Google | Vyhledávače | Soukromí

Google ochrání soukromí. Upozorní vás, že se na internetu objevilo vaše telefonní číslo nebo adresa

Google nastínil novinku, která potěší každého uživatele, který chce mít lepší přehled o tom, jaké jeho osobní údaje se volně objevují na internetu. Lidé si od příštího roku budou moci zapnout upozornění, jež přijde pokaždé, jakmile vyhledávač do výsledků vyhledávání tyto údaje zahrne. Uživatelé pak mohou rovnou požádat o jejich odstranění.

Upozornění budou prodlouženou rukou nástroje, který Google spustil v Americe minulý týden a který má být eventuálně dostupný v celém světě. Uživatelé jeho pomocí mohou jednoduše zažádat o odstranění jejich osobních údajů z výsledků vyhledávače, například telefonních čísel, domovních adres, e-mailových adres apod. 

Odstraňování těchto výsledků bylo možné už dříve, ale lidé se k žádostem museli složitě proklikávat přes stránku podpory a odesílat konkrétní URL. Nástroj proces výrazně zjednodušuje, protože do vyhledávače k výsledkům zařazuje nové rozklikávací pole, kde uživatelé mohou zaškrtnout možnost „Odstranit výsledek“. Jak dopadl proces odstraňování, se pak dozví ve svém profilu.

Image_20220929_145706_970.pngImage_20220929_145707_050.png
Google už dnes odstraňuje soukromé údaje z vyhledávání. Správcům webů pak pošle e-mail, že jejich stránku odstranil z výsledků

Celé je to ale založené na předpokladu, že uživatel narazí na své osobní údaje ve vyhledávači tak trochu náhodou. Reálně je složité mít přehled o tom, kdy Google s vaším e-mailem či telefonním číslem operuje. Proto firma na svém Twitteru avizovala další novinku, díky které nástroj na odstraňování osobních údajů dostane mnohem větší sílu.

Každý uživatel si bude moci zapnout upozornění (nebude zapnuto automaticky), které mu přijde pokaždé, pokud se jeho osobní údaje ve vyhledávači objeví. Upozornění si následně bude moci rozkliknout, výsledky si zobrazit a rovnou zažádat o jejich odstranění.

Google tato upozornění plánuje spustit začátkem příštího roku, ale je otázkou, zda se do Česka nedostanou později, jelikož ani zmíněný nástroj na odstraňování osobních údajů zatím u nás není k dispozici. Časem bychom však měli mít přístup k obojímu. Nutno také podotknout, že odstraňování slouží pouze k vymazání údajů z vyhledávače, na samotných webech informace zůstanou – jen bude těžší se k nim dostat.

Diskuze (12) Další článek: Maďaři s lítostí vyměnili ruský Sojuz za americký Crew Dragon. S Axiomem poletí do vesmíru i první Turci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,