal do desítky nejpoužívanějších vyhledávačů světa. Na jaře minulého roku Bill Gates prohlásil, že Microsoft vlastní stovky tisíc serverů a brzy – někdy ve šťastné budoucnosti – by rád svou síťovou infrastrukturu rozložil do několika milionů virtualizovaných serverů.

Spotřeba všech serverů a emise oxidů srovnatelné s Argentinou
Všech 44 milionů světových serverů spotřebuje 0,5 procenta veškeré člověkem vytvořené elektrické energie a 0,2 procenty se podílejí na emisích oxidu uhlíku. Jinými slovy, svými 80 miliony tun CO2 jsou srovnatelné s celoročními emisemi Argentiny nebo Holandska.

A jeho slova potvrdila na konferenci Microsoft Management Summit i viceprezidentka Debra Chrapaty, která tehdy prozradila, že se softwarový hegemon z amerického Redmondu každý měsíc rozroste o deset tisíc nových serverů. O tomto čísle jsem psal v květnu 2008, pokud tedy Microsoft zachoval tempo, dnes by měl být bohatší o 150 tisíc dalších serverů.

Procházka datovým centrem Googlu

A jen pro srovnání, takový Facebook se na jaře 2008 skládal z „pouhých“ deseti tisíc softwarových serverů, z nichž skoro jednu pětinu (1 800 kusů) tvořil databázový MySQL, o který se starali pouze dva správcové. Počet hardwarových serverů, tedy skutečného „železa“, bohužel není znám. Facebook od té doby prošel mnoha evolučními vlnami, v létě téhož roku se dočkal lokalizace do češtiny a letos na jaře se díky „vajíčkové aféře“ před volbami do EP dostal i na obrazovky celoplošných televizí. Dnes eviduje více než 1 200 000 účtů z České republiky. Na Facebooku je tedy skoro každý desátý Čech včetně nemluvňat.

Splaskne jednou Google?

Svět internetu se za posledních dvacet let výrazně proměnil. Zatímco ještě v 80. letech byly v síťové infrastruktuře americké části internetu ve velkém zainteresované americké federální instituce a zejména univerzity, World Wide Web se záhy po svém vzniku stal nástrojem především soukromého sektoru. Google a jeho YouTube jsou dnes zároveň jedním z největších strůjců internetového datového toku, ačkoliv zatím chybí přehledná a relevantní čísla.

Podle odhadů dnes tedy Googlu patří dvě procenta všech internetových serverů, více než polovina trhu s globálními vyhledávači, kde má bezprecedentní náskok před spíše živořící konkurencí, a také má zajímavé vyhlídky do budoucnosti z hlediska ekonomických čísel. V ročním obratu a zisku se sice s Microsoftem zatím nemůže srovnávat (3-4x nižší čísla a téměř poloviční tržní hodnota společnosti), z hlediska ročních příjmů přepočítaných na jednoho zaměstnance je na tom ale Google výrazně lépe (1,24 milionů dolarů oproti 705 tisícům dolarů), může se tedy pochlubit vyšší produktivitou práce.

Světové vyhledávače a počty hledání v červenci 2008 a 2009 (v milionech)

Vyhledávaččervenec 2008červenec 2009meziroční změna
Všechny vyhledávače80 554113 68541%
Google48 66676 68458%
Yahoo8 6898 8982%
Baidu7 4137 9768%
Microsoft2 3493 31741%
eBay1 2231 72341%
NHN (Korea)1 2431 52623%
Ask9291 29139%
Yandex6631 29094%
AOL1 1481 023-11%
Facebook74387918%

Teď už záleží pouze na tom, čím bude Google v příštích letech. Možná jeho bublina brzy splaskne a dostane se do pozice Yahoo, který byl před deseti lety stejnou hvězdou jako on, nebo naopak potvrdí své letité panství na těžko předvídatelném internetu a jednou převezme žezlo po Microsoftu. Aby se mu to ovšem podařilo, bude muset porazit ještě rychleji rostoucí soupeře, mezi které se může velmi brzy díky cloud-computingu a popularizaci virtualizace zařadit tak trochu opomíjený VMware.

Já tu odpověď neznám a nechci se pouštět na tenký led divokých spekulací, ať tedy rozhodne vox populi – váš hlas v anketě.

Diskuze (13) Další článek: Evropská komise se bojí o budoucnost MySQL

Témata článku: Google, Microsoft, Byznys, Internet, Servery, Vyhledávače, Jaguar, Emise oxidů, Část internetu, TV +, Tenký led, Meziroční změna, Oxid, Vodní zdroj, Yandex, Elektrárna, Ask, Globální vyhledávač, Televize LED, IEEE Spectrum, Vodní pára, Společný výkon, Celý internet, Google+, Federální instituceNejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10