Na co to tak asi může být ?? Co je to za otázku?? Co tak třeba, začít tím, kdo to koupil a všem podniká? V čem ten Google asi tak dělá? To je divadlo jako prase. Nemohly by to být, jak se tomu nadává? Databáze?😁))
Počítače nepracují s bity, ale s byty nebo jejich skupinou. Nastavit bit znamená vzít byte, v něm část přepsat a uložit to celé jako novou hodnotu. Podobně jako paměť nebo třeba disk taky pracují s bloky dat a nečtou/nezapisují jednotlivé byty.
než simualce...dál jsem nečetl. :-/
Tuším kde by se mohly dát využít v budoucnosti tyto počítače - k prolamování hesel. No máme se na co těšit...
Hmm, tak to by znamenalo, že AI vlastně nepředstavuje žádnou hrozbu... Hlavní potíž s AI je v singularitě (realizace maxwellovkského démonu), ovládnutí kvantového prostoru, stochastických jevů atp. Jinými slovy, chápal bych D-wave jako třeba nějakou obdobu krystalky, z pohledu dnešní radiokomunikace.
jaky vykon ?? wowko si na tom nezahraju tak co tu machrujou 😀 z nejakou karkulackou 😀
"rozjedu na tom GTA?"
Ne, je potřeba změnit systém na windows(verze pro kvantové počítače)
Toto myslím nebude úkol pro Microsoft 😀
"Ostatně mnozí vědci si stále myslí, že opravdový univerzální kvantový superpočítač nepostavíme nikdy."Nikdy je docela dlouha doba pro podobne prognozy. Kdyby rekli ze ne do 10ti nebo 20ti let, prosim, ale nikdy? to nemohl rict zadny vzdelany clovek
Taky bych řekl. Pokud takovou prognózu pronesl nějaký vědec, pak nemá mezi vědci co dělat a neměl by zaclánět experimentátorům, kteří mají ochotu nové věci zkoušet.
to su tie typy "vedcov" co veria v boha a jednorozce
Já bych nahlas "nikdy" asi neřekl, ale mám takové tušení, že pro při udržení přijatelné přesnosti bude nutné s roustoucím počtem qubitů přidávat redundantní qubity exponenciálně a ve výsledku bude výkon jen lineárně úměrný hmotě počítače.
Teslovi taky všichni říkali že některé věci nikdy nedokáže a podívejte se co všechno, z těch věcí které nešli nikdy udělat, se mu povedlo...
Zrovna jak nedávno SpaceX přistáli s Falconem, to taky prý nelze 😁
Tady je to nikdy ale skutečně na místě. Kvantový počítač se sice dopočítá požadovaného výsledku, ale při jeho čtení se v důsledku kolapsu vlnové funkce znehodnotí do té míry, že vlastně nic nemáme.Je to srovnatelné jako tvrdit, že NIKDY nedokážeme současně určit polohu a rychlost elektronu. A zde je ten výraz NIKDY správně...
Jestli chcete vědět, jak se cítí vaše babička při povídání o současných počítačích, pusťte si nějaké video s popisem fungování kvantových počítačů :)
To bude asi ten problem, ne ze by ta technologie nesla vyvinout to spis clovek nebude schopen s tim kloudne pracovat. Asi musime nejprve vyvinout umelou ai, ktera pak kvantove programovani prevzme. Pak budeme jen koukat a modlit se k novemu bohu ;)
Sám jsem už vícenásobný dědeček, ale problém s povídáním o současných počítačích nemám. Taky už v tom cca 35 let pracuji, navíc princip stávajích počítačů je znám víc než 80 let. Kvantové počítače na tom budou naprosto stejně - někdo principům rozumí už dnes a pokud bude pracovat v oboru, nebude mít problém ani za těch 30 let, kdy už to bude jinde. No a pak jsou jedinci, kteří nerozumí ani současným počítačům ani kvantovým a to bez ohledu na věk a ani za 50 let jim rozumět nebudou.
Ono to s temi kvantovymi kompy nebude tak jednoduche, protoze i odbornici na kvantovku prohlasuji, ze lidi, kteri opravdu rozumi kvantove teorii je jen par. A programator kvantovych pocitacu opravdu musi rozumet tomu co se uvnitr deje, coz u klasickych uz davno neplati...
Jenže v době před cca těmi 70-80 lety von Neumanovu schematu a teorii počítačů (později kybernetiky) rozumělo také jen pár lidí. A přesně stejným vývojem, tedy že to co je uvnitř je black box, projde i oblast kvantových počítačů, a jejich programátor bude vědět o tom co se děje uvnitř naprosto totéž, jako dnes ten, kdo řeší proces v Eclipsu, o strojovém kódu vykonávaném procesorem při zpracování toho procesu.
Principu klasickych pocitacu porozumi i trochu zdatnejsi dite, lze to predvest s tuzkou a kusem papiru, lze sestrojit mechanicky pocitaci stroj atd. Sice se tim zabyvalo par lidi, ale princip je docela jednoduchy a pochopitelny.Kvantove pocitani je uplne jina uroven narocnosti na pochopeni a na formulaci algoritmu. Ostatne kvantova teorie je jeste starsi nez von Neumann a pritom ani poradne nevime, proc kolabuje vlnova funkce.V pripade normalniho pocitani jsme mohli udelat pocitac ze dreva, pak z dratu a nakonec to leptame do kremiku. Uz jsme se dostali na uroven atomu, ale porad to jsou ty same draty a principy jako na zacatku.U kvantovych pocitacu se ale dostavame na samou podstatu hmoty a to je teprv zacatek. Je otazka, jestli se vubec podari jit nekam dal. Ale jak rikaji vedci (a me se to moc libi) - treba tam za vysokyma energiema a malyma rozmerama ciha uplne nova fyzika...
Ano jistě programátor kvantových počítačů bude nejspíše muset být svou druhou profesí fyzik. A myslím, že tomu tak bude dobře a oddělí to zrno od plev (dnes je spousta lidí co si myslí, že rozumí programování, i když nechápou podstatu toho co programují, jen kódují podle zadání). Fyzik (zvláště ten kvantový) už z principu svého vzdělání chápe (nebo by měl chápat) podstatu jevů a reálného světa. Takové programování bude proto asi zpočátku náročnější, než ho převezmou, alespoň rutinní úlohy, AI stroje.
Zajímavé, tyhle názory píšou největší šumaři, co jsem kdy potkal.
na jednu stranu sa na dobu AI beziacej na kvantovych pocitacoch tesim(prevratne vedecke objavy, lieky...) na druhu stranu sa tym stane drviva vacsina ludi stane zbytocnymi.
Spousta lidí dělá zbytečnou práci i teď.Namátkově třeba spousta kancelářských krys a hlavně úředníků: jsou zaměstnáni vytvářením papírů, které nikdo nechce, pro lidi, kteří je nečtou. A ještě přidělávají zbytečnou práci ostatním. Třeba polovinu státních úředníků by dokázala bez problémů nahradit jednotka pár desítek ajťáků s kvalitním informačním systémem. I s provozem za desetinu ceny, lidé by místo zabíjení času na úřadech mohli vše řešit z pohodlí domova. A na úřadech by zůstalo pár úředníků pro ty, co neumí či nechtějí s počítačem... Ale co s těmi lidmi na pracáku, že? Tak je radši zaměstnáme ve státní správě, dělat zbytečnou práci...Nějak mi to připomíná průmyslovou revoluci. To taky stroje nahrazovaly lidskou práci. Dřív drtivá většina lidí dělala v zemědělství a základních dílnách. Dnes je to pár procent, protože všechnu tu práci dělají stroje. A znamená to snad, že máme 80% nezaměstnaných? NE. Prostě dělají jinou práci. A díky strojům nemusí pracovat 100 hodin týdně, jako ve středověku, aby se uživili. Ale stačí průměrně nějakých 35 hodin týdně a mají mnohem vyšší reálné platy.A stejně se lidi mají tak dobře, že si toho vůbec neváží a furt nadávají na to, jak se mají mizerně. Neuvěřitelní tvorové... 🙂
Já si nemyslím, že narůstající byrokracie je hladová zeď pro lidi z pracáků. Myslím, že ve vláde levá ruka neví co dělá pravá a obě ruce neví, co uděly jejich předchůdkyně. Proto se zavádí nové agendy duplicitně k existujícím, které jsou buď úplně stejně nebo více méně podobné. Podobný problém znám z programování. Vlastně je informační systém hodně podobný zákoníkům a úřední agendě: přidávají si další a další přílepky, rostě složitost, klesá přehlednost. V informačních systémech to lze řešit refactoringem, což znamená udělat všechno znovu od nuly. Refactoring je v podstatě garbace collector. Pokud je mi známo, refactoring státní byrokracie chce provést Strana Svobodných Ovčanů.
Refactoring rozhodne neznamena, ze by se veci delaly znovu od nuly.
bobtnajuci statny aparat je problem v celej europe, aj zapadnej. proste ak chce vlada drzat nezamestnanost nizku, musi vytvarat pracovne miesta aj umelo. zatial sa na danach da vybrat dost aby to bolo mozne, ale dokedy?
Jak vysvětlíte nárust byrokracie ve velkých firmách v soukromém sektoru ?
Viděl bych ten důvod v tom, že s rozvojem automatizace se dá se stejným počtem pracovníků ve výrobě vyrobit mnohonásobně víc výrobků. A prodej většího množství výrobků s sebou nese větší nároky na administrativu. Kromě toho ty lejstra úředníci netvoří jenom pro fyzické osoby, ale i pro firmy, které kvůli tomu musí také posílit stavy administrativních pracovníků, aby to někdo vyplňoval. S tím, že čím větší firma, tím víc lejster po nich stát chce...
Tedy asi jsem natvrdlý, ale z článku jsem ani trochu nepochopil, jak kvantový počítač funguje. Tedy kromě toho, že by při jeho zapojení mělo dojít k NP=P. Mj. však netuším, kde je potíž v té universálnosti. Kterou operaci to vlastně neumí: porovnání? Skok? Nebo ještě něco jiného?
Tady jsi na žive, snad nečekáš, že to bude odborný článek na úrovni. Tady stačí bulvární nadpis, pár obrázků a pokus o překlad zahraničního textu.
Kvantovy pocitac se "programuje" uplne jinak nez klasicky. Velmi zjednodusene lze rici, ze reseni ulohy se hleda tak, ze se vezme mnozstvi bitu (takzvanych qbitu), ktere odpovida velikosti reseni, provaze se dohromady a pak se nad tim delaji operace, ktere ty bity prinuti k tomu, aby se v nich to reseni objevilo. Vyuziva se toho, ze ty bity lze ovladat zaroven a ze o sobe nejakym zpusobem vedi (jsou kvantove provazane).Tohle cele ma jeden zasadni problem - nelze vyuzit existujici imperativni algoritmy, ktere danou ulohu resi, ale musi se zcela znova vymyslet, jak ty bity provazat a jake operace nad nima delat, abysme dostali co chceme.Jak je z clanku patrne, tak misto toho, aby nasli kvantovy algoritmus pro nejakou praktickou ulohu, tak radsi vymysleli ulohu, ktera se na kvantovym stroji bude dobre resit. Tak spatne to s hledanim kvantovych variant je...Pro predstavu, zde popis, jak kvantove faktorizovat prvocisla:http://www.karlin.mff.cuni.cz/~holub/soubory/qc/node24.... ...
Moc děkuji! Velmi zajímavé čtení, a ač jsem detailům neporozuměl, s pořádnou dávkou snahy bych i rozumět mohl (článek je generován z LATEXu, a vzorce jsou čitelné i nevidomým, který používá screenreader, jako je tomu v mém případě). O to potěšitelnější, že jde o mou almu mater. Ještě jednou díky!
Obecně by měly kvantové počítače umožnit paralelizaci některých výpočtů, které ze své podstaty paralelizovat nejdou. Teoreticky by tak některé problémy mohly být řešitelné v polynomiálním čase, což by byla revoluce v numerické matematice.
Ani s kvantovým počítačem neplatí NP=P.
Zaprvé, o tomhle vztahu ještě nevíme nic, protože to nebylo ani dokázáno ani vyvráceno. Zadruhé, s kvantovým počítačem to neplatí jednoduše proto že se na něj nevztahuje definice těchto tříd.P znamená problém řešitelný deterministicky polynomiálně na turingově stroji. NP znamená nedeterministicky polynomiálně. A kvantový počítač není turingův stroj.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.