Google | Open data

Google zítra ukončí Fusion Tables. Máte poslední šanci stáhnout data [aktualizováno]

Google zítra ukončí Fusion Tables. Máte poslední šanci stáhnout data [aktualizováno]

Aktualizováno: Zítra se definitivně odmlčí databázová služba Fusion Tables (Dynamické tabulky) od Googlu. Firma v těchto dnech odesílá posledním opozdilcům, kteří ještě nepřenesli svá data, varování, že službu zítra ukončí, i když data budete moci stáhnout až do 3. března 2020.

Tabulky Fusion Tables můžete jednotlivě exportovat třeba ve formátu CSV, případně použít hromadnou archivaci Takeout. Právě ta bude k dispozici až do března, i když samotná služba už fungovat nebude.

Fusion Tables umožňovaly nahrávat a v tabulkovém editoru zobrazovat databáze se stovkami tisíc záznamů, přičemž je dokázaly vynést i na mapu jako vektorovou vrstvu.

Přímá náhrada neexistuje, samotný Google ale nabízí hromadu alternativních databázových služeb ve svém cloud-computingovém ekosystému Google Cloud. Třeba BigQuery. Ačkoliv je Google Cloud komerční povahy, u většiny služeb nabízí poměrně slušné bezplatné kvóty a to včetně těch databázových. Do bezplatné BigQuery databáze bez problému uložíte stovky tisíc záznamů jako do Fusion Tables, přičemž máte k dispozici i jazyk SQL a možnost napojení na A.I. analytiku a vizualizační Data Studio.


Původní článek z loňského roku: A máme tu další webovou službu Googlu, která příští rok skončí. Tentokrát je to Fusion Tables – tabulky pro extrémní data, které mohly pojmout i stovky tisíc řádků. Uživatelům služby nyní začíná chodit e-mail, ve kterém Google vysvětluje, že tabulky definitivně vypne 3. prosince 2019. Tedy za rok.

Do té doby je na vás, abyste nalezli náhradu.

Jak taková Fusion Table integrovaná do úložiště Google Drive vlastně vypadá? Podívejte se třeba na tuto moji tabulku, do které pomocí API roky automaticky ukládám stav počasí na brněnském letišti v Tuřanech.

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka Google Fusion Table s více než 100 tisíci záznamů

Dnes je v tabulce přes 100 tisíc záznamů a pokrývá počasí za posledních 13 let – každou hodinu jen s několika výpadky. Díky tomu, že Fusion Tables nabízejí i filtrování, můžete si vyhledat, jaké bylo počasí v Brně třeba v deset hodin dopoledne 12. října roku 2006. Anebo si všechna data můžete stáhnout třeba jako CSV.

Velmi oblíbené pak byly tyto tabulky i ve spojení s mapou Googlu, nad kterou uměly zobrazit až 100 000 mapových bodů, pokud tabulka obsahovala sloupce se zeměpisnou šířkou a délkou.

A jakou zvolit alternativu? Je jich mnoho, ačkoliv zcela identická neexistuje. V případě Googlu samotného by to mohly být služby jako třeba BigQuery.

Diskuze (3) Další článek: Přichází vesmírná medicína: Buňky agresivních nádorů podstoupí testy na ISS

Témata článku: Google, Web, API, Brno, Počasí, Open data, Databáze, Data, Brněnské letiště, Poslední šance, Zeměpisná šířka, Google Drive, CSV, Záznam, Tuřany, BigQuery, Příští rok, Fusion Tables, Služba, Tabulka, Los, Poslední rok, Mapa, Google Cloud


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky