Google Page Creator - vyberte vzhled, doplňte obsah

Před pár dny jsme vám nabídli recenzi na Google Calendar a už je zde recenze na další produkt Googlu. Page Creator byl sice představen již dříve, nicméně přílišné publicity se mu nedostalo. Důvodem je možná také to, že se musí na založení účtu čekat (zřejmě pro velký zájem?). Nyní vám tedy konečně nabízíme pohled na online službu, díky které můžete u Googlu nejen hostovat své webové stránky, ale také je vytvářet bez znalosti HTML.
Google Page Creator - vyberte vzhled, doplňte obsah

Úvodní formality

Pro vyzkoušení služby je nutné vlastnit GMail účet. Jeho adresu poté stačí odeslat na "čekací listinu" (na úvodních stránkách služby) a vydržet, dokud vám nedojde zpráva o tom, že byl váš účet Page Creator aktivován. Hned poté se můžete prostřednictvím vašich přístupových údajů na GMail přihlásit na úvodní stránce http://pages.google.com.

Adresa vašich budoucích stránek je bohužel vázána na to, jakou adresu GMailu máte. Nemůžete si tedy zvolit libovolný název, ale adresu tvoří právě vaše GMail jméno a adresa serveru. Kompletní název je tak ve tvaru http://VASGMAILLOGIN.googlepages.com. Pro vaše stránky vám dává Google k dispozici 100 MB.

První přihlášení

Formality máme za sebou, pojďme se podívat blíže na rozhraní a funkce. Hned po prvním přihlášení se otevře editor s vaší první stránkou.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduché rozhraní a poněkud brutální úvodní skin

Nevím, proč zvolil Google jako implicitní barvy takto brutální kombinaci, ale budiž. Vše se dá změnit. Jak vidíte z obrázku, prostředí je velmi jednoduché a většinu plochy tvoří náhled (resp. WYSIWYG editor) s vaší stránkou. Nástrojová lišta, pokud to tak lze nazývat, se pak nachází při levém okraji obrazovky. Zde také najdete tlačítka pro vložení odkazu či obrázku.

Nad horním okrajem stránky je lišta s doplňkovými funkcemi. Najdete zde odkaz na "manažera stránek" (o tom později) a také tlačítko Preview, které vám v novém okně otevře náhled stránky tak, jak bude skutečně na webu vypadat.

Důležité je zde tlačítko Publish. Kliknutím na něj je stránka zveřejněna na webu. Ovšem pozor, toto tlačítko nenahrazuje ukládání rozdělané práce, k tomu se dostaneme za okamžik. Po publikování stránky je vám pak nabídnut odkaz na prohlédnutí stránky na webu a také odkaz pro upozornění na stránku vaše přátele. Kliknutím na odkaz se otevře malé okno s připravenou zprávou v GMail, která obsahuje krátký vzkaz a odkaz na vaši novou stránku. Stačí doplnit adresy příjemců a odeslat.

Stránku však lze z webu i "odstranit", tedy odpublikovat. Nebude smazána, jen nebude na vašem webu vidět. K tomu slouží nenápadný odkaz "Unpublish" v pravém dolním rohu obrazovky. Těžko říct, proč je tento odkaz tak skryt a proč není vedle tlačítka pro publikování.

Uprostřed stránky vidíme tlačítka Undo a Redo. Nemusíte se tak bát při práci více experimentovat. Tlačítkem Undo lze vrátit vše zpět a to i o několik kroků (přesný počet neznám, ale je to rozhodně dost). Tlačítkem Redo pak zase můžete vrátit smazanou změnu, pokud vám na tlačítku Undo ujede ruka.

Tlačítkům Change Look a Change Layout se budeme věnovat za chvíli a zastavíme se u posledního důležitého bodu a tím je ukládání rozdělané práce. Uložit soubor totiž není totéž, jako jej publikovat. Proč také publikovat rozdělanou práci? Rozpracované stránky se tedy ukládají samostatně a teprve jejich publikováním jsou přístupné veřejnosti. Ukládání samotné probíhá automaticky, takže pokud nejste natolik paranoidní, abyste ukládali práci po každém vloženém písmenku, nemusíte se o to vlastně vůbec starat. V pravém horním rohu vidíte vždy čas, kdy byla stránka naposledy uložena. Pokud je stránka modifikována (a dosud neuložena), červeným nápisem vidíte čas změny. Máte tak možnost snadno zkontrolovat, jak dlouho už je stránka neuložená a případně odkazem ručně stránku uložit. Většinou to ale není nutné, než si vůbec vzpomenete, že by bylo dobré stránku uložit, obvykle už to dávno udělal editor za vás.

Možnosti editoru

Google Page Creator je určen zejména těm, kteří neznají HTML a přesto chtějí rychle a snadno vytvořit nějakou stránku. Z tohoto se odvíjí i celý přístup k tvorbě stránek. Než se pustíme do tvorby obsahu stránky, je dobré zvolit její rozvržení. K tomu je určen odkaz Change Layout, o kterém jsme se zmínili výše. Na výběr je z celkem čtyř typů nejobvyklejších rozvržení, tedy jednoduchý vzhled s hlavičkou a obsahem, dvousloupcový layout s hlavičkou a "menu" vlevo, dvousloupcový layout s hlavičkou a menu vpravo a konečně třísloupcový layout.

Rozvržení můžete měnit kdykoliv i během tvorby stránky. Zřejmě vás napadlo, co se stane s obsahem třetího sloupce u třísloupcového layoutu, pokud během editace stránky přepnu layout na dvousloupcový. Nemusíte se bát. Třetí sloupec není smazán, je pouze "skryt". Dokonce i po publikování stránky a následném přepnutí vzhledu zpět na layout třísloupcový bude obsah původního třetího sloupce opět vidět. Zajímalo mě, zda tedy není třetí sloupec ve zdrojovém kódu pouze "skryt" například v komentáři, ale není tomu tak. Publikovaná stránka neobsahuje nic navíc, takže tyto dodatečné informace si Google ukládá "kamsi" jinam.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr ze čtyř možných rozvržení stránky

Druhým důležitým krokem je změna vzhledu odkazem Change Look. Je jedno, zda nejprve změníte rozvržení a poté vzhled či naopak. K dispozici je v současné době kolem 40 připravených vzhledů.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je asi 40 rozličných vzhledů

Těžko soudit jejich povedenost a vzhled, to je na vkusu každého z vás. Máme-li zvoleno rozvržení a vzhled, můžeme se pustit do plnění stránky obsahem. Velmi to připomíná práci s Powerpointem. Jednotlivé objekty na stránce (hlavička, sloupce, patička) jsou zatím prázdné a vás čeká doplnit příslušný text. Znamená to ovšem bohužel to, že jsme vázáni čistě na předpřipravený vzhled. Pokud bych chtěl na stránce například dvě patičky, nemůžu ji tam přidat. Nemohu přidat žádný objekt, který na stránce už není. Mohou pouze do připravených prázdných políček vkládat a zformátovat text, odkazy a obrázky.

Úprava textu, vkládání obrázků a odkazů

Samotná úprava libovolného textu je pak snadná. Stačí označit blok textu a pomocí nástrojů v postranní liště změnit styl, barvu, font či zarovnání. Vytvořit mohu také nečíslovaný seznam. U něj ale nelze určit typ odrážky. Editorem nelze vložit ani seznam číslovaný a nelze vložit ani tabulku. Mohu si však zobrazit a editovat přímo HTML kód právě aktivní části stránky a tímto způsobem tak lze tabulku či "cokoliv" jiného přidat ručně. To už ale pak ztrácí Page Creator poněkud smysl a pokud HTML neumíte, máte smůlu. Tak základní věc jako tabulku zkrátka nelze pomocí editoru vložit. Zajímavé však je, že již jednou vloženou tabulku lze poté editorem upravovat (měnit rozměry a počet i obsah buněk). Z toho lze usuzovat, že samotné "jádro" WYSIWYG editoru tabulky zná, pouze zatím neexistuje tlačítko pro její vložení. Možná se ho tak dočkáme v budoucnosti.

Vložení odkazů se provádí tlačítkem Link a můžete udělat odkaz z označeného textu a nebo vložit nový. V malém okně pak ještě zvolíte, nač vlastně odkazujete. Mohou to být soubory či stránky přímo na vašem webu u Googlu a nebo na externí server či e-mailovou adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Vkládání odkazu

Podobně snadno se dá vložit obrázek. Můžete vložit buď adresu obrázku externího a nebo nejprve na server libovolný obrázek nahrát. Jednou vložený obrázek pak lze metodou drag&drop přetáhnout na libovolné jiné místo stránky. Lze také změnit velikost obrázku, pokud původní nevyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek

Nahrání a vložení obrázku

K obrázkům však nelze doplnit alternativní text či další parametry a jediná cesta tak vede opět přes přímou editaci HTML kódu.

A to je vlastně k editaci stránek vše. Nyní se podíváme na jejich správu.

Správa stránek

Po druhém přihlášení do služby a nebo kdykoliv odkazem Back to Page Manager se dostaneme do správy stránek. Zde lze stránky mazat, duplikovat, odpublikovat a podobně. Zároveň je zde možné nahrát další soubory na server a nebo je mazat. Vše je velmi přehledné, rozhraní jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek

Správa stránek

V pravém horním rohu lze také nalézt nenápadný odkaz Site settings. Nečekejte ale příliš možností nastavení. Lze změnit prakticky jen název stránek, který se zobrazuje v titulku prohlížeče, vidíme zde také adresu našeho webu, lze aktivovat funkci pro optimalizaci obrázků (velké obrázky budou optimalizovány pro kratší načtení vašich stránek) a konečně lze také označit stránky jako nevhodné pro děti. V takovém případě bude před načtením vašich stránek zobrazeno upozornění o "obsahu pro dospělé", které musí návštěvník potvrdit.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduché možnosti nastavení

Validita stránek a závěr

Teď už tedy víme, jaké možnosti Page Creator nabízí a komu je určen. Jsou to jednoznačně lidé, kteří neznají HTML a přitom chtějí rychle vytvořit stránky, které vypadají přijatelně. Zároveň s tím získají i 100 MB prostoru pro své výtvory. Jsou však takto vytvořené stránky validní? To občas bývá u vizuálních editorů problém. Vytvořil jsem proto velmi jednoduchou stránku bez jediného ručního zásahu. Na první pohled je zdrojový kód poměrně přehledný a čistý, i když je použito několik "hacků". Validátor W3C však byl přísnější a stránku jako validní neuznal. I v poměrně jednoduché stránce našel 13 chyb od "prkotin" až po závažnější věci. Nezáleží přitom na použitém vzhledu, stejné chyby se opakují všude.

Jak tedy celkově Page Creator zhodnotit? Žádné překvapení se nekoná, nic mimořádného co se funkcí týče služba nenabízí. Hodit se může 100 MB prostoru, ale to už vám dnes nabídne také kdejaký freeweb. Editor samotný zatím (nezapomínejme, že se jako obvykle jedná o betaverzi) nenabízí příliš pokročilejších funkcí a tvůrci se zřejmě spoléhali zejména na to, že si uživatelé vyberou z dostupných vzhledů a pouze doplní vlastní texty. V takovém případě by mohlo být připravených "skinů" více a je také škoda, že stránky nejsou validní. Zobrazují se však korektně (a stejně) jak v Internet Exploreru, tak ve Firefoxu a Opeře, což je pro běžné uživatele (a čtenáře webu) daleko podstatnější.

Diskuze (36) Další článek: Časopis Connect! pro profesionály celý rok zdarma

Témata článku: Google, Internet, Prohlížeče, Doplňky do prohlížeče, Editor, Ruční ukládání, Libovolný kód, Malý objekt, Sloupec, HTML Editor, Pravé okno, Vzhled, Redo, Původní objekt, Creator, Důležitý sloupec, Horní lišta, Editace, Obsah, Google+, Look, OBS, Horní okno, Čekací list, Change

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší