Google | Cloud | Tiskárny

Google připravuje zavření své další služby. V roce 2020 skončí jeho Cloud Print

Cloud Print je jednou z nejstarších služeb společnosti Google. Odstartovala v roce 2010 a umožnila uživatelům připojovat lokální tiskárny do cloudu, díky čemuž na nich bylo možné tisknout prakticky odkudkoli. Pro uživatele to bylo užitečné například jako způsob tisku ze zařízení s Chrome OS. Technicky vzato však Cloud Print nikdy neopustil stádium beta verze.

Místo toho, aby se uživatelé po mnoha letech dočkali uvedení stabilní verze, oznámil Google poněkud překvapivě plán na ukončení své služby cloudového tisku. Konkrétně to uvedl v dokumentu na stránkách podpory, kde píše, že od 1. ledna 2021 již nebude služba Cloud Print podporována.

Cloud Print končí, najděte si náhradu!

Uživatelé tak mají zhruba jeden rok na to, aby našli alternativní řešení a provedli migraci svých tiskáren. Od 1. ledna 2021 již nebudou moci žádná zařízení bez ohledu na operační systém tisknout pomocí Google Cloud Print.

Výhodou Google Cloud Print bylo (a ještě pořád je), že přes tuto službu šlo tisknout ze zařízení s operačními systémy Chrome OS a Android i na starší tiskárny, které samy o sobě nepodporovaly připojení k internetu či bezdrátovou komunikaci.

Z uživatelského hlediska byl celý proces velmi jednoduchý – stačilo na počítači připojit tiskárny ke svému účtu Google. Poté na nich bylo možné tisknout přes aplikaci, která skrz web zprostředkovávala komunikaci zařízení s počítačem, respektive s připojenou tiskárnou. Jedním z pozitiv byla skutečnost, že uživatel nemusel řešit instalaci ovladačů.

Cloudový tisk od Googlu už prý není potřeba

Přesto můžeme konstatovat, že tato služba dnes není tak nezbytná, jako tomu bylo před deseti lety. Primárně byla používána pro tisk z Chromebooků, ale operační systém Chrome OS už podporuje nativní tisk a Google plánuje tuto funkci dále rozšiřovat a vylepšovat.

Ani zařízení s Androidem již nutně nevyžadují Cloud Print, protože ve verzi 8 Oreo byla přidána nativní tisková služba a většina výrobců tiskáren poskytuje své vlastní aplikace a tiskové funkce. Přesto aplikace pro Android, která byla součástí softwarové výbavy nových telefonů několik let, nedávno překonala hranici miliardy instalací.

Cloud Print usnadňoval správu tiskáren od mnoha výrobců na jednom místě a umožňoval, aby i starší tiskárny fungovaly jako cloudová zařízení. Většina moderních tiskáren však dnes disponuje možnosti nativního cloudového tisku.

Diskuze (18) Další článek: Týden Živě: Holé zadky na Seznamu, falešné samošky a další události

Témata článku: Google, Cloud, Internet, Android, Chrome OS, Tiskárny, Cloud a virtualizace, Tisk, Google Cloud Print, Cloud Print, Uživatelé, Chromebook, Zavření, Tiskárna, Zařízení


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky