Google | Gmail

Google nebude v Gmailu napovídat zájmena vyjadřující pohlaví. Aby nemátl či neurazil uživatele

Google nebude v Gmailu napovídat zájmena vyjadřující pohlaví. Aby nemátl či neurazil uživatele

Google v anglické verzi svého Gmailu nabízí funkci Smart Compose, která automaticky napovídá slova a části vět, které byste mohli chtít napsat. Aby se vyhl nevhodným omylům, nepřesnostem a třeba i nařčení z genderové předpojatosti, vyškrtl z doporučování zájmena odkazující na konkrétní pohlaví.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se Google snaží být hyperkorektní v genderové otázce, problém je ale v jádru mnohem jednodušší. Firma se prostě snaží vyhnout situacím, kdy není z kontextu jasné, o osobě jakého pohlaví se píše, což by mohlo vést k fatálním nepřesnostem.

Mylně identifikovaný uživatel se nemusí hned urazit, ale může to změnit vyznění zprávy. Je to podobné, jako když dochází k záměně slov v rámci automatických oprav při psaní na mobilu. Při výměně zájmen přitom nemusí být jasné, že se jedná o nechtěný omyl robota a adresát může nabýt dojmu, že je řeč o někom jiném. A k tomu se přidává i to riziko dotknutí se genderové problematiky.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Smart Compose v Gmailu.

Google se dle slov svého produktového manažera Paul Lambert snažil situaci vyřešit jiným způsobem, než vynecháním predikce s osobními zájmeny, žádné řešení ale nebylo dostatečně dobré.

V příkladu uvádí větu „Příští týden mám setkání s investorem.“, ke které Gmail doplnil „Chcete se s ním setkat?“, čímž automaticky vyjádřil pohlaví osoby. Pro porozumění tohoto příkladu je nutné vysvětlit, že angličtina nerozeznává investor/investorka a z první věty tedy není vůbec jasné, jakého pohlaví investor je. Strojové učení na pozadí této služby přitom odhadlo, že se jedná o muže jen na základě toho, že investor bývá ve většině případů muž.

Podívejte, jaká kouzla umí Google s foťákem v noci:

Zdroj: The Verge

Diskuze (29) Další článek: Dtest podává stížnost na Google. Sleduje polohu uživatelů a tím údajně porušuje GDPR

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Gmail, Strojové učení, E-mail, Anglická verze, Pohlaví, Uživatelé, Věta, The Verge, Produktový manažer, Investor, První pohled, První věta, Příští týden, Automatická oprava


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů