Google | Cloud | Tiskárny

Google připravuje zavření své další služby. V roce 2020 skončí jeho Cloud Print

Cloud Print je jednou z nejstarších služeb společnosti Google. Odstartovala v roce 2010 a umožnila uživatelům připojovat lokální tiskárny do cloudu, díky čemuž na nich bylo možné tisknout prakticky odkudkoli. Pro uživatele to bylo užitečné například jako způsob tisku ze zařízení s Chrome OS. Technicky vzato však Cloud Print nikdy neopustil stádium beta verze.

Místo toho, aby se uživatelé po mnoha letech dočkali uvedení stabilní verze, oznámil Google poněkud překvapivě plán na ukončení své služby cloudového tisku. Konkrétně to uvedl v dokumentu na stránkách podpory, kde píše, že od 1. ledna 2021 již nebude služba Cloud Print podporována.

Cloud Print končí, najděte si náhradu!

Uživatelé tak mají zhruba jeden rok na to, aby našli alternativní řešení a provedli migraci svých tiskáren. Od 1. ledna 2021 již nebudou moci žádná zařízení bez ohledu na operační systém tisknout pomocí Google Cloud Print.

Výhodou Google Cloud Print bylo (a ještě pořád je), že přes tuto službu šlo tisknout ze zařízení s operačními systémy Chrome OS a Android i na starší tiskárny, které samy o sobě nepodporovaly připojení k internetu či bezdrátovou komunikaci.

Z uživatelského hlediska byl celý proces velmi jednoduchý – stačilo na počítači připojit tiskárny ke svému účtu Google. Poté na nich bylo možné tisknout přes aplikaci, která skrz web zprostředkovávala komunikaci zařízení s počítačem, respektive s připojenou tiskárnou. Jedním z pozitiv byla skutečnost, že uživatel nemusel řešit instalaci ovladačů.

Cloudový tisk od Googlu už prý není potřeba

Přesto můžeme konstatovat, že tato služba dnes není tak nezbytná, jako tomu bylo před deseti lety. Primárně byla používána pro tisk z Chromebooků, ale operační systém Chrome OS už podporuje nativní tisk a Google plánuje tuto funkci dále rozšiřovat a vylepšovat.

Ani zařízení s Androidem již nutně nevyžadují Cloud Print, protože ve verzi 8 Oreo byla přidána nativní tisková služba a většina výrobců tiskáren poskytuje své vlastní aplikace a tiskové funkce. Přesto aplikace pro Android, která byla součástí softwarové výbavy nových telefonů několik let, nedávno překonala hranici miliardy instalací.

Cloud Print usnadňoval správu tiskáren od mnoha výrobců na jednom místě a umožňoval, aby i starší tiskárny fungovaly jako cloudová zařízení. Většina moderních tiskáren však dnes disponuje možnosti nativního cloudového tisku.

Diskuze (18) Další článek: Týden Živě: Holé zadky na Seznamu, falešné samošky a další události

Témata článku: Google, Cloud, Internet, Android, Chrome OS, Tiskárny, Cloud a virtualizace, Zavření, Tiskárna, Zařízení, Uživatelé, Chromebook, Cloud Print, Tisk, Google Cloud Print


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor