Google | Architektura | Stavby

Google otevřel kampus Bay View. Podívejte se, jak vypadají špičkové kanceláře pro 21. století

Google oznámil otevření nového kampusu Bay View, jehož výstavba začala v roce 2017. „Poprvé jsme si postavili jeden z našich velkých kampusů a tento proces nám dal příležitost přehodnotit samotnou myšlenku kanceláře.“ uvádí.

Nové prostory se chlubí pozitivní bilancí vody a největší geotermální instalací v Severní Americe. Hlavními myšlenkami byl design zaměřený na člověka a udržitelnost. V podobném duchu se nese i další projekt Charleston East, který je v závěrečné fázi výstavby.

Nový kampus Bay View

Google se před zahájením projektu ptal zaměstnanců, co potřebují od svého pracoviště. Zjistil, že jsou spokojení, produktivní a kreativní, když se mohou setkávat v týmech, ale současně potřebují prostory oddělené od zvuku a pohybu, aby se mohli soustředit.

Na základě těchto poznatků byly odděleny oblasti pro soustředění a spolupráci, přičemž mezi oběma lze snadno přecházet. Horní patro je rozděleno na menší čtvrti oddělené nádvořími a propojené rampami, které postupně stoupají do středu budovy. Díky variabilnímu půdorysu mají týmy k dispozici vymezené prostory, které se mění podle jejich potřeb, a zároveň zůstávají v blízkosti pracovní komunity.

Zaměření na lidi se promítlo i do pozornosti, kterou Google věnoval prvkům, které mohou zaměstnanci vidět, vnímat a cítit – materiály, denní světlo, kvalita vzduchu, tepelný komfort a akustika. Mimo jiné to znamená například:

  • V kampusu jsou použity biofilní principy designu – jako je zeleň, přirozené denní světlo a výhled ven od každého stolu – aby se zlepšilo zdraví a pohoda lidí uvnitř.
  • Okna modulují přímé sluneční světlo na pracovní stoly pomocí automatických okenních žaluzií, které se v průběhu dne otevírají a zavírají.
  • Ventilační systém využívá 100% venkovní vzduch (typický systém využívá pouze asi 20 až 30 % venkovního vzduchu).
  • Vše od koberců, barev, potrubí, překližky a nábytku bylo vybíráno tak, aby tyto materiály byly zcela netoxické. Google kvůli tomu prověřil tisíce stavebních výrobků a materiálů.
  • Součástí jsou umělecká díla od místních umělců v rámci programu Artist In Residence. Díla se vztahují k ekologii a pomáhají při hledání cesty v budově.

Zelené budovy v novém měřítku

Google upřednostnil obnovitelné zdroje energie a maximalizoval solární potenciál svých budov. Bezuhlíkovou energii tak bude zajišťovat nejen solární plášť budovy, ale i nedaleké větrné farmy. Kampus je také na nejlepší cestě stát se největším projektem certifikovaným Mezinárodním institutem pro živou budoucnost (ILFI) v rámci některého z jeho programů.

Celý areál je z hlediska spotřeby vody čistě pozitivní – veškeré potřeby nepitné vody jsou pokryty pomocí recyklované vody vyrobené v areálu. Jako zdroje pro chlazení, splachování toalet a zavlažování krajiny slouží nadzemní jezírka, která celoročně shromažďují dešťovou vodu, a systém čištění odpadních vod v budově.

Z dalších zajímavostí jmenujme:

  • Dvě kuchyně, které obsluhují sedm kaváren, jsou vybaveny výhradně elektrickým zařízením namísto plynových spotřebičů.
  • Na 17,3 akrech přírodních ploch – včetně luk, lesů a mokřadů – se obnovují původní krajinné prvky a obnovují mokřady v zálivu.
  • Retenční jezírka nejen shromažďují vodu k opětovnému využití, ale také zajišťují obnovu přírody, ochranu před zvyšováním hladiny moře a přístup ke krásám přírodních mokřadů.
  • Nové vrbové háje podél rybníků poskytují zdroje pro volně žijící živočichy.
  • Integrovaný systém geotermálních pilotů pomůže vytápět a chladit areál. Masivní pole je integrováno do strukturálního systému, což snižuje množství vody obvykle používané k chlazení o 90 %.
Diskuze (17) Další článek: Na Ukrajině operují pozoruhodné raketové technicaly se střelami Brimstone

Témata článku: Google, USA, Architektura, Stavby, Materiál, Design, Voda, ILFI, Výstavba, Projekt, Budova, Severní Amerika, Charleston East, Bay View, Kampus



Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
GTA 6 bude kreativním benchmarkem pro celý zábavní průmysl, tvrdí Strauss Zelnick

GTA 6 bude kreativním benchmarkem pro celý zábavní průmysl, tvrdí Strauss Zelnick

CEO vydavatelství Take-Two rozhodně nešetří superlativy.

Michal Maliarov
Grand Theft AutoTake Two
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
V jámách na Měsíci jsou příjemné „jarní teploty“. Jednou tam možná budeme žít

V jámách na Měsíci jsou příjemné „jarní teploty“. Jednou tam možná budeme žít

** Na Měsíci je velké množství jam ** Některé z nich mohou být branou do podzemních jeskyní a dutin ** V jeskyních by podle studie mohly být poměrně příznivé teploty

Petr Kubala
MěsícVesmír