Google představil Chrome OS, vydání se zatím nekoná

Na finální Google Chrome OS si ještě budeme muset počkat. Ale už víme, na co se můžeme těšit. Třeba hraní her ve webovém prohlížeči bude brzy samozřejmostí.
Google představil Chrome OS, vydání se zatím nekoná
Kapitoly článku

Další vlastnosti Google Chrome OS

Sandbox

Jednotlivé weby, panel a rozšíření běží v samostatných procesech, vrstvách. Jsou chráněny tzv. sandbox režimem. Předchází se tím nestabilitě a podobným problémům. Podobný přístup chrání před škodlivým kódem a zvyšuje i rychlost a produktivitu práce, protože nemusíme čekat na zpracování a vykreslení ostatních stránek.

Protože žádné řešení není stoprocentní, Chrome OS nabízí další způsoby ochrany. Jsou jimi například běh aplikace na náhodném místě v paměti či spuštění kódu pouze z předem schválených míst.

Klepněte pro větší obrázek
 Sandbox režim jednotlivých panelů

Verified Boot

Zajímavým bezpečnostním prvkem je Verified Boot, neboli ochrana systému před úpravami. Před startem systému se automaticky provede kontrola stavu a test na změny. Pokud na základě testu bude zjištěno, že operační systém Chrome OS je v jiném stavu než má být, bude vám nabídnuta jeho reinstalace do bezpečného stavu.

Verified Boot nabízí kryptografické ověření, že operační systém, jádro, partition tabulka a dokonce firmware jsou při startu systému v nepozměněném stavu. Tato funkce ale nebude dostupná na dnes vyráběných noteboocích. Proto bude potřeba nový hardware.

Šifrování vlastních dat

Přestože všechna data jsou umístěna na vzdálených serverech, přece jen některé soubory zůstávají lokálně. Cache prohlížeče, stažené soubory či cookie jsou proto šifrovány pomocí eCryptfs, které je součástí jádra. Takto jsou chráněny všechny soukromé adresáře.

Anonymní režim

Součástí prohlížeče Chrome je samozřejmě anonymní režim, takže se nemusíte bát, že by někdo procházel historii vámi navštívených stránek. V případě anonymního režimu dochází k automatickému mazání cookie, historie a všech dalších částí, které by vás mohly odhalit.

Guest mód

Pokud notebook někomu na chvíli půjčujete, můžete mu zpřístupnit mód pro návštěvníky (neplést se stejnojmenný českým seriálem). V takovém režimu není třeba přihlášení se do systému a ani nedochází k žádnému ukládání dat. Vychází z anonymního módu, navíc ale s omezenými právy. Návštěvník nemůže provádět úpravy systému či měnit nastavení, což je pro majitele notebooku jistě potěšující.

Surfování bez virů

A ještě jednou bezpečnost. Jak už je u Google Chrome zvykem, upozorňuje na potencionálně nebezpečné weby, které obsahují nebezpečný kód či v nedávné době obsahovaly.

Pilotní Google notebook Cr-48

Momentálně není na trhu žádné zařízení, které byste si mohli zakoupit. Pokud budete chtít, můžete si pro svůj notebook zkompilovat zdrojové kódy, ale nezískáte všechny výhody, jako když použijete certifikované zařízení – přijdete například o Verified Boot.

Google nechal pro pilotní provoz vyrobit notebook Cr-48. Nabízí 12,1“ displej, 3G, wifi, touchpad, klávesnici, webkameru a výdrž baterie déle než 8 hodin. Zajímavostí je, že chybí klávesa Caps Lock. „Chceme zvýšit úroveň komentování na webu“, říká zástupce Googlu. Takže se možná v budoucnu přestaneme nesetkávat s „uřvanými komentáři“.

Následuje ukázka pilotní verze notebooku. USB fungují pro všechny dnešní klávesnice a myši, nic více ale prozatím očekávat nelze. Tisk probíhá skrze Google Cloud Print.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Notebook neobsahuje žádné funkční klávesy. Google jde opět za jednoduchostí. Momentálně tento notebook běží v pilotním programu American Airlines, kde slouží pro rezervace. V příštích šesti měsících bude Google tato zařízení nabízet vývojářům a testerům, aby si sami osahali reálnou práci v cloudu. Poté budou první produkty vyrobeny ve spojení s výrobci Acer, Intel a Samsung.

Témata článku: Software, Google, Chrome, Open source, Chrome OS, Sandbox, Klávesa Caps Lock, Automatické mazání, Reinstalace, Certifikované zařízení, Google Cloud Print, American Airlines, Chrom OS, Vývojový režim, Vydání, Google Store, Dnešní klávesnice, Notebook, OSA, Vylepšený prohlížeč, Celá planeta, Google Chrome, Google+, OS X, Anonymní mód, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 69


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč