Technologie | Google | síť

Google položil na dno oceánu 10 tisíc kilometrů dlouhý kabel Curie. Už je třetí a zdaleka ne poslední

Google koncem minulého týdne oznámil dokončení instalace a testování svého třetího soukromého podmořského kabelu Curie. Optický kabel o délce 10 500 kilometrů spojuje USA s Chile a ve druhém čtvrtletí roku 2020 by měl nabídnout celkovou přenosovou kapacitu 72Tb/s.

V tuto chvíli probíhá připojování kabelu k síti Google a chystá se „odbočka“ do panamského města Balboa. V plánu jsou také další dva podmořské kabely – Dunant a Equiano, které propojí Spojené státy s Portugalskem a s Jihoafrickou republikou.

Podmořský kabel Curie

Odbočka kabelu Curie do Panamy dle Googlu „zlepší připojení a šířku pásma pro Střední Ameriku a zvýší naši schopnost připojení k jiným sítím v regionu, čímž poskytne odolnost naší globální cloudové infrastruktury.“

Při budování sítě do Panamy hodlá Google opět spolupracovat s firmou SubCom, se kterou pracuje i na kabelu Dunant. Pro kabel Equiano do Jižní Afriky se však Google rozhodl pro partnerství s Alcatel Submarine Networks.

Soukromé podmořské kabely poskytují Googlu plnou kontrolu nad všemi prostředky. Firma také tvrdí, že vlastnictví a provozování vlastních kabelů přidává, kromě mnoha jiných výhod, také další úroveň zabezpečení.

Optické kabely jako klíčový prvek

Jayne Stowell, která pracuje jako strategický vyjednávač pro globální infrastrukturu, v oficiálním videu připomíná, že 98 % veškeré internetové komunikace se odehrává přes kabely s optickými vlákny. Vedoucí pro síťovou infrastrukturu Vijay Vusirikala pak dodává, že 70 % naší planety tvoří vodní plochy.

Cristian Ramos upřesnil že Google má v Chile datové centrum, proto ho potřebuje připojit s centry v USA. Stávající kapacita kabelů, připojujících Jižní Ameriku, není postačující, navíc je většina z nich na konci své životnosti. Právě tyto problémy má vyřešit kabel Curie, který propojí americké Los Angeles s Valparísem v Chile.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jak vypadá taková pokládka podmořského kabelu? Podívejte se na snímky z pokládání transatlantického kabelu Marea

Na trase bude několik optických repeaterů, jejichž cílem je udržovat kvalitu signálu. Kabely jsou vyrobeny ze zcela inertních materiálů, takže nemají vůbec žádný vliv na prostředí, ve kterém jsou uloženy. Jediným momentem, kdy nějakým způsobem naruší podmínky pod hladinou, je proces jejich ukládání a případné pozdější opravy.

Diskuze (6) Další článek: Je warezem i 10MB dílek filmu? Teď se na to ptá belgický soud nejvyšší evropské autority

Témata článku: Technologie, Google, USA, Byznys, síť, Oceán, Jihoafrická republika, Střední amerika, Portugalsko, Jižní Afrika, Infrastruktura, Optický kabel, Podmořský kabel, Los Angeles, Kabel, Panama, Curie, Jižní Amerika, Chile


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky