Google | Francie | Pokuty

Google se vyhýbal placení daní, teď proto Francii zaplatí miliardu eur

Google se vyhýbal placení daní, teď proto Francii zaplatí miliardu eur

Google zaplatí Francii bezmála jednu miliardu eur (cca 25,9 miliardy korun). Jedná se o doplacení daní a pokutu. Google byl Francií nařčen z „daňových optimalizací“ za hranicemi tamních zákonů již před čtyřmi roky, nyní došlo na dohodu a vyrovnání. 

Konkrétně Google zaplatí 465 milionů eur jako doplatek na daních a 500 milionů eur navíc jako pokutu. Konečná částka je sice nižší, než původně požadovaných 1,6 miliardy eur, které Francie požadovala, ale nakonec jsou obě strany spokojeny s dohodou a skutečností, že je věc konečně vyřešena. Vznikl tím ale varovný příklad pro ostatní technologické firmy působící ve Francii. 

Chystá se digitální daň

Základem problému je známá skutečnost, že Google většinu svých evropských příjmů daní v Irsku, kde jsou daně podstatně nižší. Google zde má proto své sídlo a využívá možnosti danit příjmy z ostatních zemích Evropské unie zde. Jenže tyto praktiky jsou už delší dobu trnem v oku některých evropských činitelů.

Danit přes Irsko nelze jednoduše všechno a Francie se proto zaměřila na aktivity Googlu ve své zemi. Následně z toho vzešlo obvinění, že Google krátí daně a měl by je doplatit. Došlo dokonce na razii v kancelářích Googlu v Paříži před třemi lety, kdy vyšetřovatelé získali další důkazní materiál. Věc přesto zůstávala v některých bodech sporná a vyřešila se až nyní. 

Z hlediska Googlu by se to dalo vidět jako prohra a narušení byznysu, jenže usmíření, zaplacení pokuty a projevená ochota může znamenat strategickou výhodu při dalším lobování na evropském trhu. Evropští zákonodárci už totiž připravují legislativní kroky, které by donutily globální technologické firmy adekvátně danit svém příjmy tam, kde vznikají. Ačkoli na připravované „digitální dani“ nepanuje shoda a některé země EU jsou proti jejímu zavedení, Francie šla napřed a vlastní pojetí digitální daně již zavedla. U nás se podobný krok rovněž připravuje. 

Diskuze (12) Další článek: Voda, barevné orgie a teplota na očích: Gigabyte předvedl své nové řešení chlazení procesoru

Témata článku: Google, Evropa, Evropská unie, Francie, Pokuty, Pokuta, Paříž, Technologická firma, Irsko, Daň, Placení, Miliarda eur, Euro


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky