Jaroslav Tomešek
29. 7. 2011 • 13:32

Ono je sice úžasně pohodlné využít wifi AP jako referenčních bodů, ale je potřeba si uvědomit i nehorázný výpočetní výkon, kterým google disponuje. Pro ty co nepochopili poté co byl v diskuzi zmíněn Kismet (program pouze zjišťující informace o síti) zde musím uvést i airodump či rovnou balíček aircrack-ng. Jedná se o programy sloužící k zachytávání bezdrátového síťového provozu a následné zjištění hesla k wifi a tím i k již zachyceným datům. Zabezpečení WEP je v dnešní době vcelku směšnou záležitostí, WPA a WPA2 je už jiným oříškem teda přesněji řečeno je to pořádný ořech, který se bez velkého louskáčku (obrovský výpočetní výkon) v rozumném čase rozlousknout nedá. To se ovšem týká nás běžných smrtelníků.
Takže kde je zakopaný pes? Nikdo nemůže zaručit (prohlášení Googlu neberu), že fotící auta používala jen Kismet či jeho ekvivalent. A jestli na jedné projížďce městem auto nafotí třeba i 30GB obrázků tak proč by zároveň nemohlo zachytávat (a ukládat) veškerý WiFi provoz, na který narazí, když pevné disky jsou celkem levnou záležitostí?
A když už by data ukladály tak pochybuji, že by byl problém někde vyhradit zlomek výkonu pro lousknutí několika hesel...
PS: 30GB fotek je střela od boku, možná nafotí míň možná víc.

regine
28. 7. 2011 • 23:07

Nic nového pod slunce (sniffing)
kismet
http://www.kismetwireless.net/documentation.shtml...
či Ksniffer

randomofamber
28. 7. 2011 • 15:27

Jak je to SSID, které jsou skryté?

wexter
28. 7. 2011 • 9:46

Jaký program pro OS Android by jste mi doporučili pro skenování AP a přiřazení GPS souřadnice?

Fire-man
28. 7. 2011 • 8:46

Článek je napsán dobře... ale schází mu objektivita. Samozřejmě že google posbírá nebo prostřednictvím svých telefonů nechá sbírat údaje a informace z okolí a pak je zveřejňuje. To je v pořádku, vždyť jsou to veřejně dostupná data.
Na druhou stranu argument, že já si můžu udělat to samé je docela směšný. To co několik let sbírají uživatelé nebo firmy si asi neposbírám sám také, během krátkého období. A fakt že jiná firma dělá to samé ještě více, není omluvou. Krejčíř a Kožený nakradli miliardy, když ukradnu rohlíky v obchodě a pak se tím pochlubím, tak mi hrozí trest a rozhodně neprojde výmluva, že ti dva nakradli daleko víc než já.Souhlasím, že zatím je to legální a asi to tak ještě dlouho zůstane, ale nesouhlasím s tím, že je to tak černobílé. Prostě někomu to může vadit, že ho Google přistihl na obědě v tam té restauraci.

Martin Melka
Martin Melka
28. 7. 2011 • 2:39

Podle mého, pravděpodobně necenného názoru, je to totéž jako kdyby lidé od Googlu chodili a zapisovali data o vašem bydlišti - každý je schopen vidět, že pan Melka bydlí Janáčkova 51, ale jen těm, které zná, odzvoní. Totéž je současné skenování Googlu. SSID je jednoduše veřejné. Nechápu, co by na triangulaci mělo být nelegálního 🙂

Anonymizovaný
28. 7. 2011 • 1:48

Nejak se me nechce verit tomu,ze MAC adresu sitove karty jen tak myrnyx tyrnyx preklikate ve windows nebo webovem rozhrani routeru.Todle snad drzi nejaky ROM cip a rozhodne to neni tak izy dzob,jak popisujete.

Lukáš Černý
28. 7. 2011 • 1:38

Já tady s tím googlu fandím. Osobně mi sběr těchto dat vůbec nevadí, protože jak bylo psáno, tak pokud se projdu s notebookem, tak získám to stejný. Naopak je to velmi užitečný pro hrubou lokalizaci, když člověk nemůže (je v baráku) nebo nechce (spěchá...) zapínat GPS a čekat na její fixnutí. Zrovna dneska jsem to využil, když jsem si hledal odjezd autobusu, tak mi to automaticky nabídlo nejbližší zastávku. Jen lidi jsou strašný konzervy a nedokážou si představit sílu a užitečnost tady tohoto crowd computingu (třeba jako google maps v mobilu a aktuální doprava). Jinak si moc nedokážu představit, jak chcete zrovna tohle zneužít....zjisti komu patří danej wifi router? to taky moc nejde, protože to spíš zjistíte, kde nejblíž byl člověk s mobilem s GPSkou. Zrovna u nás na ulici nám "patří" asi 5 wifi sítí, protože očividně jsem jedinej, kdo tam byl se zaplým mobilem s GPSkou, tak všechny sítě v okolí směrujou na náš barák.
Neznáte adresu, kde se dá podle MAC vyhledat poloha? jednu jsem měl, ale asi měsíc zpátky mi to přestalo fungovat a dělat to přes nastavení falešné MAC na routeru a pak vyhledání řpes notebook je trochu zdlouhavý.(teda nezkoušeljsem to, ale mělo by to snad jít), nevíte, co tam google změnil v poslední době?

Názor byl 3× upraven, naposled 28. 7. 2011 01:44

Marek Červinka
28. 7. 2011 • 1:35

Zajímavý článek 😉Jen pár chyb v jedné větě: Od té doby se toho ale mnoho změnilo a závěr *náseldujícího* článku už není platný – uživatel už nemůže lokalizovat polohu *konrkétních* MAC adres.

Ondr4H
28. 7. 2011 • 1:22

Z článku to není jasné, dokáže te prolomit zabezpečené wifi?Každopádně nadšený nejsem, dokážu si představit jak by to mohlo být krásně zneužito a to nejsem kdejaký trénovaný detektiv.Abychom se ze strachu vrátili ke kabelu...P.s.:Čekám, kdy se tu obejví Mirci Dušíny a začnou mi říkát, že ten kdo nemá co skrývat tak se nemusí bát.Já bych je chtěl vyvést z omylu.Dá se zneužít úplně všechno, dejme tomu že někomu napíšete mail, že by jste dokázali firmu řídit lépe než šéf.

Zwick
Zwick
28. 7. 2011 • 1:11

Jakube, vaše články jsou super. 😉 Je vidět, že si se vším dáte záležet, narozdíl od některých z vašich kolegů. 😉

Pavel Kadlec (Pavel_Kadlec)
Pavel Kadlec (Pavel_Kadlec)
28. 7. 2011 • 0:25

Na každého se vařej párky:) až najdou ředitele s uřízlou hlavou možná si řeknou že to asi někomu vadí:))

Určitě si přečtěte

Články odjinud