Chrome | Malware | Doplňky do prohlížeče

Google odstranil ze svého obchodu více než 70 škodlivých doplňků prohlížeče Chrome

Odborníci z bezpečnostní firmy Awake Security našli v Internetovém obchodě Chrome více než sedmdesát škodlivých doplňku pro prohlížeč Chrome. Na tuto skutečnost upozornili Google, který situaci prověřil a spyware, který si mezitím stáhlo přes 32 milionů uživatelů, z nabídky odstranil.

„Když nás někdo upozorní na rozšíření, která porušují naše zásady, podnikneme patřičné kroky a tyto incidenty použijeme jako školící materiál ke zlepšení našich automatizovaných a manuálních analýz,“ řekl tiskový mluvčí Googlu Scott Westover v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Škodlivé doplňky pro Chrome

Většina doplňků slibovala uživatelům ochranu před pochybnými webovými stránkami nebo převody souborů z jednoho formátu do jiného. Místo toho však odesílaly historii navštívených stránek a přístupy k interním firemním informačním systémům.

Podle spoluzakladatele a hlavního experta Awake Security Garyho Golomba se z hlediska počtu instalací jednalo o dosud největší akci v rámci Internetového obchodu Chrome. Google se k situaci odmítl vyjádřit a nekomentuje, jak se nový spyware liší od starších verzí, ani proč nebyla škodlivá rozšíření detekována hned po jejich nahrání.

Není jasné, kdo stojí za snahou šířit malware – ten, kdo doplňky publikoval, vyplnil falešné kontaktní informace. Rozšíření byla navržena tak, aby zabránila detekci antivirovými programy i bezpečnostním softwarem, který vyhodnocuje reputaci webových domén, uvedl Golomb.

Obchod jako distribuční platforma

„Cokoli, co se dostane do něčího prohlížeče, e-mailu nebo jiných citlivých oblastí, může být cílem národní špionáže i organizovaného zločinu,“ varoval bývalý inženýr Národní bezpečnostní agentury Ben Johnson.

Vývojáři škodlivých programů používají internetový obchod s doplňky prohlížeče jako distribuční kanál. Poté, co penetrace škodlivých aplikací dosáhla deseti procent, zavedl Google v roce 2018 přísnější opatření, obsahující mimo jiné lidskou kontrolu.

Škodlivá rozšíření v Internetovém obchodě Chrome jsou problémem celé roky a v poslední době jsou stále záludnější. Zpočátku šířila především nevyžádané reklamy, nyní se častěji objevují programy, které sledují uživatele a jejich činnost na internetu.

Diskuze (6) Další článek: Muskův Starlink hledá beta testery. Soukromé testování by mělo začít koncem letošního léta

Témata článku: Google, Prohlížeče, Internet, Bezpečnost, Chrome, Malware, Doplňky do prohlížeče, Spyware, Reuters, Doplňky, Prohlížeč, Uživatelé, Rozšíření, SVEJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály