Chrome

Google omezí některé funkce v Chromiu a odvozených prohlížečích. Budou jen pro ty, kteří mají Chrome

Google omezí některé funkce v Chromiu a odvozených prohlížečích. Budou jen pro ty, kteří mají Chrome | Foto: Chrome

Na svobodném webovém prohlížeči Chromium je dnes postavená celá škála odvozených programů v čele s prohlížeči Chrome, MS Edge a Opera. No, a pak je tu hromada dalších a menších projektů třeba pro linuxový svět, o kterých se už tak neví.

Chromium doposud vyvíjí především samotný Google, a byť si mohou ostatní základ libovolně přepracovat (Edge, Opera), mnozí se s ním spokojí a používají i vestavěné technologie včetně synchronizace se servery Googlu.

Google si nyní udělal interní audit a zjistil, že právě API pro synchronizaci záložek skrze jeho servery a některé další technologie, které k běhu vyžadují jeho datacentra, používají odvozené prohlížeče až příliš, a tak 15. března přístup z ostatních prohlížečů ukončí.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace ve webovém prohlížeči Chrome

Co to znamená v praxi? V případě uživatelů Microsoft Edge a Opery nejspíše nic, obě firmy totiž používají integrovanou synchronizační technologii s vlastními servery a uživatelskými účty. U těch drobnějších a okrajových prohlížečů ale tato funkce zmizí. Jejich tvůrci budou muset nastartovat vlastní servery, což je ale drahé.

Google už nechce být úplně zadarmo

Google bude nejspíše v podobném trendu pokračovat. Jde to ostatně vidět i u jeho vlastních a doposud bezplatných služeb – třeba Google Photos. Ty nově budou vyžadovat předplatné v rámci úložiště Google Drive.

Motorem Googlu doposud byl (a nadále ještě dlouho bude) příjem z reklamních systémů, nicméně i obr jeho velikosti je nucen lépe diverzifikovat příjmy. Předplatné je jednou z cest.

Video: Znáte dinosaura z Chromu? Postavte si automat, který jej bude hrát za vás:

Diskuze (17) Další článek: Microsoft si pohrává s myšlenkou přinést do Windows části z verze 10X. Třeba plovoucí Start

Témata článku: Technologie, Software, Google, Prohlížeče, Byznys, Opera, Chrome, Edge, API, Kter, Microsoft EDGE, Webový prohlížeč, Chrom, Server, Google Photos, Chromium, Synchronizace, Google Drive, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Amatérský astronom objevil „fosilní“ galaxii v hodně prozkoumané části vesmíru

Amatérský astronom objevil „fosilní“ galaxii v hodně prozkoumané části vesmíru

** Amatérský astronom Giuseppe Donatiello narazil na překvapivý objev v dobře známé oblasti oblohy ** Na snímku okolí Galaxie v Andromedě si všiml „zajímavé šmouhy“ ** Z následných pozorování vyplynulo, že jde o malou a velmi slabě zářící galaxii

Stanislav Mihulka
Astronomie