Windows | Google | Chrome

Google našel ve Windows 10 a Chromu zcela novou díru. Hackeři ji podle něj aktivně využívali

Google našel ve Windows 10 a Chromu zcela novou díru. Hackeři ji podle něj aktivně využívali

Google aktuálně zveřejnil detaily dříve nepublikované chyby v Chromu a ve Windows, která byla aktivně zneužívána. V rámci Chrome je již opravená, redmondský operační systém na svou aktualizaci teprve čeká.

Skupina Project Zero v rámci Googlu se věnuje hledání zranitelností v různém softwaru a při objevení vždy kontaktuje vývojáře s podrobnostmi a dá jim čas na opravu. Jakmile daná doba uplyne, zveřejní podrobnosti, což má motivovat vývojáře opravovat chyby co nejrychleji. Většinou se jedná o delší limit, u závažných a aktivně zneužívaných zranitelností ale dávají pouze týden.

Ten nyní uběhl, a Google tak zveřejnil podrobnosti chyby, která umožňovala eskalaci oprávnění a získání tak kontroly nad počítačem. Stačilo přitom zneužít chyby v Chromu a Windows 7 a 10, dotčen tak byl i nejnovější systém od Microsoftu. V rámci prohlížeče umožňovala kódu uniknout ze sandboxu a běžet přímo v rámci systému. Tato chyba byla oznámena a opravena před týdnem, na operační systém si ale ještě potkáme.

Vedoucí projektu oznámil, že aktualizace by měla na Windows přijít 10. listopadu, Microsoft ale tuto informaci webu TechCrunch nepotvrdil. Zároveň firma uvedla, že nemá informace o tom, že by byla chyba masově zneužívána. Na opravě se ale pracuje a lze očekávat, že co nejdříve zamíří na počítače s Windows 10. U těch stále běžících na Sedmičkách se pravděpodobně bude jednat jen o firemní stroje se zaplacenou rozšířenou podporou.

O Windows 10, konkrétně běžících na ARMu, jsme si povídali v Týdnu Živě:

Diskuze (28) Další článek: Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí

Témata článku: Windows, Software, Microsoft, Google, Bezpečnost, Chrome, Operační systémy, Windows Update, Aktualizace, AV-Test, Hacker, Operační systém, Chyba, Díra, Project Zero, Bugs, Win + N, Redmondský, Software na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux