Google představil hromadu přelomových novinek

Google ukázal videopůjčovnu, synchronizaci muziky, systém pro androidí periferie a gadgety a také futuristický Android@Home, kterým prý budeme ovládat domácnost.

Úvodní přednáška konference Google I/O je za námi a nakonec nebyla vůbec nudná. Ještě před pár hodinami přitom někteří insideři předvídali, že tentokrát se bude Google držet spíše zpátky a nepředstaví nic šíleného.

Platí to asi tak napůl. Google skutečně nic bláznivého a šíleného nepředstavil, tentokrát tedy nebudeme sáhodlouhé měsíce rozebírat přínos služby Wave, keynote ale rozhodně nebyla nudná. Spíše se dá konstatovat, že letošní novinky mají hlavu a patu a navazují na úspěch Androidu.

Klepněte pro větší obrázek
Od konce roku 2008, kdy se na trhu objevila G1, bylo aktivováno sto milionů zařízení s Androidem

Před pár lety mi Sergey Brin řekl, že budoucnost aplikací spočívá v internetu a také v kapesním počítači. To samé o pár měsíců později zopakoval viceprezident Vint Cerf a záhy na to se na trhu objevil první Android – dnes už legendární G1 od HTC. Od té doby bylo aktivováno na 100 000 000 zařízení s Androidem a dalších 400 000 jich přibude každý den. Jen pro představu, to dělá bezmála pět nových telefonů a tabletů každou sekundu. V následujících dvou letech se do obřích rozměrů nafouknul také Android Market, který dnes čítá na 200 000 aplikací. A nakonec ještě jedno statistické číslo – celkem jsme Android Market k instalaci aplikací použili 4,5miliardkrát.

Klepněte pro větší obrázek
Každý den aktivujeme 400 000 nových zařízení s Androidem, přičemž toto číslo se zvětšuje

Aby to celé nevyznělo jako ideální pohádka z říše snů, je třeba konstatovat, že má Android i své mouchy včetně tolik diskutované hardwarové i softwarové fragmentace a přetrvávající nemožnosti českých vývojářů prodávat přes Market své aplikace. Sečteno a podtrženo ale platí, že Android je po reklamním systému a vyhledávači nejúspěšnějším googlím produktem od jeho založení v druhé polovině devadesátých let.

Android 3.1

I proto se letošní úvodní keynote točila výhradně okolo něho. První novinkou je ohlášení nové verze tabletového Androidu 3.1, který by měl vyřešit několik neduhů, se kterým jsme se setkali i na testovaném Aceru Iconia Tab. Systém nabídne delší historii naposledy spuštěných aplikací, chytřejší multitasking, vylepšené widgety s možností zvětšení a především nativní podporu připojení USB host. Acer Iconia Tab má také „velké“ USB a můžete tak k tabletu připojit třeba USB disk, verze 3.1 by ale měla nabídnout i podporu nejrůznějších herních konzolí a dalších periférií, které budou moci se systémem komunikovat pomocí API.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ovladač z Xboxu + androidí tablet (na pozadí) + HDMI = skutečná herní konzole
Na druhém snímku pak příslib, že platforma TV bude kompatibilní s aplikacemi z Honeycombu

Hry na Tegře tedy budete moci ovládat ovladačem z konzole Xbox 360 a skrze USB byste měli bez problému zprovoznit také kameru nebo třeba klávesnici. Android 3.1 Google uvolní i pro svou televizní platformu TV a ta bude plně kompatibilní s tabletovými aplikacemi. Pokud si tedy pořídíte honeycombový tablet a z Marketu nainstalujete nějaké programy pro tento systém, stejné programy si budete moci nainstalovat i do chytré televize od Googlu. S tím souvisí i ohlášení dalších výrobců, kteří nabídnou své televizory a chytré krabičky po vzoru Logitechu a jeho Revue. Google se nicméně zatím stále nepochlubil s tím, kdy (a jestli vůbec) s TV zamíří i za oceán.

Záznam úvodní keynote

 

Ice Cream Sandwich

Další novinkou letošního Google I/O je ohlášení nové verze Androidu, která by se měla objevit po uvedení Androidu 3.1 pro tablety. Hlavním přínosem této verze by mělo být sjednocení prvků grafického uživatelského rozhraní z tabletu a mobilu. Idea je tedy taková, že libovolný ovládací prvek, který je zatím k dispozici jen na Honeycombu, bude v odpovídající podobě i na „zmrzlině“. Ice Cream Sandwich slibuje to, že se jakýkoliv ovládací prvek automaticky přizpůsobí pro libovolný form-faktor, rozměr displeje i typ zařízení. Dnes se přitom na tabletu mobilní aplikace pouze roztáhne a naopak to ani nejde. Ice Cream Sandwich by tento nesoulad měl vyřešit a připomíná tak iniciativu Open Screen Project, která si zase klade za úkol dostat jeden Flash na všechny typy displejů a počítačů. ICS by se měl stát kladivem na form-faktorovou fragmentaci. No uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek
Různá zařízení, různé verze Androidu, různý form-faktor, tedy konstrukční provedení, a ergonomie. Ice Cream Sandwich má tyto rozdíly smazat. Jedna aplikace bude vypadat na všech zařízeních dobře, přičemž se přizpůsobí konkrétnímu displeji a způsobu ovládání

Google Music Beta

A teď už to začíná být konečně zajímavé – tedy pokud náhodou žijete v USA. Po oznámení nových verzí Androidu totiž na řadu přišla první nová služba Music. V podstatě se o ní vědělo a její příchod předvídala snad všechna média, přesto to stálo za to. Nejedná se o nic originálního, Google prostě spustí vlastní úložiště pro vaši muziku – k dispozici by měl být prostor až pro 20 000 skladeb. Tu si pomocí speciálního programu nahrajete na web, a ta pak bude dostupná buď skrze (HTML5?) přehrávač uvnitř prohlížeče, nebo z oficiální hudební aplikace v Androidu. Jinými slovy tedy Google přináší vlastní verzi „iTunes“. Hudbu sice nebudete kupovat – už ji musíte mít, ale tímto způsobem ji snadno dostanete do mobilu. Prostě ji jen nahrajete na svůj účet, a ta se pak sama synchronizuje na tablet a mobil podobným způsobem jako třeba instalace aplikací z webového Marketu. Služba Music Beta bude zpočátku dostupná pouze v USA, držme ale palce, aby se dostala i k českému uživateli. Snad nebude překážkou místní legislativa.

Ukázka Music Beta

 

Android Market jako videopůjčovna

S hudbou souvisí i video. Google sice prozatím nebude mít vlastní obchod s muzikou, (opět) Američané ale v Marketu brzy objeví i novou záložkou s možností vypůjčení filmu. Cena snímků bude lákavá, začne se totiž už na 1,99 dolarech. My si tentokrát budeme muset nechat zajít chuť asi naprosto, české filmy, nebo alespoň titulkované – natož celá služba, v Česku k dispozici nebudou asi hodně dlouho. Filmový Market bude součástí verze 3.1 a Google jej uvolní v horizontu několika týdnů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Androdi Market už nenabídne pouze aplikace, ale také videopůjčovnu prémiových filmů – nechybí třeba Králova řeč. Našinec si ale o něčem podobném může nechat leda tak zdát, půjčovna totiž bude dostupná prozatím jen v USA

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V tabletu i na Google TV

Android Open Accessory – boj se iPhone a iPade

Doposud jsem mluvil o službách a aplikacích, které budou v USA dostupné během několika týdnů, teď tedy přichází řada i na skutečně výhledové novinky. Tou první je nový subsystém Androidu pro snadný vývoj rozšíření pro mobil a tablet. To byla doposud výsada jablečných kapesních počítačů, pro které existují snad tisíce hardwarových elektronických doplňků. Google je chce mít také a pomoci mu v tom má právě univerzální systém Open Accessory. Taková rozšíření – třeba rotoped – budou moci s telefonem komunikovat pomocí nového protokolu a předávat mu informaci (drátem i vzduchem) třeba o tom, kolik jste už ujeli kilometrů a spálili kalorií. Možnosti využití jsou zde skutečně obrovské a pravděpodobně se do několika let dočkáme tuny androidích gadgetů. Už to nebude jen výsada jablečného světa.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tento rotoped na váš telefon pošle data o sportovním výkonu
 
Klepněte pro větší obrázek
Touto obří nakloněnou plošinu hýbě chlapík na schodišti.
V rukou totiž svírá tablet s čidlem náklonu a ten s plošinou komunikuje

Android@Home – digitální domácnost ovládaná Androidem

Poslední velký projekt je už skutečně na hranici sci-fi. Google nechce, abyste na tabletu a mobilu pouze surfovali a četli poštu. Chce, abyste pomocí něj ovládali svou kompletní domácnost od světel (ukázka přímo na keynote) až po hi-fi soustavu. Inženýři z Googlu se zatím nepochlubili, jak by to mělo přesně fungovat v praxi, poslouží k tomu ale i tentokrát pravděpodobně nějaký nový protokol. Jednou si tak možná jen stáhnete aplikaci pro ovládání klimatizace, ta osahá nejbližší okolí, zaregistruje klimatizaci a nabídne její ztlumení. Zní to skutečně báječně, ale je tu jeden nepříjemný precedens – Google TV.

Klepněte pro větší obrázek
Android jako totální univerzální platforma pro ovládání... Všeho!

I povídání o téměř všemocné televizní platformě znělo na loňském ročníku skutečně báječně, realita je ale taková, že sice Google svůj TV nadále rozvíjí, připravuje ho pro Android 3.1, zároveň má ale problémy se sháněním televizních partnerů, kteří by do Google TV vpustili svůj obsah. Stejně jako Google neprodává televizory a nevlastní americké televizní sítě, nevlastní ani výrobce žárovek, ledniček a mikrovlnek, takže prosté vytvoření nových protokolů nebude ani v tomto případě stačit. Aby nezůstal Android@Home pouze na papíře, je třeba, aby ho výrobci zařízení vzali na vědomí, a to nebude vůbec jednoduché, ne-li nemožné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tyto lampy ovládá Android v tabletu – kam se hrabe Sheldon Lee Cooper

Koukněte se na živý přenos a záznamy přednášek

Záznam úvodní keynote a dalších přednášek najdete postupně na youtubovém kanálu Google Developers. Zítra se můžete podívat také na závěrečnou keynote, která proběhne v 18:30 středoevropského času. Vybrané přednášky vysílá Google živě i nadále.

Diskuze (31) Další článek: IEEE chce rychlejší internet, připravuje nový standard ethernetu

Témata článku: Technologie, Google, Operační systémy, Sergey Brin, Legislativa, Vypůjčení, Místní legislativa, Přelom, Univerzální platforma, Android Market, Google+, Velký náklon, Cream, Česká televize živě, Statistické číslo, Snadný vývoj, Cream Sandwich, Živý snímek, Sheldon, Program televize dnes, Kapesní herní konzole, Cooper, Ice Cream, Nepříjemný precedens, Univerzální systém, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch