Bezpečnost | Play Store

Google o bezpečnosti Androidu: Stažení škodlivých aplikací vzrostlo, ale není to tragédie

Google začátkem týdne zveřejnil svoji každoroční zprávu o stavu bezpečnosti Androidu a problematických aplikací, které na systém útočí. Během roku 2018 podle ní dvojnásobně vrostl počet stažení tzv. potenciálně škodlivých aplikací (PHA), ale celková bezpečnost ekosystému se zlepšila.

Z celkového počtu stažení aplikací na Android z Google Play, ke kterým loni došlo, bylo PHA 0,04 procenta. Ještě v roce 2017 to bylo 0,02 procenta. Neznamená to ovšem, že by počet těchto aplikací drasticky vrostl, Google je jen začal jinak kategorizovat.

Do výpočtu nově zahrnul aplikace obsahující adware a jiný obsah nutící ke klikání, které dříve Google vnímal jen jako aplikace porušující pravidla Play Storu. Když by byly ze statistiky vynechány, škodlivých aplikací na Android meziročně ubylo o 31 procent. Nejčastěji byli podle Googlu terčem útoků uživatelé v USA, Brazílii a Mexiku.

Firma připomněla, že největším rizikem stále zůstává stahování aplikací z neoficiálních obchodů. Jen v roce 2018 musel Google zablokovat instalaci 1,8 miliardy podobných aplikací. Je to ohromné číslo, ale pořád o 20 procent menší než rok před tím.

Rizikem rovněž zůstává neaktuální systém. Google potvrdil, že více PHA se objevilo na zařízeních se staršími verzemi Androidu jako Android 5 Lollipop nebo Android 6 Marshmallow. Oproti tomu na Android 9 Pie se jich objevilo výrazně méně.

Nicméně i když se Google snaží bojovat, stále se škodlivým aplikacím daří na Play Store pronikat. Někdy stačí jen změnit jméno vydavatele a PHA se vrací ve stejné podobě, i když je Google před tím smazal. Lze zmínit například adware nazvaný SimBad, který se objevil v 210 aplikacích na Google Play a který byl stáhnutý 150milionkrát.

Diskuze (2) Další článek: UPS začalo v USA pravidelně používat drony pro převoz zdravotnických vzorků 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,