Google | Vyhledávače | Atom

Google přidává do vyhledávače interaktivní periodickou tabulku prvků – vyzkoušejte si, co umí

Google v posledních dnech oznámil několik změn ve svém Asistentovi a vyhledávači. Jednou z nejzajímavějších novinek je interaktivní periodická tabulka chemických prvků. Ta sice (zatím) není dostupná v české mutaci, přesto se už teď můžete podívat na to, co umí.

Dle magazínu The Verge by k aktivaci periodické tabulky mělo stačit vyhledat slovní spojení periodic table a následně klepnout na odkaz Explore elements v pravém panelu. Česká mutace bohužel na toto zadání (ani na slovní spojení periodická tabulka) nijak nereaguje, avšak stačí nastavit jazyk vyhledávače na angličtinu a kýžený odkaz se objeví.

Periodická tabulka od Googlu

K periodické tabulce se můžete dostat i rychlejší cestou bez použití vyhledávače – stačí navštívit stránku 3D Periodic Table. Zde najdete tradiční uspořádání všech chemických prvků v podobě tabulky, ve které jsou prvky seskupeny podle rostoucích protonových čísel, elektronové konfigurace a cyklicky se opakujících podobných chemických vlastností.

Tabulka je interaktivní, což v praxi znamená, že po klepnutí na kterýkoli prvek zobrazuje v pravé části podrobné informace. Ty jsou (zatím?) bohužel jen v angličtině a obsahují protonové číslo, název, chemickou značku a skupinu, do které daný prvek patří.

Níže je k vidění animovaný trojrozměný model atomu. Zobrazuje atomové jádro, obsahující protony a neutrony, a obal, ve kterém v jednotlivých hladinách obíhají elektrony. Modelem lze pohybovat pomocí levého tlačítka myši, díky čemuž je možné prohlížet ho z různých perspektiv, kolečkem lze model oddalovat a přibližovat.

Chemické prvky pod lupou

Následuje krátký text s nějakou zajímavostí – například u kyslíku se dočtete, že „Kyslík jako plyn je čirý. Jako kapalina je bledě modrý.“ V případě železa je připravena informace, že „Krev je červená díky interakci železa a kyslíku.“ a helium vás možná překvapí tím, že „bylo objeveno na Slunci dříve než na Zemi.“

U každého prvku jsou dále informace o jeho relativní atomové hmotnosti, hustotě v kapalném stavu při teplotě tání a bod tání. U většiny prvků je také k dispozici údaj o tom, kdo a kdy je objevil a přes tlačítko lze pokračovat v dalším průzkumu pomocí vyhledávače.

Díky interaktivní tabulce se můžete skutečně ponořit do světa chemických prvků a dozvědět se o nich něco zábavného a užitečného. Dosud nezodpovězenou otázkou zůstává, zda a případně kdy se dočkáme verze s českými překlady.

Diskuze (7) Další článek: Start indické rakety GLSV Mk II skončil katastrofálním selháním. Najednou zhasla

Témata článku: Google, Země, Vyhledávače, Chemie, Fyzika, Slunce, Atom, Mutace, Molekuly, Prvek, Periodická tabulka, Vyhledávač, Chemický prvek, The Verge, Tabulka, AngličtinaJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost