Google | Google Home | Google Asistent

Google reaguje na aféru s „odposlechy“. Asistent už nebude automaticky odesílat hlasové nahrávky ke kontrole

Google oznámil, že jeho Asistent (Google Assistant) již ve výchozím nastavení neukládá záznamy uživatelských hlasů. Možnost odesílání hlasových nahrávek k jejich následné analýze za účelem vylepšování služby je nyní jako volitelná. Uživatelé, kteří v minulosti vyjádřili souhlas, budou vyzváni, aby znovu potvrdili, že chtějí, aby jejich nahrávky byly ukládány. O novinkách informuje server Engadget.

Uživatelé zařízení s integrovaným Asistentem Google také v dohledné době dostanou možnost snížit citlivost na příkaz „Hey, Google“ či „OK, Google“. Změny přicházejí poté, co Google v průběhu léta pozastavil kontrolu nahrávek lidskými operátory.

Kontrola jen se souhlasem

„Je evidentní, že jsme nedosáhli našich vysokých standardů, abychom vám usnadnili pochopení toho, jak jsou vaše data používána, za což se omlouváme,“ uvedl Google v příspěvku na blogu. Uživatele zejména znepokojila skutečnost, že jejich dialogy s hlasovým asistentem nebyly analyzovány strojově, ale poslouchali je živí operátoři.

Google tvrdí, že hlasové záznamy, které kontrolovali lidé, byly vždy odpojeny od uživatelských účtů. Z nastavení tzv. „Hlasové a zvukové aktivity (VAA)“ však nebylo úplně jasné, co se děje, když uživatelé vyjádří souhlas.

V budoucnu Google v rámci nastavení VAA výslovně zmíní lidskou kontrolu a všem uživatelům svého Asistenta představí novou obrazovku s dostatkem informací, na jejichž základě si budou moci zvolit, zda se chtějí přihlásit nebo ne.

Firma také slibuje, že „výrazně sníží množství uložených zvukových dat“ a v případě uživatelů, kteří se k VVA přihlásili, hodlá „smazat drtivou většinu zvukových nahrávek přidružených k účtu, které jsou starší než několik měsíců“.

Nejprve pozastavit, pak začít znovu

Aféra kolem chytrých reproduktorů vypukla na jaře tohoto roku, kdy agentura Bloomberg informovala o tom, že záznamy, zachycené hlasovou asistentkou Amazon Alexa, poslouchají zaměstnanci třetích stran. Následně se ukázalo, že prakticky stejně funguje snaha o zlepšování služeb i u dalších výrobců, včetně Googlu či Applu.

V červenci dokonce od nizozemského dodavatele uniklo několik nahrávek uživatelů zachycených v rámci konverzace s Asistentem Google. O den později Google potvrdil, že některé záznamy jsou skutečně kontrolovány lidmi, nicméně jedná se o méně než jedno procento všech pořízených nahrávek. Tato data často zahrnovala zvuky, které nebyly určeny pro chytré reproduktory, ale přesto byly zaznamenány.

V reakci na kauzu se Apple i Google zavázali pozastavit kontrolu nahrávek lidskými pracovníky, dokud nebude toto počínání prošetřeno orgány Evropské unie. Amazon šel v té době ještě o krůček dál – poskytl jasnější nastavení soukromí v aplikaci a umožnil uživatelům zcela zakázat analýzu jejich hlasových příkazů.

Problém se přesunul i do politické roviny, kdy zákonodárci ve státech Kalifornie a Illinois navrhli úpravu legislativy, která po výrobcích vyžaduje, aby od uživatelů získali povolení před zaznamenáváním jejich hlasových dat.

Diskuze (7) Další článek: Donald Trump dosáhl svého. Apple bude vyrábět Mac Pro v USA, protože už se mu to v Číně nevyplatí

Témata článku: Apple, Google, Chytrá domácnost, Google Home, Google Asistent, Evropská unie, Odposlech, Reproduktory, Google Now, Kontrola, HLA, Průběh let, Agentura Bloomberg, Asistent Google, Automatic, Počínání, Bloomberg, Nahrávka, Data, ASI, VAA, Uživatelé, Záznam, Google Assistant, Nastavení, Chytrá domácnost na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony