Google Plus v kostce: manuál nového uživatele

Google spustil svoji službu Google+, která v posledních dvou dnech neoficiálně vtrhla i do České republiky. Objevujete ji jako my? Možná vám pomůže tento přehledový návod.
Google Plus v kostce: manuál nového uživatele

Google+ a Picasa Web Albums

Fotografie se ukládají na Picasu. Pokud přímo v Plusu vytvoříte nové album, bude dostupné z Picasy jako kdybyste jej nahráli klasickou cestou, nebo z desktopové aplikace. Drobné fotky „na zdi“ se pak ukládají do soukromého alba „Fotky z příspěvků“. Je to ale ještě trochu složitější, protože vně tohoto alba se vytvoří pro každou novou zprávu další samostatné album – i kdyby mělo obsahovat jen jednu fotografii.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud v Google+ vytvoříte nové album, najdete ho v Picase jako každé jiné. Samostatné fotky bez dalšího zařazení se pak nahrávají do společného soukromého alba „Fotky z příspěvků“.

V rámci propojení s Picasou fungují i komentáře a popisky. Pokud tedy budete komentovat fotku z Picasa Web Albums a případně ji zde i popíšete, vše se projeví i v prohlížeči fotografií přímo v Google+.

Nové limity na Picasa Web Albums

Picasa doposud nabízela 1 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele. Další prostor jste si už museli zaplatit pomocí ročního paušálu a platební brány Checkout. Picasa nicméně doposud sloužila jako klasická galerie alb. Aby mohla podobně jako Facebook pojmout i drobné fotky ze stavových zpráv, ruší Google dosavadní limity. Pokud se přihlásíte na Google+, na Picasu můžete nahrát libovolné množství fotografií do rozměru 2 048 × 2 048 pixelů, což je čtverec s rozlišením okol čtyř megapixelů.

 

Můžete nahrát libovolné množství fotografií o rozměrech do 2 048 × 2 048 pixelů

 

Když do Picasy nahrajete větší fotografii skrze Google+, fotografie se automaticky zmenší na tento rozměr. Pokud ale budete přesto chtít využít Picasu pro archivaci větších fotografií, stále můžete použít standardní cestu nahrání přímo z Picasy a desktopového klientu s volbou původního rozměru. V takovém případě se vás ale i nadále týká gigabajtová bezplatná kvóta. Až ji dosáhnete, budete si muset zakoupit další prostor, nebo Google následující fotografie automaticky opět zmenší na 2 048 pixelů u nejdelší strany. Nejnižší nabídka začíná na pěti dolarech ročně, za které získáte 20 GB prostoru.

Označení osoby na fotce

Fotka je nahraná a publikovaná na Plusu. Nyní je řada na označení osob a případně i jiných artefaktů. Pod fotografií stačí klepnout na tlačítko „Přidat jmenovku“ a obdélníkem vyznačit, co je třeba. V dialogu pak můžete dohledat osobu, případně napsat v podstatě cokoliv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na fotografii můžete umístit popisné štítky včetně identifikace osob

Označená osoba se o svém štítku dozví, může jej samozřejmě smazat a v nastavení případně určit, kdo všechno ji může štítkovat. O tom ale až v poslední kapitole.

Témata článku: Video, Google, Google+, Web, Sociální sítě, Oficiální data, První přehled, Geocaching, Cizí video, Limit, Radek Hulán, Stejná logika, Ozubené kolečko, Starý uživatel, Výchozí stav, Nastavení, Editace videa, Dobrý Google, Google Video, Speciální doplněk, Čtvrteční odpoledne, Hromadný chat, Web Mail, Tradiční rozhraní, Manuál, Mobilní telefony na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF