Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

V březnu 2017 spustil Google svou službu Mobile Network Insights. V podstatě šlo o vytváření mapy, ze které mohli mobilní operátoři vyčíst informace o síle signálu a rychlosti datových přenosů v různých lokalitách. Ačkoli samotný záměr nezní nijak kontroverzní, firma nakonec tuto funkci zrušila.

Háček je totiž v tom, že jako zdroj těchto dat byly používány mobilní telefony (většinou nic netušících) uživatelů. Google se patrně v obavách z možných problémů kolem ochrany osobních údajů rozhodl omezit shromažďování a předávání těchto informací operátorům.

Dobře míněný záměr má svá „ale“

Říká se, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. V tomto případě je oním dobrým úmyslem snaha o zlepšení pokrytí mobilní sítě ze strany operátorů. Ti díky Google Mobile Network Insights mohli detekovat místa, kde se zákazníci nejčastěji potýkají s problematickým pokrytím. Na základě těchto informací pak mohli plánovat vylepšování síťové infrastruktury.

Poskytovaná data byla anonymní a neukazovala na konkrétní telefony nebo uživatele. Rostoucí pozornost a snaha o dodržování soukromí a osobních údajů však mohla přitáhnout zájem regulačních orgánů. Proto se Google rozhodl jednat a celou službu zrušil.

Nutno podotknout, že informace dostávali operátoři zdarma čili sběr dat nebyl motivován snahou o jakýkoli finanční profit. Data pocházela ze zařízení s operačním systémem Android, tedy asi ze 75 % chytrých telefonů, což z nich činilo cenný zdroj pro toto odvětví.

Věděli o tom uživatelé?

V praxi byla používána pouze data uživatelů, kteří si aktivovali ukládání historie polohy a současně udělili souhlas s odesíláním diagnostických dat. To by svým způsobem mělo být dostatečné, neboť Google deklaruje, že získaná data používá ke „zlepšení uživatelských zkušeností“. Pod tuto formulaci lze určitě zahrnout snahu o lepší pokrytí mobilní sítí.

Data, poskytovaná operátorům, obsahovala údaje týkající se jejich služeb a srovnání se službami konkurentů, jejichž jména však byla anonymizována. Operátor tak například mohl zjistit, že má v dané lokalitě nejlepší nebo nejhorší pokrytí.

Dle informovaných, ale nejmenovaných zdrojů byla služba Google Mobile Network Insights ukončena bez jakékoli publicity už v dubnu tohoto roku, aniž by operátorům byl sdělen konkrétní důvod. Tisková mluvčí Victoria Keough tento krok potvrdila, ale odmítla jej dále komentovat s tvrzením, že za ním stojí „změna produktových priorit“.

„Pracovali jsme na programu, který měl pomoci mobilním partnerům zlepšit jejich sítě pomocí agregovaných a anonymizovaných metrik výkonu,“ řekla Keough. „Jsme i nadále odhodláni zlepšovat výkon sítě v našich aplikacích a službách pro uživatele.“

Diskuze (3) Další článek: 20. srpna před 42 lety odstartovala mise Voyager 2. Nese důkazy o lidském životě

Témata článku: Google, Bezpečnost, Android, Mobilní telefon, Mobility, Smartphone, Soukromí, Data, Sběr dat, Operátor, Ochrana soukromí, Uživatelé, Dobrý úmysl, Snaha, Pokrytí


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 83

Jakub Čížek
Umělá inteligence