Google

Google nás chce špehovat a rozbíjet protesty, stěžují si zaměstnanci. Firma to popírá

S vážným obviněním přišla tento týden skupina zaměstnanců Googlu. Tvrdí, že firma vytváří nástroj skrytý v doplňku pro prohlížeč Chrome, kterým chce kontrolovat, zda se pracovníci nescházejí ve velkém počtu, což by signalizovalo možnou stávku nebo odborové jednání. Podle mateřské firmy Googlu, Alphabetu, je to nesmysl. 

Informoval o tom server Bloomberg News, ke kterému se od tří zaměstnanců, kteří se nepřáli být jmenováni, dostal interní dokument, ve kterém si lidé stěžují na neetické chování vyšších pracovníků. Měli totiž zadat jistému týmu tvorbu zmíněného doplňku, který by v konečné fázi měl být nainstalován na všech počítačích zaměstnanců.

Rozšíření má podle dokumentu fungovat tak, že jakmile by někdo vytvořil v kalendáři událost pro více jako 100 lidí, firma by dostala upozornění, že se děje něco, na co si musí dát pozor. Projekt podle serveru vytvořil v Googlu bouřlivou diskuzi, jelikož někteří zaměstnanci měli dostat zákaz dozvědět se o něm jakékoli podrobnosti. 

Alphabet ve vyjádření, které rozeslal všech médiím stejné, říká, že obvinění ze špehování není na místě. Přiznává nicméně, že na jakémsi rozšíření týkajícím se schůzek skutečně pracuje. „Tato tvrzení o účelu doplňku jsou kategoricky falešná. Nástroj má lidem jen připomenout, ať si dají pozor, než do kalendáře automaticky přidají schůzi pro velký počet zaměstnanců,“ uvedla firma. V konečném důsledku tedy má opatření zamezit zbytečnému spamu v rozpisu schůzí a rozhodně podle Alphabetu neodesílá vedení žádné identifikovatelné údaje. 

Ať je zpráva pravdivá nebo ne, faktem je, že protesty pracovníků se poslední roky v Googlu šíří. Důvodů byla celá řada, zaměstnanci si stěžovali například na práci firmy pro americkou armádu a možné zneužití umělé inteligence pro vojenské účely, na obchodování s Čínou či na to, jak Google (ne)řešil údajné sexuální harašení. Kvůli němu dokonce vyšlo do ulic 20 tisíc pracovníků firmy.

Diskuze (13) Další článek: Finanční výsledky Intelu za minulé čtvrtletí: propad prodejů desktopových čipů o 10 %. S AMD chce ale bojovat tvrdě

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,