Google Picasa Web Albums - online galerie na několik kliknutí

Je to zhruba týden, co Google spustil pro omezený počet testerů novou službu Picasa Web Albums. Doslova na několik kliknutí lze vytvořit s využitím programu Picasa jednoduchou webovou galerii z vašich fotografií. Funkce jsou sice spíše základní, pro řadu uživatelů však mohou být dostačující.
Google Picasa Web Albums - online galerie na několik kliknutí

Než začneme vytvářet galerii

Pro možnost využívat novou službu je nutná jako obvykle registrace u Googlu, takže je potřeba vlastnit GMail účet. Na adrese http://picasaweb.google.com poté stačí napsat vaši GMail adresu do formuláře "čekatelů" a pokud budete mít štěstí, po čase dostanete pozvánku pro otestování služby.

Po prvním přihlášení (na výše uvedené adrese) je nutné nejprve odsouhlasit obligátní podmínky používání a po potvrzení se již dostanete do rozhraní Picasa Web Albums. Na úvodní stránce jste vyzvání k důležité věci a sice ke stažení poslední betaverze programu Picasa. Ve starších verzích (resp. aktuálních, tedy ne beta) totiž podporu pro Web Albums ještě nenajdete, takže je dobré poslední betu stáhnout. V této chvíli je dostupná pouze anglická verze a program má prakticky stejnou velikost jako současná "ostrá" verze Picasa, tedy necelých 5 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Po obdržení pozvánky a prvotním přihlášení je třeba odsouhlasit podmínky používání

 

Klepněte pro větší obrázek

Výzva ke stažení poslední betaverze programu Picasa

Posíláme první album

Celý proces je opravdu velmi snadný. Stačí v programu Picasa označit libovolné obrázky a tlačítkem Web Album začne nahrávání na web. Prvním krokem je samozřejmě vyplnění vašeho uživatelského jména a hesla pro přihlášení ke službě.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření alba a nahrání obrázků se provádí tlačítkem Web Album

 

Klepněte pro větší obrázek

Před uploadem je nezbytné přihlášení

Druhým krokem je vyplnění základních údajů o albu. Buď lze vytvořit zcela nové album a nebo přidat obrázky do alba již existujícího. Při vytváření zbrusu nového alba je nutné vyplnit jeho titulek, volitelně můžete přidat i krátký popis alba a také lokalitu, kde došlo k pořízení fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení základních parametrů alba před odesláním na server

Důležitou položkou je komprese. Vaše původní obrázky zůstanou netknuté, toho se nemusíte bát, ale na web se nahrají optimalizované velikosti. K dispozici jsou celkem tři úrovně, které rozličným způsobem kombinují rozměry a stupeň komprese obrázků. Standardně je předvolena varianta Optimized, která nabízí rychlý upload obrázků a velké rozměry. Jednotlivé varianty bohužel nejsou přesněji popsány (jen horizontálním rozměrem v pixelech). Standardní nastavení je však pro obrázky na webovou galerii zcela dostačující (horizontální rozměr je 1600 pixelů).

Poslední důležitou položkou je nastavení viditelnosti obrázků. Album můžete zařadit buď do položky Public, kdy bude viditelné všem uživatelům, nebo nebude na první pohled viditelné (pokud někdo zná pouze adresu vašeho účtu se všemi alby). Přesto se však k němu mohou vaši přátelé dostat, pokud jim sdělíte název alba (konkrétní URL).

Poté již stačí jen volby potvrdit a počkat, než se fotografie nahrají na server. Doba je pochopitelně závislá na rychlosti vašeho připojení (uploadu) a počtu fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Nahrání obrázků probíhá prostřednictvím jednoduchého manažeru

Na serveru máte k dispozici celkem 250 MB prostoru, což může být pro někoho, kdo hodně a často fotí, poměrně málo. Pokud však budete publikovat jen opravdu to, co stojí za to, a rozumným způsobem optimalizovat (a tu a tam stará a neaktuální alba promazávat), mělo by vám místo stačit. Podle odhadů Googlu by měl prostor stačit na zhruba 1 000 fotografií při standardně nastavené optimalizaci (viz výše). Průměrný obrázek v rozlišení 1600 x 1200 bodů zabere v galerii zhruba 380 kB.

Pokud přesto toužíte po větším množství místa, budete si již muset připlatit (standardních 250 MB je samozřejmě zdarma). Za poplatek 25 dolarů ročně získáte prostor 6 GB.

Webová galerie online

Po uploadu obrázků se již můžeme znovu podívat do online galerie. Na rozdíl od první návštěvy již vidíme naši první galerii. Ta je reprezentována náhledem prvního obrázku, vidíme také datum pořízení fotografií a počet snímků v galerii. V dolní části okna je také vidět, kolik místa vaše fotografie celkem zabírají.

Klepněte pro větší obrázek

Základní pohled na galerii zatím s jedním albem

Pomocí RSS kanálu lze sledovat změny (aktualizace) jak v jednotlivých albech, tak v seznamu alb jako takových. Pro vaše přátele je tak snadné sledovat novinky ve vaší galerii.

V kategorii My Photos máte přístup ke všem vašim fotografiím, záložka My Public Gallery pak zobrazí jen vaši veřejnou galerii. Záložka "oblíbené" potom obsahuje vámi zvolené obrázky z cizích galerií.

Další obecné možnosti nastavení naleznete pod položkou Settings. Zde si lze zvolit jednak vaši přezdívku a také malou fotografii. Váš nick a portrét se bude zobrazovat u vašich alb. Pokud si někdo přidá některou z vašich fotografií do "Oblíbených" (viz výše), vaše přezdívka a obrázek se zobrazí na příslušné stránce daného uživatele.

Velmi důležitou položkou je Public Gallery URL. Standardně je tvořena adresa vaší veřejné galerie podle vzoru http://picasaweb.google.com/XXX, kde poslední část je shodná s vaším uživatelským jménem pro GMail. Pokud však nechcete tímto způsobem vaši e-mailovou adresu zveřejnit, můžete si vytvořit i alternativní (virtuální) uživatelská jména, přes která bude galerie přístupná.

Klepněte pro větší obrázek

Základní možnosti konfigurace

Poslední položky nastavení se pak týkají toho, zda umožníte stáhnout cizím uživatelům vaše album a zda si přejete publikovat změny prostřednictvím RSS.

Než se podíváme na galerii z pohledu návštěvníka, zbývá ještě poslední funkce, kterou lze přes webové rozhraní využít, a tou je přidání nového alba. Tlačítkem New Album lze vytvořit nové album a přes webové rozhraní můžete nahrát na server i fotografie. Je to sice poněkud méně pohodlné než prostřednictvím programu Picasa, ale pokud z nějakého důvodu nechcete program instalovat, i tak můžete vytvářet a využívat online galerii. V takovém případě však samozřejmě chybí optimalizace obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

Alba lze vytvářet i bez programu Picasa

Pokud používáte Internet Explorer, je vhodné doinstalovat příslušný ActiveX prvek od Googlu pro upload souborů, ve Firefoxu můžete soubory nahrávat přímo.

Klepněte pro větší obrázek

Při použití Internet Exploreru je dobré nainstalovat nahrávací ActiveX

Galerie z pohledu návštěvníka

Po zadání příslušné webové adresy se zobrazí základní rozhraní, které je velmi podobné tomu "administračnímu", přičemž pochopitelně chybí příslušné funkce pro nastavení galerie.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní pro návštěvníky se liší je absencí administračních funkcí

Nejprve si návštěvník zvolí příslušnou galerii. Po jejím otevření jsou pak vidět náhledy jednotlivých obrázků a další informace.

Klepněte pro větší obrázek

A takto vypadá náhled na vybrané album

V levé části je vidět náhled "obalu" galerie (například první snímek, ale můžete zvolit i jiný), pod ním je pak název galerie, popis, datum a velikost. Poslední informací je nick a portrét autora daného alba.

Zbytek okna je tvořen náhledy jednotlivých snímků alba. Tlačítkem Slideshow lze spustit jednoduchou "prezentaci" všech snímků, které jsou načítány a zobrazovány postupně na plnou velikost okna. V pravém horním rohu rozhraní je dále možné zvolit velikost náhledů ze tří přednastavených variant.

Kliknutím na náhled obrázku se zobrazí jeho větší náhled (stále se tedy nejedná o plnou velikost). Zde jsou vidět detailní informace o obrázku (rozlišení, velikost a datum a také informace o typu fotoaparátu, ISO a další), obrázek si také může uživatel stáhnout na disk v plné velikosti. Na horním okraji obrázku jsou k dispozici navigační šipky, pomocí kterých lze procházet mezi jednotlivými velkými náhledy fotografií aktuálního alba.

Klepněte pro větší obrázek

Detail zvoleného obrázku

Posledním důležitým tlačítkem je malá lupa v pravém horním rohu. Tímto tlačítkem si můžete zvětšit pohled na obrázek. Ten nebude zvětšen na celou obrazovku, jeho hranice zůstanou stejné jako v případě náhledu, ale bude načtena plná velikost a pomocí myši lze se zvětšeným výhledem na obrázek pohybovat (podobně jako u Google Maps).

Klepněte pro větší obrázek

Po zvětšení na plnou velikost lze výhledem na obrázek pohybovat myší

Další možnosti správy

Webovou galerii lze procházet ve stejném rozhraní jako cizí návštěvník i z pozice autora (po přihlášení). Kromě již zmiňovaných ovládacích prvků zde "správce" alba najde ještě funkce pro mazání jednotlivých snímků, k obrázkům lze přidat komentáře a lze je také přesunout či zkopírovat do jiných vašich alb.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka funkcí pro práci s konkrétním obrázkem

U každého obrázku je také k vidění odkaz Flag as inappropriate ("označit jako nevhodný") a to i v případě, že si galerii prohlížíte jako běžný návštěvník. Kdokoliv může tímto způsobem upozornit na závadný obsah. Administrátoři Googlu pak takto označené obrázky prověří a pokud budou skutečně "nevhodné", budou ze serveru odstraněny.

Obrázky, které jsou focené na výšku, lze také přímo v rozhraní otočit pomocí dvou tlačítek pro rotaci vlevo či vpravo. Poslední funkcí je možnost poslat pozvánku přes tlačítko Share Photo. Bude vytvořena jednoduchá e-mailová zpráva přes GMail, ve které můžete upozornit přátele na konkrétní obrázek či celé album.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázky lze jednoduše rotovat a lze poslat pozvánku vašim přátelům

Při pohledu na celé album máte také možnost tažením myši měnit pořadí obrázků v rámci alba pomocí funkce Rearrange. Tlačítkem Organize pak lze provádět hromadné změny (přesuny, mazání apod.), kdy nejprve označíte všechny požadované fotografie a příslušným tlačítkem spustíte danou akci.

U vybraného alba lze také měnit jeho vlastnosti, tedy název, datum, popis a jeho status (tedy zda se jedná o album veřejné či neveřejné). Jde tedy o stejné informace, které jste zadávali při uploadu obrázků z programu Picasa a nebo přímo přes webové rozhraní. Neméně důležitou funkcí je také možnost smazat kompletně celé album.

Jednoduché až příliš

Picasa Web Albums je jistě zajímavým rozšířením programu Picasa a umožňuje velmi snadno vytvářet webové galerie prakticky na několik kliknutí. Ve srovnání se specializovanými webovými galeriemi však nenabízí příliš mnoho funkcí a u jednotlivých alb nelze měnit například vzhled či rozvržení.

V přímém souboji se "specialisty" by tak zřejmě služba Picasa Web Albums neuspěla, ale je třeba připomenout, že se jedná o testovací provoz a některé funkce mohou být v budoucnu doplněny. Jako jednoduché rozšíření programu Picasa by však služba mohla být pro méně náročné uživatele zřejmě dostačující.

Právě provázanost s programem Picasa by ještě mohla být dotažena k větší dokonalosti. Chybí například možnost prohlížet svá alba přímo v prostředí programu, z programu nelze provádět ani základní správu vašeho online alba. Program lze tedy využít pouze pro upload obrázků na web (s automatickou optimalizací velikosti) či stažení cizích galerií. Možná se rozšířených funkcí dočkáme v další verzi programu.

Témata článku: Google, Internet Explorer, Klik, Základní popis, Jednotlivé položky, Plná možnost, Horní okno, Kliknutí, Upload, Nová přezdívka, Google+, Galerie, Jednotlivý snímek, Jednotlivá adresa, Alba, Google Photos, Uživatelské jméno, Poslední funkce, Flag, Album, Obrázek, Základní možnost, Základní nastavení, Základní program, První album

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 92


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji