Google | Google Home | Google Asistent

Google reaguje na aféru s „odposlechy“. Asistent už nebude automaticky odesílat hlasové nahrávky ke kontrole

Google oznámil, že jeho Asistent (Google Assistant) již ve výchozím nastavení neukládá záznamy uživatelských hlasů. Možnost odesílání hlasových nahrávek k jejich následné analýze za účelem vylepšování služby je nyní jako volitelná. Uživatelé, kteří v minulosti vyjádřili souhlas, budou vyzváni, aby znovu potvrdili, že chtějí, aby jejich nahrávky byly ukládány. O novinkách informuje server Engadget.

Uživatelé zařízení s integrovaným Asistentem Google také v dohledné době dostanou možnost snížit citlivost na příkaz „Hey, Google“ či „OK, Google“. Změny přicházejí poté, co Google v průběhu léta pozastavil kontrolu nahrávek lidskými operátory.

Kontrola jen se souhlasem

„Je evidentní, že jsme nedosáhli našich vysokých standardů, abychom vám usnadnili pochopení toho, jak jsou vaše data používána, za což se omlouváme,“ uvedl Google v příspěvku na blogu. Uživatele zejména znepokojila skutečnost, že jejich dialogy s hlasovým asistentem nebyly analyzovány strojově, ale poslouchali je živí operátoři.

Google tvrdí, že hlasové záznamy, které kontrolovali lidé, byly vždy odpojeny od uživatelských účtů. Z nastavení tzv. „Hlasové a zvukové aktivity (VAA)“ však nebylo úplně jasné, co se děje, když uživatelé vyjádří souhlas.

V budoucnu Google v rámci nastavení VAA výslovně zmíní lidskou kontrolu a všem uživatelům svého Asistenta představí novou obrazovku s dostatkem informací, na jejichž základě si budou moci zvolit, zda se chtějí přihlásit nebo ne.

Firma také slibuje, že „výrazně sníží množství uložených zvukových dat“ a v případě uživatelů, kteří se k VVA přihlásili, hodlá „smazat drtivou většinu zvukových nahrávek přidružených k účtu, které jsou starší než několik měsíců“.

Nejprve pozastavit, pak začít znovu

Aféra kolem chytrých reproduktorů vypukla na jaře tohoto roku, kdy agentura Bloomberg informovala o tom, že záznamy, zachycené hlasovou asistentkou Amazon Alexa, poslouchají zaměstnanci třetích stran. Následně se ukázalo, že prakticky stejně funguje snaha o zlepšování služeb i u dalších výrobců, včetně Googlu či Applu.

V červenci dokonce od nizozemského dodavatele uniklo několik nahrávek uživatelů zachycených v rámci konverzace s Asistentem Google. O den později Google potvrdil, že některé záznamy jsou skutečně kontrolovány lidmi, nicméně jedná se o méně než jedno procento všech pořízených nahrávek. Tato data často zahrnovala zvuky, které nebyly určeny pro chytré reproduktory, ale přesto byly zaznamenány.

V reakci na kauzu se Apple i Google zavázali pozastavit kontrolu nahrávek lidskými pracovníky, dokud nebude toto počínání prošetřeno orgány Evropské unie. Amazon šel v té době ještě o krůček dál – poskytl jasnější nastavení soukromí v aplikaci a umožnil uživatelům zcela zakázat analýzu jejich hlasových příkazů.

Problém se přesunul i do politické roviny, kdy zákonodárci ve státech Kalifornie a Illinois navrhli úpravu legislativy, která po výrobcích vyžaduje, aby od uživatelů získali povolení před zaznamenáváním jejich hlasových dat.

Diskuze (7) Další článek: Donald Trump dosáhl svého. Apple bude vyrábět Mac Pro v USA, protože už se mu to v Číně nevyplatí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,