Google | Internet | Připojení k internetu

Google propojí podmořským kabelem Evropu s Afrikou. Potáhne ho až do Kapského města

  • Google investuje do podmořského optického kabelu Equiano
  • Propojí portugalský Lisabon a jihoafrické Kapské Město
  • První fáze má být dokončena již v roce 2021

Google bude investovat do třetího mezinárodního podmořského optického kabelu. Equiano, jak je nový kabel označován, má mít zpočátku tři body: propojí portugalský Lisabon, nigerijský Lagos a jihoafrické Kapské Město.

Kabel bude na devíti místech připraven k dalšímu větvení, díky čemuž bude možné v budoucnosti připojit další africké země. První fáze mezi Portugalskem a Jihoafrickou republikou má být dokončena již v roce 2021. Součástí projektu je nová technologie pro zjednodušené přidělování kapacity.

Podmořským kabel Equiano

Kabel Equiano má být kompletně financován společností Google. Díky použité technologii SDM (space-division multiplexing) nabídne zhruba dvacetkrát vyšší kapacitu sítě než kabely, které v současné době slouží tomuto regionu.

Google propojí podmořským kabelem Equiano Evropu s Afrikou 
Google propojí podmořským kabelem Equiano Evropu s Afrikou

Všechny soukromé podmořské kabely společnosti Google nesou jména historických osobností a nejinak je tomu i v tomto případě. Projekt dostal název po nigerijském spisovateli Olaudu Equianovi, který bývá spojován s hnutím za zákaz obchodu s otroky. Jeho autobiografie Zajímavé vyprávění o životě Olauda Equiana zachycuje hrůzy otrokářství i Equianovu cestu k britskému abolicionistickému hnutí.

První kabel financovaný Googlem je znám pod názvem Junior a byl uveden do provozu v loňském roce. Je dlouhý jen 390 kilometrů a spojuje brazilská města Rio de Janeiro a Santos. První mezikontinentální kabel Curie byl dokončen před několika měsíci, vede z Los Angeles po pobřeží Tichého oceánu až do Chile a je dlouhý asi 10 tisíc kilometrů.

Dále je v plánu mezinárodní podmořský kabel Dunant, který spojí americké město Virginia Beach se Saint-Hilaire-de-Riez na západním břehu Francie. Předpokládané zahájení prací je plánováno na konec roku 2020.

Celosvětová konektivita

Nejedná se zdaleka o první počin v rámci internetové konektivity – mateřská společnost Googlu Alphabet již v minulosti investovala do řady projektů síťové infrastruktury, počínaje balóny, přes veřejné přístupové body a další projekty připojení na „poslední míli“, které přinášejí širokopásmové spojení měst do sítí na dlouhé vzdálenosti.

Na celém světě je více než 400 podmořských kabelů 
Na celém světě je více než 400 podmořských kabelů

Dalším významným hráčem, který se hodlá aktivně angažovat v tomto regionu, je Facebook. Ten je údajně v raných fázích plánování podmořského kabelu podél celého pobřeží afrického kontinentu. Cíl všech těchto programů je stejný: zlepšit celosvětovou konektivitu.

V současné době je na celém světě více než 400 podmořských kabelů, jejichž celková délka se pohybuje kolem 1,1 milionu kilometrů. Google se finančně podílel na vybudování asi desetiny z nich – tedy přibližně 100 000 kilometrů.

„Během posledních tří let investoval Google 47 miliard dolarů do zlepšení globální infrastruktury a kabel Equiano posílí celosvětově nejvýkonnější a nejlépe propojenou mezinárodní síť,“ uvedla firma ve svém prohlášení.

Diskuze (1) Další článek: Huawei dostane Android a americké součástky. USA zmírňují omezení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,