Android | Play Store

Google požádal ESET a další firmy o pomoc. Budou zachytávat malware v obchodě Play

Foto: Google
Google požádal ESET a další firmy o pomoc. Budou zachytávat malware v obchodě Play | Foto: Google

Jeden z největších problémů Play Store by se konečně mohl mírně zlepšit. Google oznámil, že chce intenzivně bojovat s množstvím škodlivých aplikací, které se do obchodu dostávají (a že jich je dost) a začal spolupracovat se třemi výrobci mobilního bezpečnostního softwaru. Ti se nově budou podílet na zachytávání podezřelých aplikací. 

Konkrétně jde o firmy Lookout, Zimperium a slovenský ESET, kteří společně vytvoří tzv. App Defence Alliance, tedy alianci pro obranu aplikací. Google uvedl, že si tyto společnosti vybral proto, že podle něj slaví v oblasti mobilní bezpečnosti největší úspěchy.

Všechna tři jména nyní dostanou přístup do systému Googlu, který kontroluje aplikace a budou z něj dostávat vzorky softwaru. Zároveň se k nim bude dostávat veškerý malware, který bude zachycen, aby se o něj mohly postarat. Plus pokud na škodlivou aplikaci narazí sám uživatel, může ji nahlásit přímo alianci.

Útočníci se na obchod Google Play snaží propašovat pochybné kusy softwaru velmi často. Přeci jen Android je nainstalován na více než 2,5 miliardách zařízeních po celém světě, což z něj dělá atraktivní platformu pro šíření neplech. Google sice každoročně uvádí, že se jeho bezpečností snahy lepší a zachytává čím dál více aplikací, stále jich je ale dost na to, aby bylo možné mluvit o vážném problému. Vznik aliance jen potvrzuje, že na to Google zcela nestačil.

I pouhá jedna nakažená aplikace, tváří-li se dostatečně atraktivně, může udělat paseku na milionech zařízení. Už jsme to viděli až mockrát. Proto je kritické, aby se do obchodu vůbec nedostala.

Diskuze (17) Další článek: Po virtuální realitě končí i ta papírová. Google ruší brýle Cardboard, projekt bude open source

Témata článku: Software, Google, Android, Mobilní aplikace, Malware, Play Store, ESET, Google Play, Aplikace, Obchod, Škodlivá aplikace, Lookout, Aliance


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky