Google představil hlasové vyhledávání a další novinky

Google na akci Inside Search představil hlasové vyhledávání, vyhledávání obrázků podle grafické předlohy a okamžité načtení nalezené stránky. Ale pouze pro Chrome.
Google představil hlasové vyhledávání a další novinky

V úterý večer se v San Franciscu konala akce Inside Search. Organizuje ji vyhledávací divize Googlu a pochlubila se zde s několika novinkami. I když novinkami – hodně z těch věcí už dávno znají uživatelé Androidu, Google je ale tentokrát nabídl i desktopovým uživatelům prohlížeče Chrome.

Ten se od konkurence liší mimo jiné zabudovanou podporu instantního vyhledávání Google Instant. Pokud si na toto nové ovládání zvyknete, skutečně vám ušetří čas, protože se výsledky z Googlu (a běžné stránky) začnou průběžně zobrazovat už ve chvíli, kdy píšete do adresního řádku.

Vyhledávejte podle fotek

Univerzální Instant je dostupný pouze v Chromu a platí to i o třech novinkách, které Google letos představil. Tak za prvé, pokud jste někdy použili mobilní aplikaci Goggles, dobře víte, že pomocí ní můžete vyfotit nějakou scénu a Google se pokusí identifikovat, co je na fotografii a to i s pomocí zabudovaného OCR systému. Goggles má před sebou nicméně ještě obrovský kus práce. Golden Gate sice rozpozná, nicméně s běžnými každodenními předměty má docela často problém. Stejně tak rozeznávání textu má ještě docela velké rezervy.

Co kdyby ale Goggles fungoval i v klasickém vyhledávači? To je nová funkce Googlu. Pokud se za pár dní a v mezinárodním anglickém Googlu přepnete do vyhledávače obrázků, v adresním řádku objevíte ikonu pro nahrání fotografie. Google pak dohledá informace a související fotky.

 

Zobrazujte okamžitě

Další novinkou je funkce Instant Pages. Budete k ní potřebovat buď betaverzí Chromu, nebo rovnou vývojářskou verzi Dev. Poté navštivte pokročilé nastavení about:flags a aktivujte poslední možnost v seznamu Preload Instant Search. Tím byste měli ještě trošku zrychlit instantní vyhledávání v Chromu. Zároveň by vývojová verze Chromu měla načítat vždy první nalezený výsledek, takže jakmile klepnete na jeho odkaz, zobrazí se okamžitě. Vyzkoušel jsem to, ale zatím si nejsem výsledkem jistý, že to skutečně funguje. Na rychlém internetu je totiž rozdíl v řádu jednotek sekund. Funkci Google možná aktivuje postupně. Podívejte se alespoň na názorné video.

 

Vyhledávejte hlasem

Nakonec hračička, která bude fungovat už dnes každému majiteli Chromu – klidně „pouze“ stabilnímu. Pokud se přepnete do anglické mutace, v adresním řádku objevíte ikonu mikrofonu. Stačí klepnout a začít mluvit. Jakmile přestanete, Google začne vyhledávat. Funkce je sice zatím dostupná pouze v anglické verzi, čeština mi nicméně fungovala stejně dobře jako na mobilním telefonu, kde je už hlasové vyhledávání k dispozici nějaký pátek nejen ve vyhledávači, ale i v navigaci, mapách a v několika dalších programech.

Test hlasového vyhledávání a práce s češtinou

 

Po představení novinek ještě jedna podstatná zpráva. Mobilní internet je pro Google stále důležitější. Ještě před třemi lety přitom bylo k dispozici jen několik málo programů Googlu napsaných v Javě. Dnes je to zcela jiné a mobilní vyhledávání na Googlu roste stejným tempem jako kdysi na desktopu. Lze tedy očekávat, že se mobilnímu internetu bude Google věnovat stále více. Pokud nebudete mít chytrý telefon, nevadí to, protože novinky představené na mobilu se dříve či později promítnou i do tradičního desktopu. Ty mi dávají za pravdu.

Více informací najdete:

Témata článku: Video, Google, Web, Vyhledávače, Chrome, Screencast, Google Chrome, Google Video, Mobilní youtube, Quality, Golden, T mobile mobilní telefony akce

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Chestburster 17. 6. 2011 14:34:20
    Tak to je mazec, to hlasove vyhledavani :-D. Na slovo Brno mi to naslo...
  • Hrdlodus 16. 6. 2011 23:05:27
    Jak již psal houkat, také nesnáším Instant, když mi mění výsledky...
  • Petr Hejl 16. 6. 2011 13:02:16
    Dost dobrý technický vylepšení, ovšem na pořadí linků se nic nemění, to je...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky