Google+ oslavil druhé narozeniny kritikům navzdory

Přezdívali mu „město duchů“ a předpovídali mu brzký konec. Přesto Google+ slaví druhé narozeniny a má stamiliony uživatelů.

Sociální síť Google+ vznikla 28.června 2011. Po několika neúspěšných pokusech – Buzz, Wave a Orkut – to Googlu, zdá se, konečně vyšlo a jeho „Plus“ zaznamenalo mezi sociálními sítěmi úspěch. Google+ vznikl jako sjednocení různých služeb Googlu – veřejného profilu, tlačítka +1, Picasy, kontaktů a dalších, k tomu se přidaly nové funkce jako je Stream a Kruhy.

Google v souvislosti se spuštěním Google+ upravoval také design svých ostatních služeb, plně se tak hned na počátku projevila idea Google+ jako jednotícího prvku napříč službami Google. Začalo se vyhledáváním a pokračovalo se dalšími službami. S Google+ přišel minimalistický čistý bílý design s černou lištou s odkazy na ostatní služby v hlavičce stránky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google+ vypadal 28. června 2011 jinak než nyní. Podobu však změní několikrát.

V prvních dnech a týdnech byl Google+ pouze na pozvání, lidé bez pozvánky se mohli kochat pouze videi a fotografiemi těch šťastnějších uživatelů. Pozvánek navíc bylo uvolněno málo, což vůbec neodráželo velký zájem uživatelů o tuto službu. Žádostí o pozvánky bylo i pod články tolik, že jsme na toto téma napsali zvláštní článek s návodem, jak získat pozvánku.

V prvních dnech byla o pozvánky na Google+ velká nouze a Google si dával na čas s uvolňováním služby k dalším účtům. U nás ve firmě dostal jako první pozvánku +Marek Lutonský, který svůj profil v redakci půjčoval k testování, jak ukazuje toto video:

Přemýšlíte, kdo byl v počátcích nejsledovanější osobou na Google+? Napadá vás +Larry Page? Nebo +Sergey Brin?. Omyl. Nejsledovanější osobou na Google+ byl tvůrce konkurenční sítě +Mark Zuckerberg. Nyní je nejsledovanější osobou +Lady Gaga, Larry Page je až třetí, Mark Zuckerberg už na čelních pozicích vůbec není.

Po 16 dnech od spuštění služby měl Google+ 10 milionů uživatelů. V tomto raketovém nástupu překonal Facebook i Twitter, oběma těmto sítím trvalo více než dva roky k zisku stejného počtu uživatelů. Srovnání to však není úplně fér, zatímco tyto služby byly startupy, Google+ má za sebou obří propagační sílu samotného Googlu a představil službu, jejíž princip právě z Facebooku či Twitteru všichni znali.

Na Google+ zareagoval i Facebook, který si všiml zájmu o novou službu. Na druhý červencový týden oznámil tiskovou konferenci, na které představí „Něco úžasného!“. Něčím úžasným nakonec byly skupinové chaty a videorozhovory, tedy funkce, které měl Google+ již v základu.

Největší sociální síť dokázala adekvátně zareagovat až v srpnu, kdy oznámila řadu chystaných novinek. Inspirace u Google+ byla zřejmá. Jedno je ale jisté, přítomností Google+ vzniklo konkurenční prostředí v sociálních sítích, Facebook musel reagovat mnohem rychleji na různé změny. V době před Google+ tu samozřejmě byly sítě jako Twitter, LindedIn nebo MySpace, ty však Facebooku přímo nekonkurují.

V prvních dnech a měsících přinášel Google+ nové funkce velice rychle. Už počátkem srpna byly přidány Hry, které měly za cíl motivovat hráče z Facebooku k přechodu na novou sociální síť. Hry však úspěšné nebyly, uživatelé o ně neměli zájem, proto nepřežily ani dva roky od svého spuštění. Google jim ještě dovolil oslavit druhé narozeniny své sociální sítě a 30. června 2013 je vypnul úplně.

Další várka novinek přišla v říjnu. 13. října 2011 Google+ po vzoru Twitteru dostal hashtagy, 28. října Google potěšil uživatele Google Apps, kterým tato síť byla dosud zapovězena.

Říjnový český státní svátek přinesl také editor fotografií Creative Kit, díky kterému je možné upravovat fotografie i po nahrání do služby Google+. Další novinkou z tohoto dne je některými uživateli proklínaná funkce „O čem se mluví“. A v listopadu přišly konečně tolik žádané Stránky.

Koncem ledna 2012 měl Google+ již 90 milionů uživatelů, Paul Allen (shoda jmen s tím z Microsoftu) pak přišel s odhadem, že Google+ bude do konce roku 2012 používat 400 milionů uživatelů. Odhad mu nevyšel.

Duben 2012: 170 milionů uživatelů a nový vzhled

Google+ nejen že často dostává nové funkce, ale také i úpravy vzhledu jsou časté. První razantní úprava vzhledu přišla již po necelém roce v dubnu 2012. Přinesla levé vertikální menu s velkými ikonkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vzhled z dubna 2012 jsme ukazovali na fotkách +Přemysla Vaculíka z Dotekománie

Změna designu přišla také se spoustou vtípků, terčem bylo velké bílé místo v pravé části obrazovky. Uživatelé se předháněli ve vtipech, k čemu by se tento prostor dal využít.

Google u příležitosti vydání nového vzhledu přišel také s informací, kolik uživatelů Google používá, jinak totiž tuto informaci Google pečlivě tají a žádné průběžné oficiální statistiky dostupné nejsou. V dubnu 2012 používalo Google+ 170 milionů registrovaných a 100 milionů aktivních uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velké bílé místo uprostřed obrazovky se stalo terčem vtipů

Počet novinek, které Google servíroval na své sociální síti už byl nižší než v prvním roce své existence, novinky Google uváděl hlavně u příležitosti uvedení nového vzhledu. Ale i tak se na Google ti šťastnější dočkali hezkých profilových adres. Většina uživatelů na tuto funkci stále čeká.

V dubnu letošního roku pak Google ukázal další integraci Google+ do svých služeb – diskuze pod články může být (po vzoru Facebooku) plně v režii Google. První nasazení této funkce bylo v Bloggeru.

Květěn 2013: Google+ v novém kabátu podruhé

Nový design Google+ představil na konferenci Google I/O 2013. Novinkou je responzivní šachovnicový design po vzoru Pinterestu. Pokud jste v tomto směru „konzerva“ jako já a nemáte takový vzhled v lásce, můžete si Google+ přepnout také do jednosloupcového zobrazení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Responzivní design nového Google+

Nový Google+ v sobě také skrýval nový komunikační nástroj Hangouts, který v sobě propojuje dosavadní IM služby Googlu. V první chvíli však Hangouts budil rozpaky a uživatelé kritizovali problémy s doručováním zpráv.

A z minulosti jsme zpátky v přítomnosti. 28. června 2013 Google+ oslavil své druhé narozeniny, má kolem půl miliardy uživatelů a je stále populárnější. Už to není to město duchů, není to ani technologické demo, jakým bylo Google Wave. Je to plnohodnotná sociální síť, kterou musí ostatní brát vážně.

Google+ používáme i v redakci. Nejen že můžete sledovat náš profil +Živě.cz, ale zároveň jsme Google+ integrovali i do webu. Na této stránce tak potkáte +1 tlačítka a pod článkem naleznete odkaz na autorův profil na Google+. Nicméně nadále zůstáváme věrni také Facebooku a Twitteru.

Klepněte pro větší obrázek 
Fanoušci služby Google+ si mohou koupit také plakát připomínající dvouleté výročí služby (zdroj: Etsy)
Diskuze (23) Další článek: Nvidia posouvá uvedení konzole Shield, řeší mechanický problém

Témata článku: Google, Web, Sociální sítě, Google+, Larry Page, Sergey Brin, Lady Gaga, Bílý design, Limited edition, Narození, Google.com, První služba, Wave, Nová služba, Státní svátek, Google Plus, Hangouts, První funkce, Etsy, Vzhled, Narozeniny, Vertikální video, První článek, Nový uživatel, Kritik

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk