Google Reader - RSS čtečka od Googlu

Google v pátek představil novou službu pod názvem Google Reader. S využitím technologií RSS/Atom nabízí uživatelům personalizované zprávy. Méně honosně řečeno se jedná o klasickou webovou RSS čtečku. Přináší Google nějaké zajímavé funkce? Zatím bohužel ne.
Google Reader - RSS čtečka od Googlu

Přihlášení, registrace, systémové požadavky

Související odkazy

Slovník
betaverze
JavaScript
refresh
RSS

Služba Google Reader je dostupná pro registrované uživatele Google. Pokud jím zatím nejste, není problém se nově zaregistrovat. Stačí pouze vyplnit vaši platnou e-mailovou adresu (kvůli aktivačnímu linku, který vám přijde poštou) a zvolit heslo. Po přihlášení do služby již můžete začít pracovat a to i před tím, než bude váš účet aktivován, i když některé služby nemusí být kompletně dostupné. To se ale Readeru netýká.

Služba podporuje prohlížeče Internet Explorer 6, Firefox 1.0+, Mozilla 1.7+, Safari 1.3+ a Netscape 7.2+. V prohlížeči musíte mít povolen JavaScript. Žádné další požadavky nejsou.

Přidání kanálů

Čtečka zdrojů v podání Googlu je opravdu jednoduchá. Prvním základním krokem je pochopitelně přidání nových kanálů (feed). Máte několik možností. Jestliže již používáte nějakou RSS/Atom čtečku a program umožňuje export do formátu OPML, můžete následně tento soubor načíst do Google Reader a máte prakticky hotovo. V případě pozdější potřeby lze využít i opačný postup, Google umí do OPML váš seznam kanálů i exportovat. Při importu se však jaksi vytratila diakritika (resp. přímo písmena s diakritikou) u názvů složek. Samotné názvy kanálů si originální názvy včetně diakritiky ponechají, pokud však máte váš seznam rozdělen do složek jako já, Google při převodu těchto složek do Labelů (viz dále) diakritiku poškodí. Nevím, zda není chyba na mojí straně, ale OPML soubor, který jsem do Googlu importoval, je v pořádku a diakritiku obsahuje.

Existuje i další varianta přidání kanálů a tou je vyhledávání přes příslušné políčko. Narozdíl od běžného hledání vám Google najde odkazy přímo na RSS zdroje (pokud existují), takže po zadání klíčového slova získáte seznam stránek, které se dané problematiky týkají s odkazy na jejich kanály. Kliknutím na tlačítko je pak kanál přidán do vašeho seznamu, přičemž máte možnost kanál označit (Label). Tyto štítky pak vlastně tvoří jakési kategorie (složky), do kterých lze jednotlivé kanály třídit.

Klepněte pro větší obrázek

Přidání nových kanálů přes vyhledávání

Třetím způsobem je samozřejmě ruční vložení adresy RSS zdroje. Pokud je adresa správná, zobrazí se vám náhled kanálu a můžete jej tlačítkem přidat do svého seznamu. V případe chybné adresy vás Google upozorní, resp. zobrazí prázdné rozhraní s hlášením, že zvolená položka nemá žádné záznamy.

Uživatelské rozhraní

To už se dostáváme k samotnému uživatelskému rozhraní. Je rozděleno na čtyři hlavní oblasti. V levém horním rohu vidíte "složky" (Labels), vpravo od nich je pak seznam konkrétních kanálů. U každého vidíte jeho název a adresu, přičemž máte možnost daný kanál ze seznamu odebrat a nebo změnit jeho Label, ne však název kanálu a ani nelze ručně změnit adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduché uživatelské rozhraní, zatím pouze v angličtině

Máte-li vybraný kanál, v levé části pod seznamem Labelů jsou vidět titulky jednotlivých zpráv a datum jejich publikace. Bohužel chybí čas, což je škoda a osobně mi přijde tento údaj hodně důležitý. Kliknutím na příslušnou zprávu se pak v pravé dolní části okna ukáže náhled s anotací (pokud ji zdroj obsahuje) s možností přejít na originální stránku (otevře se do nového okna).

Vpravo nahoře je roletové menu s možností provést s otevřenou zprávou několik akcí. Předně může odhlásit příjem daného kanálu. Druhou možností je pak upozornit na zprávu e-mailem své přátele, přičemž je pochopitelně použit Gmail. Rovněž můžete o dané zprávě napsat příspěvek do svého blogu a asi vás nepřekvapí, že se jedná opět o službu Googlu Blogger.com. Provázanost různých služeb Google je tak zde značná a pokud všechny opravdu využíváte, usnadní to práci.

Celá aplikace se snaží tvářit jako opravdový program a ne jako webová stránka. Nemyslím teď vizuální podobu, ale princip fungování. Stejně jako u Gmail zde hraje hlavní roli JavaScript. Načítá se vždy jen to, co je potřeba a ne celá stránka. Pokud program pracuje, je činnost indikována obrázkem ve středu obrazovky. Přečtené zprávy mají šedivou barvu, zatímco nepřečtené jsou zobrazeny modře. Změna se projeví ihned po najetí na příslušnou zprávu, přičemž k pohybu v seznamu lze používat i klávesových zkratek. Celý seznam se pak při procházení pohybuje (roluje) nahoru a dolů.

Seznam zpráv lze třídit podle data a nebo dle relevance. Nepochopil jsem však, k čemu se relevance vztahuje, nelze nastavit žádná klíčová slova či jiný filtr. Při řazení podle data je použito třídění sestupné, tedy nejnovější zprávy jsou na začátku seznamu a tento směr nelze změnit. Lze rovněž nastavit, aby přečtené zprávy zmizely ze seznamu, což podstatně zvyšuje přehlednost. Nezmizí samozřejmě definitivně, lze je kdykoliv zobrazit znovu.

Kromě pohybu v seznamu lze pomocí klávesové zkratky i seznam obnovit (refresh). Totéž se dá udělat i příslušným odkazem, ale nezjistil jsem, zda se toto obnovování provádí též automaticky a pokud ano, v jakém časovém intervalu. Nic podobného totiž nelze nikde nastavit.

Taktéž lze jednotlivé příspěvky označit hvězdičkou. Tím se dostanou do jakéhosi seznamu oblíbených, Starred. Máte k nim tak velmi rychlý přístup kliknutím na příslušnou složku. Lze tak odfiltrovat zajímavé zprávy z různých zdrojů a mít je všechny přehledně v jednom seznamu. Stejně snadno pak lze i "hvězdičku" dané zprávě odebrat. U této funkce však vidím jeden zásadní nedostatek. Na první pohled totiž není jasné, jak příslušnou zprávu do této hvězdné kategorie přiřadit. Ačkoliv je kategorie Starred výrazně označena v hlavních odkazech v horní části stránky a asi vás při seznamování se službou velmi rychle naláká kliknout na ni, zjistíte, že je tato složka prázdná. Bohužel vám aplikace neporadí, jak do složky zprávy přidat. Teprve po čase si zřejmě všimnete na spodní části stránky zmíněných klávesových zkratek, kde najdete i zkratku pro přidání zprávy do kategorie Starred. Zatím je to zřejmě jediný způsob jak toho docílit a to mi připadá poněkud málo.

Filtrovat lze i seznam samotných kanálů. Stačí do příslušného políčka vpravo nahoře napsat klíčové slovo či jeho část a seznam bude ihned interaktivně přefiltrován - aplikace okamžitě reaguje na to, co píšete. Pomocí dvou ikonek máte také možnost rozbalit či sbalit celý seznam kanálů, jinak je vidět jen 7 řádků a k procházení musíte využít posuvník.

Celkový dojem

Webová "čtečka" RSS zdrojů jistě není žádná novinka, takže v tomto ohledu nepřináší Google nic převratného. Spíše se dá říct, že je to podobně jako Gmail další ze služeb, které se hodí do portfolia vyhledávače či portálu. Na rozdíl od Gmail však není tato aplikace zdaleka tak inovativní.

Zatím je hodně cítit, že se jedná o ranou betaverzi. Základ je sice funkční, ale pár detailů je ještě nedodělaných a aplikace obsahuje opravdu jen ty nejzákladnější funkce. Nechci říct, že jsem přímo zklamán, to by bylo asi tvrdé hodnocení, ale zřejmě jsem trošku přehnal své očekávání. Těšil jsem se prostě na něco výjimečného, něco "googlovského", ale aplikace žádné převratné funkční novinky nepřináší. Vyčnívá tak vlastně jen relativně snadný způsob přidání nových kanálů s využitím vyhledávače. Chyběla mi i detailnější možnost nastavení, aplikace vlastně žádnou uživatelskou konfiguraci neobsahuje.

Přesto však celkově vyznívá hodnocení spíše pozitivně. Nezapomínejme, že se jedná o betaverzi. Sice nemá žádné převratné funkce, ale to, co nabízí, funguje dobře. Rozhodně je to slušný základ pro další vývoj.

Témata článku: Google, Internet Explorer, Čtečka, RSS, Seznam, Label, Refresh, Relevance

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Rook 12. 10. 2005 8:11:34
    uvidime, zatim se zda pekny. google rulez
  • Mabl Ekek 11. 10. 2005 12:07:39
    Používám většinu služeb od googlu - počínaje vyhledávačem, přes gmail až k...
  • enki 11. 10. 2005 11:04:02
    ...začíná to bejt zajímavý..vy co mluvíte o rss čtečkách vůbec nevíte o...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky