Google | Android | Soukromí

Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

V březnu 2017 spustil Google svou službu Mobile Network Insights. V podstatě šlo o vytváření mapy, ze které mohli mobilní operátoři vyčíst informace o síle signálu a rychlosti datových přenosů v různých lokalitách. Ačkoli samotný záměr nezní nijak kontroverzní, firma nakonec tuto funkci zrušila.

Háček je totiž v tom, že jako zdroj těchto dat byly používány mobilní telefony (většinou nic netušících) uživatelů. Google se patrně v obavách z možných problémů kolem ochrany osobních údajů rozhodl omezit shromažďování a předávání těchto informací operátorům.

Dobře míněný záměr má svá „ale“

Říká se, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. V tomto případě je oním dobrým úmyslem snaha o zlepšení pokrytí mobilní sítě ze strany operátorů. Ti díky Google Mobile Network Insights mohli detekovat místa, kde se zákazníci nejčastěji potýkají s problematickým pokrytím. Na základě těchto informací pak mohli plánovat vylepšování síťové infrastruktury.

Poskytovaná data byla anonymní a neukazovala na konkrétní telefony nebo uživatele. Rostoucí pozornost a snaha o dodržování soukromí a osobních údajů však mohla přitáhnout zájem regulačních orgánů. Proto se Google rozhodl jednat a celou službu zrušil.

Nutno podotknout, že informace dostávali operátoři zdarma čili sběr dat nebyl motivován snahou o jakýkoli finanční profit. Data pocházela ze zařízení s operačním systémem Android, tedy asi ze 75 % chytrých telefonů, což z nich činilo cenný zdroj pro toto odvětví.

Věděli o tom uživatelé?

V praxi byla používána pouze data uživatelů, kteří si aktivovali ukládání historie polohy a současně udělili souhlas s odesíláním diagnostických dat. To by svým způsobem mělo být dostatečné, neboť Google deklaruje, že získaná data používá ke „zlepšení uživatelských zkušeností“. Pod tuto formulaci lze určitě zahrnout snahu o lepší pokrytí mobilní sítí.

Data, poskytovaná operátorům, obsahovala údaje týkající se jejich služeb a srovnání se službami konkurentů, jejichž jména však byla anonymizována. Operátor tak například mohl zjistit, že má v dané lokalitě nejlepší nebo nejhorší pokrytí.

Dle informovaných, ale nejmenovaných zdrojů byla služba Google Mobile Network Insights ukončena bez jakékoli publicity už v dubnu tohoto roku, aniž by operátorům byl sdělen konkrétní důvod. Tisková mluvčí Victoria Keough tento krok potvrdila, ale odmítla jej dále komentovat s tvrzením, že za ním stojí „změna produktových priorit“.

„Pracovali jsme na programu, který měl pomoci mobilním partnerům zlepšit jejich sítě pomocí agregovaných a anonymizovaných metrik výkonu,“ řekla Keough. „Jsme i nadále odhodláni zlepšovat výkon sítě v našich aplikacích a službách pro uživatele.“

Diskuze (3) Další článek: 20. srpna před 42 lety odstartovala mise Voyager 2. Nese důkazy o lidském životě

Témata článku: Google, Android, Bezpečnost, Mobility, Mobilní telefon, Smartphone, Soukromí, Dobrý úmysl, Pokrytí, Operátor, Snaha, Data, Ochrana soukromí, Uživatelé


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 132

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů