Google | Android | Soukromí

Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

Google nebude poskytovat operátorům informace o pokrytí. Ochrana soukromí má přednost

V březnu 2017 spustil Google svou službu Mobile Network Insights. V podstatě šlo o vytváření mapy, ze které mohli mobilní operátoři vyčíst informace o síle signálu a rychlosti datových přenosů v různých lokalitách. Ačkoli samotný záměr nezní nijak kontroverzní, firma nakonec tuto funkci zrušila.

Háček je totiž v tom, že jako zdroj těchto dat byly používány mobilní telefony (většinou nic netušících) uživatelů. Google se patrně v obavách z možných problémů kolem ochrany osobních údajů rozhodl omezit shromažďování a předávání těchto informací operátorům.

Dobře míněný záměr má svá „ale“

Říká se, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. V tomto případě je oním dobrým úmyslem snaha o zlepšení pokrytí mobilní sítě ze strany operátorů. Ti díky Google Mobile Network Insights mohli detekovat místa, kde se zákazníci nejčastěji potýkají s problematickým pokrytím. Na základě těchto informací pak mohli plánovat vylepšování síťové infrastruktury.

Poskytovaná data byla anonymní a neukazovala na konkrétní telefony nebo uživatele. Rostoucí pozornost a snaha o dodržování soukromí a osobních údajů však mohla přitáhnout zájem regulačních orgánů. Proto se Google rozhodl jednat a celou službu zrušil.

Nutno podotknout, že informace dostávali operátoři zdarma čili sběr dat nebyl motivován snahou o jakýkoli finanční profit. Data pocházela ze zařízení s operačním systémem Android, tedy asi ze 75 % chytrých telefonů, což z nich činilo cenný zdroj pro toto odvětví.

Věděli o tom uživatelé?

V praxi byla používána pouze data uživatelů, kteří si aktivovali ukládání historie polohy a současně udělili souhlas s odesíláním diagnostických dat. To by svým způsobem mělo být dostatečné, neboť Google deklaruje, že získaná data používá ke „zlepšení uživatelských zkušeností“. Pod tuto formulaci lze určitě zahrnout snahu o lepší pokrytí mobilní sítí.

Data, poskytovaná operátorům, obsahovala údaje týkající se jejich služeb a srovnání se službami konkurentů, jejichž jména však byla anonymizována. Operátor tak například mohl zjistit, že má v dané lokalitě nejlepší nebo nejhorší pokrytí.

Dle informovaných, ale nejmenovaných zdrojů byla služba Google Mobile Network Insights ukončena bez jakékoli publicity už v dubnu tohoto roku, aniž by operátorům byl sdělen konkrétní důvod. Tisková mluvčí Victoria Keough tento krok potvrdila, ale odmítla jej dále komentovat s tvrzením, že za ním stojí „změna produktových priorit“.

„Pracovali jsme na programu, který měl pomoci mobilním partnerům zlepšit jejich sítě pomocí agregovaných a anonymizovaných metrik výkonu,“ řekla Keough. „Jsme i nadále odhodláni zlepšovat výkon sítě v našich aplikacích a službách pro uživatele.“

Diskuze (3) Další článek: 20. srpna před 42 lety odstartovala mise Voyager 2. Nese důkazy o lidském životě

Témata článku: Google, Android, Bezpečnost, Mobility, Mobilní telefon, Smartphone, Soukromí, Dobrý úmysl, Pokrytí, Operátor, Sběr dat, Uživatelé, Ochrana soukromí, Data, Snaha


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66



Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky