Google představil chromebooky. Vyrobí je Samsung a Acer

Prvním tématem letošní konference I/O byl Android. Tím druhým Chrome, Chrome OS a konečně chromebooky. Vyrábět je budou Samsung a Acer a na trh se dostanou v červnu.

Středeční hlavní přednáška konference Google I/O byla věnovaná Chromu. Ten dnes podle viceprezidenta Sundara Pichaie používá na 160 milionů aktivních uživatelů. A aby Google ukázal, že lze už prohlížeč společně s HTML5 použít i pro vývoj populárních her, všichni uživatelé Chromu si mohou z Chrome Web Storu nainstalovat populární a originální Angry Birds. Ten zároveň neoficiálně poběží i v dalších kompatibilních prohlížečích – třeba v Opeře – ale v mnohem horší kvalitě.

Po Cr-48 toužil milion zájemců

V lednu jsme na Živě.cz vyzkoušeli testovací netbook s Chrome OS – Google Cr-48. Do pilotního programu se přihlásilo na jeden milion zájemců, což Google přesvědčilo, že tento koncept asi nějaký smysl má. Na druhou stranu je ale třeba podotknout, že se není čemu divit, pilotní program byl totiž zdarma a jen málokdo v USA odolal možnosti získat před Vánocemi 2010 zajímavý dárek.

Zavzpomínejte, jak vypadal Cr-48 a co umí Chrome OS

Chromebooky v polovině června. U nás ne

Dnes se Google definitivně pochlubil s hotovou verzí systému a také s prvními komerčními modely, které bude vyrábět Samsung a Acer. Nová kategorie takzvaných „chromebooků“ se na trhu objeví už za měsíc 15. června a zpočátku budou k mání v USA, UK, Francii, Německu, Holandsku, Itálii a Španělsku. Google tedy s partnery nabídne webové netbooky zejména v Evropě a z hlediska internetu nejrozvinutější východ v čele s Koreou a Japonskem si bude muset počkat.

Klepněte pro větší obrázek
První chromebooky – netbooky s Chrome OS – vyrobí Samsung a Acer

Bez internetu budou přitom zařízení k ničemu, v podstatě se totiž jedná o linuxové jádro obalené webovým prohlížečem Chrome, ve kterém se spravuje naprosto vše. Chrome OS neumožňuje běh klasických nativních desktopových aplikací, dokáže ale spouštět webové služby na pozadí, takže hudba bude hrát i tehdy, když zrovna budete brouzdat v jiném panelu prohlížeče a stejně tak instantní komunikátor bude čekat na nové zprávy, i když nebude zrovna viditelný na ploše. Tyto speciální webové aplikace mohou mít také trochu jinou podobu – žijí jako samostatná okna ve skrytém dolním panelu systému. Později by mohly být některé aplikace dostupné i skrze aplikační streaming a virtualizaci, kterou pro Chrome OS vyvíjí Citrix. Toto se ale bude týkat zejména nasazení chromebooků ve firemní nebo školní sféře, která vyžaduje běh kritických aplikací třeba ze světa Windows.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Takto bude vypadat chromebook od Samsungu – oproti Aceru je trošku větší

Jelikož Chrome OS pracuje výhradně s webovými službami, nemusíte nic instalovat a stejně tak všechna data budete mít neustále na webu. Při rozbití netbooku tedy v podstatě „o nic“ nepřijdete. Chrome OS je koncepčně naprosto odlišné zařízení – dle mnohých „prohlížeč pro Facebook“ – a nelze ho prakticky srovnat ani s tabletem, ani s klasickým notebookem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Poněkud konzervativnější a menší kolega od Aceru 

V USA budou chromebooky prodávat Amazon a Best Buy, v Evropě pak místní distributoři včetně Pixmanie. Po první vlně by pak měly Chromebooky zamířit i do dalších zemí.

Chromebook podle Googlu

Specifikace představených chromebooků

Stávající oficiální specifikace není úplně detailní a kompletní, týká se amerického trhu a může se měnit. Doplnil jsem ji tedy i o další údaje přímo od účastníků konference. Přesto berte například typ Atomu spíše s rezervou. Na americkém trhu bude k dispozici volitelné placené globální 3G od Verizonu.

Oba chromebooky koncepčně vychází z prvního piltoního kousku Cr-48, specifikace je tedy téměř stejná.

Samsung Series 5 Chromebook

 • displej: 12,1“ (1 280 × 800 pixelů)
 • procesor: dvoujádrový Intel Atom N570, 2 GB RAM
 • úložiště pro systém: 16GB SSD
 • výdrž: 8,5 hodin
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n dual-band, 3G s globálním pokrytím (Verizon a partneři)
 • připojení: 2× USB 2.0, 4v1 čtečka karet, mini VGA
 • hmotnost: 1,48 kg
 • ostatní: webkamera, upravená klávesnice Chrome, velký trackpad
 • cena: 429 dolarů (Wi-Fi verze) a 499 dolarů (3G verze)

Acer Chromebook

 • displej: 11,6” CineCrystal HD LCD, LED podsvícení
 • procesor: dvoujádrový Intel Atom N570, 2 GB RAM
 • úložiště pro systém: 16GB SSD
 • výdrž: 6 hodin
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n dual-band, 3G s globálním pokrytím (Verizon a partneři)
 • připojení: 2× USB 2.0, 4v1 čtečka karet, HDMI
 • hmotnost: 1,34 kg
 • ostatní: webkamera, upravená klávesnice Chrome, velký trackpad
 • cena: od 349 dolarů
Klepněte pro větší obrázek
V rámci první vlny se budou chromebooky prodávat v těchto zemích

Ačkoliv se v aktuální specifikaci na webu Googlu nepíše nic o úložišti, pravděpodobně se bude jednat stejně jako v případě Cr-48 o SSD jednotku. Tu ale využije pouze samotný systém pro rychlý boot a jako prostor pro dočasné soubory. Chrome OS disponuje pouze velmi jednoduchým správcem souborů, který v podstatě zamezuje běžné práci jako třeba v Total Commanderu na Windows.

V průběhu léta začne Google přepisovat své současné aplikace Gmail, Docs a Calendar do HTML5 s využitím jeho funkčnosti běhu aplikací offline, čili i tehdy se SSD využije a webové programy tedy budou moci omezeně běžet i v případě, kdy budete mimo dosah internetového připojení.

Kde hledat další informace?


Tak co? Oslovila vás koncepce Chrome OS, nebo jej považujete za zbytečný systém a zařízení, které dnes bez problému zastoupí i chytrý telefon s kvalitnějším webovým prohlížečem, tablet a především běžný libovolný notebook? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem a samozřejmě i v anketě v záhlaví článku.

Témata článku: Notebooky, Google, Operační systémy, Chrome, Acer, Samsung, Chromebooky, Sundar Pichai, Angry, Angry Birds, Band, Birds, Google Calendar, Chromebook, Opera Mini, Samsung SSD, Webkamery zdarma, Globální web, Populární video, Webové úložiště, První zájemce, Chytrá LED, Chytrá hodina, Nová kategorie

44 komentářů

Nejnovější komentáře

 • gender.bender 12. 5. 2011 22:13:14
  tak skoro všexky Acery a levne Asusy, to jsou opravdu chromé notebooky, to...
 • sleepl3ss 12. 5. 2011 13:27:27
  Kdy dorazí do redakce?
 • silverkeeper 12. 5. 2011 13:11:12
  > v podstatě se totiž jedná o linuxové jádro obalené webovým...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 38

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

26.  7.  2017 | Stanislav Mihulka

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí