Google nás sleduje na každém kroku: Proč to dělá a jak mu v tom můžete zabránit?

Pokud si pořídíte telefon s Androidem a bezmyšlenkovitě odsouhlasíte všechny úvodní dialogy, bude takový telefon odesílat informace o své poloze na servery Googlu. Nemělo by vás to překvapit, Google to uvádí v podmínkách, které jste odsouhlasili. Jenže tyto podmínky většina lidí nečte. Nyní si proto objasníme, k čemu Google potřebuje vaši polohu znát, která z jeho funkcí budí největší kontroverze a jak případně sledování polohy vypnout. 

Díky poloze přibudou užitečné funkce navíc

 

Sledování polohy se Googlu hodí k tomu, aby mohl vylepšovat a přizpůsobovat své služby. Nejvíce to pochopitelně oceníte v mapách, kde můžete online sledovat stav dopravy na silnicích nebo vytíženost obchodů, restaurací či turistických míst během denní doby. V mapě se vám třeba také zvýrazní oblíbená navštěvovaná místa.

Znalosti polohy využívá i vyhledávač, který vám může nabídnout užitečné výsledky hledání s ohledem na místo, kde se zrovna nacházíte. Připomínky či poznámky se ozvou nejen v zadaný čas, ale také podle toho, když přijdete na předem zadané místo. A v rámci rodiny či blízkých přátel můžete neustále sdílet svou polohu, což se hodí pro zajištění bezpečnosti nebo rychlejší domluvu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Využití sledování polohy v praxi

Polohu využije například i služba pro přehrávání hudby a na systémovou informaci o poloze si mohou sáhnout i externí aplikace, pokud jim k tomu dáte svolení. Hojně toho pochopitelně využívá například Facebook, který vám podle toho zacílí reklamy nebo doporučí přátele a akce v okolí.

Historie polohy si pamatuje několik let zpětně

Největší kontroverze ale budí fakt, že Google data o poloze ukládá a vy se tak můžete podívat, kde jste kdy byli i několik let zpětně. Tyto informace jsou přístupné jen pro vás v rámci služby Mapy, ale leckoho může při pohledu na ně vyděsit, co všechno o vás Google ví.

Klepněte pro větší obrázek 
Historie polohy. Co jsem dělal v dubnu 2016? Google ví, jel jsem do Prahy

Pokud vám to vadí, můžete data z historie vymazat a službu Historie polohy deaktivovat. Tuto možnost najdete v nastavení Google účtu pod položkou Data a personalizace. Zde můžete Googlu zakázat, aby ukládal i další data, která jinak shromažďuje, jako je například historie vyhledávání nebo záznamy vašich aktivit na webech a v aplikacích Googlu.

Jestli vám vadí nejen ukládání historie polohy, ale sledování polohy jako takové, nejsnadnějším řešením je deaktivovat tuto funkci přímo v systémovém nastavení telefonu. Pak už polohu nezjistí žádná nainstalovaná aplikace a ani ty od Googlu.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnost vypnutí ukládání historie polohy v nastavení účtu 

Google nás tedy prostřednictvím telefonu opravdu sleduje. Ale dali jsme mu k tomu souhlas a můžeme mu to kdykoli zakázat. Není proto důvod tuto skutečnost nějak démonizovat.

Diskuze (49) Další článek: Květnová aktualizace Windows 10 nakopne procesory od AMD. Dostanou až 15 % výkonu navíc

Témata článku: Google, Historie, Facebook, Android, Praha, Sledování, Poloha, Sledování polohy, Telefon, Aplikace, Nastavení, Mapa


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 141Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch