Google Plus v kostce: manuál nového uživatele

Google spustil svoji službu Google+, která v posledních dvou dnech neoficiálně vtrhla i do České republiky. Objevujete ji jako my? Možná vám pomůže tento přehledový návod.
Google Plus v kostce: manuál nového uživatele

Píšeme a formátujeme zprávy

Textové zprávy i komentáře můžete jednoduše formátovat pomocí řídicích znaků:

 • Pokud slovo ohraničíte hvězdičkami, bude tučné
  Ahoj, *Google Plus* je vážně ultramegahustokrutěpřísný

 • Pokud slovo ohraničíte podtržítkem, nastaví se kurzíva
  Cizí výraz _deja vu_ vůbec neznám

 • Pokud slovo ohraničíte pomlčkou, bude přeškrtnuté
  Už nejsem žádný -zelenáč-

 • Pokud chcete v textu někoho zmínit (dojde mu upozornění), napište buď +, nebo @ a začněte psát jeho jméno, Google zobrazí našeptávač s kontakty
  Přečte si tuto zprávu třeba +David Po

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příprava formátované textové zprávy a vpravo pak výsledek

Vpravo pod zprávou najdete doplňující lištu s několika ikonami. Pomocí nich můžete ke zprávě připojit obrázek, video nebo odkaz. V Chromu stačí soubor obrázku, videa nebo odkazu prostě jen přetáhnout do okna zprávy, tyto volby ale nabízí pokročilejší nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí ikon můžete rozšířit zprávu o další média

Vložení zeměpisné polohy

Klepněte pro větší obrázekKe zprávě můžete připojit svou polohu. Do práce se v takovém případě zapojí Google Geolocation API, které se pokusí zjistit polohu pomocí sítí Wi-Fi v okolí a IP adresy. Na mobilním telefonu se může zapojit také BTS lokalizace (pomocí zaměřených mobilních vysílačů) a klasický satelitní GPS.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení webové adresy

Klepněte pro větší obrázekDalší ikona slouží pro vložení odkazu – zde se uplatní v podstatě úplně stejný princip jako při sdílení odkazů na Facebooku. Nejprve tedy vložíte adresu a připojíte ji. Google+ si načte nadpis webu, úvodník a pokusí se najít i fotografie. Pomocí drobných šipek můžete vybrat tu, která se nejvíce hodí, dopsat komentář a vložit zprávu do streamu.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení videa

Klepněte pro větší obrázekIkona přehrávače slouží k nahrání videa. Vložit můžete video z YouTube a to jeho vyhledáním, zadáním webové adresy, nebo výběrem vlastního videa. Zároveň ale můžete video nahrát i z počítače a pomocí oficiálního klientu i z mobilu s Androidem. V Chromu stačí soubor videa přetáhnout myší nad dialog. Video musí být maximálně 15 minut dlouhé a nahraje se do galerie Picasa Web Albums! Google Plus tedy jako úložiště videí nepoužívá YouTube. Pokud nahrajete delší video, uloží se také, ale už bude čerpat z gigabajtové kvóty Picasy. Pokud ji překročíte, budete si muset dokoupit extra prostor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení videa z vlastního účtu YouTube a přetažením souboru z počítače v Chromu. Google+ pro zpracování videa používá stejný mechanizmus jako YouTube, týká se to tedy i podpory formátů. Použít můžete všechny běžné formáty desktopového i mobilního videa.

Použití Picasy jako výchozího úložiště pro tato drobná videa sebou nese ještě několik drobných komplikací. Video se sice spustí ve známém přehrávači, který připomíná YouTube a dokonce nabízí přes kontextové menu vygenerování HTML kódu pro vložení na cizí web, nic z toho ale zatím nefunguje.

Pokud tedy chcete video sdílet nejen v rámci služby Plus, ale i jinde, raději ho nahrajte klasickou cestou na YouTube. Toto je nová funkčnost Picasy (video můžete nahrát i skrze její tradiční rozhraní), takže se budou pravidla funkce asi ještě menit a jistě přibude i sdílení videa mimo její ekosystém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ještě ne zcela zpracované video na zdi, v přehrávači s kontextovou nabídkou Flash Playeru (HTML5 se zatím nepoužívá) a v galerii Picasa Web Albums. Toto video nemůžete sdílet mimo síť Plus, pokud si totiž vygenerujete HTML kód podobně jako třeba na YouTube, nebude fungovat – chybí v něm zatím identifikátor videa.

Vložení fotografie

Klepněte pro větší obrázekPrvní ikona slouží k nahrávání fotografii. V Chromu je můžete opět přetáhnout z počítače, případně můžete vytvořit nové album v galerii Picasa Web Albums. Třetí cestou je nahrání z mobilního telefonu. Oficiální aplikace pro Android nabízí i automatické nahrávání fotografií. Jakmile tedy něco vyfotíte, dílo se nahraje do soukromé složky „Rychlé nahrávání“ na Picase. Fotku pak můžete rychle vložit do nové zprávy, vedle ikony fotoaparátu se totiž zobrazí drobné miniatury – všimněte si jich na obrázku dole, jsou hned vlevo od zelené ikony fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
Aniž byste klepali na jakoukoliv obsahovou ikonu, stačí v podstatě vzít z počítače video, obrázek nebo soubor webového odkazu (i z prohlížeče – třeba z jiného okna) a Chrome to vše zpracuje.
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vkládání fotografií, tvorba alb a společná galerie všech fotek z vašich kruhů

Filtrování zpráv a veřejné odkazování

Výpis zpráv můžete filtrovat pomocí kruhů a streamů, pak se ale nabízí i několik voleb k samostatným zápiskům od lidí ve vaší síti. Podobně jako na Facebooku najdete v pravém horním rohu u každé zprávičky šipku s nabídkou.  Pokud se nejedná o vaši zprávu, bude dialog vypadat jako na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka cizí neveřejné zprávy

Pokud klepnete na volbu „Ignorovat tento příspěvek“, už vás nebude napříště obtěžovat a to se týká i druhé možnosti, která se ale dotkne celého uživatele. Oč se vlastně jedná? Zprávy v Google+ se sice řadí chronologicky, ale zasahují do toho i změny a komentáře. Pokud tedy někdo připojí komentář ke staré zprávě, posune se celá nahoru. Asi tušíte, co by se stalo, kdyby se v komentářích rozpoutal flame – zpráva by stále byla nahoře a kdekoho obtežovala. Takto dáte Googlu povel, aby se to nestalo.  

Když napíšete zprávu s veřejným sdílením, tedy pokud její viditelnost neomezíte pouze na vybrané kruhy, v nabídce se zobrazí i odkaz na zprávu – „Odkaz na tento příspěvek“. V takovém případě můžete vygenerovanou adresu volně šířit na webu podobný způsobem jako odkazy na konkrétní veřejné tweety na Twitteru. Čtenář pak nemusí vůbec vlastnit účet na Google+. Veřejné zprávy uvidí nepřihlášení čtenáři i na stránce profilu. Tedy opět stejná logika jako na Twitteru.

Klepněte pro větší obrázek 
Tato zpráva je veřejná – sdílená se všemi, takže na ni můžete odkazovat jako na Twitteru

Zablokování uživatele

Pokud vás někdo bude obtěžovat, můžete mu dát podobný ban jako na Twitteru. Opět navštivte menu zprávcy a vyberte „Blokovat tohoto uživatele“. V takovém případě se vytvoří nový kruh s blokovanými členy, který můžete libovolně rozšiřovat.  Blokovaní nemohou komentovat vaše příspěvky a jejich obsah samozřejmě neuvidíte na zdi, jelikož zmizí z regulerních kruhů. Z principu věci ale i nadále uvidí vaše veřejné příspěvky.

Klepněte pro větší obrázek
Při zablokování uživatele se vytvoří nový červený kruh (Zdroj: Radek Hulán)

Zrušení diskuze

Pokud si nebudete přát pod příspěvkem diskuzi, opět otevřete předchozí menu zprávy, a bude-li vaše, nabídne zablokování diskuze, smazání a zrušení možnosti dalšího sdílení. Zpráva pak zůstane pouze u vás a nikdo ji nebude moci šířit dál.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud nechcete diskuzi pod zprávou, zrušte ji

Text zprávy i komentáře můžete dodatečně změnit

Když vložíte na zeď (do streamu) nějakou zprávu nebo komentář, můžete oba kdykoli upravit. Tak se zpráva opět posune nahoru a ostatní v diskuzi uvidí, že jste provedli změnu. Vše je tedy transparentní.

Témata článku: Video, Google, Google+, Web, Sociální sítě, Ozubené kolečko, Strike, Geocaching, Veřejná galerie, Stejná logika, Profil, Kost, Libovolný účet, Doporučený obsah, Kurzíva, Kamarád, Google Video, Stream, Běžný účet, Celé vlákno, Tradiční rozhraní, První přehled, Hromadný chat, Editace videa, Picasa, Mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF