Google nás sleduje na každém kroku: Proč to dělá a jak mu v tom můžete zabránit?

Pokud si pořídíte telefon s Androidem a bezmyšlenkovitě odsouhlasíte všechny úvodní dialogy, bude takový telefon odesílat informace o své poloze na servery Googlu. Nemělo by vás to překvapit, Google to uvádí v podmínkách, které jste odsouhlasili. Jenže tyto podmínky většina lidí nečte. Nyní si proto objasníme, k čemu Google potřebuje vaši polohu znát, která z jeho funkcí budí největší kontroverze a jak případně sledování polohy vypnout. 

Díky poloze přibudou užitečné funkce navíc

 

Sledování polohy se Googlu hodí k tomu, aby mohl vylepšovat a přizpůsobovat své služby. Nejvíce to pochopitelně oceníte v mapách, kde můžete online sledovat stav dopravy na silnicích nebo vytíženost obchodů, restaurací či turistických míst během denní doby. V mapě se vám třeba také zvýrazní oblíbená navštěvovaná místa.

Znalosti polohy využívá i vyhledávač, který vám může nabídnout užitečné výsledky hledání s ohledem na místo, kde se zrovna nacházíte. Připomínky či poznámky se ozvou nejen v zadaný čas, ale také podle toho, když přijdete na předem zadané místo. A v rámci rodiny či blízkých přátel můžete neustále sdílet svou polohu, což se hodí pro zajištění bezpečnosti nebo rychlejší domluvu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Využití sledování polohy v praxi

Polohu využije například i služba pro přehrávání hudby a na systémovou informaci o poloze si mohou sáhnout i externí aplikace, pokud jim k tomu dáte svolení. Hojně toho pochopitelně využívá například Facebook, který vám podle toho zacílí reklamy nebo doporučí přátele a akce v okolí.

Historie polohy si pamatuje několik let zpětně

Největší kontroverze ale budí fakt, že Google data o poloze ukládá a vy se tak můžete podívat, kde jste kdy byli i několik let zpětně. Tyto informace jsou přístupné jen pro vás v rámci služby Mapy, ale leckoho může při pohledu na ně vyděsit, co všechno o vás Google ví.

Klepněte pro větší obrázek 
Historie polohy. Co jsem dělal v dubnu 2016? Google ví, jel jsem do Prahy

Pokud vám to vadí, můžete data z historie vymazat a službu Historie polohy deaktivovat. Tuto možnost najdete v nastavení Google účtu pod položkou Data a personalizace. Zde můžete Googlu zakázat, aby ukládal i další data, která jinak shromažďuje, jako je například historie vyhledávání nebo záznamy vašich aktivit na webech a v aplikacích Googlu.

Jestli vám vadí nejen ukládání historie polohy, ale sledování polohy jako takové, nejsnadnějším řešením je deaktivovat tuto funkci přímo v systémovém nastavení telefonu. Pak už polohu nezjistí žádná nainstalovaná aplikace a ani ty od Googlu.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnost vypnutí ukládání historie polohy v nastavení účtu 

Google nás tedy prostřednictvím telefonu opravdu sleduje. Ale dali jsme mu k tomu souhlas a můžeme mu to kdykoli zakázat. Není proto důvod tuto skutečnost nějak démonizovat.

Diskuze (50) Další článek: Květnová aktualizace Windows 10 nakopne procesory od AMD. Dostanou až 15 % výkonu navíc

Témata článku: Google, Historie, Android, Facebook, Praha, Sledování, Aplikace, Poloha, Sledování polohy, Mapa, Nastavení, Telefon


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 49

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky