16
Fotogalerie

18 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

  • Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy
  • Využijte například podrobnější možnosti plánování cest
  • Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Už jsme vám představili 16 praktických tipů a triků pro Mapy.cz a nyní dozrál čas podívat se podrobněji na největšího rivala – Mapy Google. Vybrali jsme osmnáct tipů a triků, které se hodí znát, pokud tuto webovou aplikaci používáte.

Mapa téměř jako video

Google už i v Česku nabízí nový 3D pohled na mapu nazvaný Immersive View. V netradičním podobně si tak můžete prohlídnout  pražské Hradčany, Karlův most, Staroměstské náměstí a Národní muzeum. Stačí je vyhledat v mobilní aplikaci Mapy Google. Na desktopu tento režim zatím chybí.

Imersivní režim a Hradčany:

Imersivní 3D pohled vychází z toho běžného, který známe z Earth, do scény se ale navíc promítne fotorealistická obloha a reálné aktuální počasí. Zároveň se můžete na časové ose podívat, jak to bude v dané lokalitě vypadat v následujících hodinách.

Práce s atmosférou a slunečními paprsky je opravdu povedená, budovy vytvářejí adekvátní stíny a můžete si nasimulovat podvečerní zlatou hodinku. To by mohlo ocenit zejména fotografové, milovníci kýče a pochopitelně páry, které nechtějí nechat nic náhodě.

Pokračování 2 / 18

Nechcete čekat? Najděte nejvhodnější termín!

Nemáte rádi fronty a dlouhá čekání? Mapy Google nabízejí funkci, díky které rychle poznáte, kdy je v daném podniku či obchodě nejméně zákazníků. Tato data získávají sběrem od uživatelů mobilní aplikace a z vlastní zkušenosti můžeme konstatovat, že jsou poměrně přesná.

K dispozici jsou pro celou řadu objektů – například pro obchody, nákupní střediska, restaurace, pošty a další. Díky sledování uživatelů mobilní aplikace navíc dokážou Mapy Google zobrazit nejen dlouhodobé statistiky, ale i aktuální stav.

mapy-google-tipy-01.pngNechcete čekat? Najděte si nejvhodnější termín!

Jak na to? Úplně jednoduše – zadejte do vyhledávacího pole název obchodu, firmy či instituce, kterou hodláte navštívit. Následně zvolte konkrétní položku a v levém postranním panelu se posuňte dolů k nabídce Oblíbené časy. V grafu uvidíte vývoj návštěvnosti v průběhu času, případně i aktuální stav. Pomocí rozbalovací nabídky se můžete podívat, jaká je vytíženost v jiné dny v týdnu.

Pokračování 3 / 18

Plánování trasy s více zastávkami

Zatímco navigační aplikace Waze umí plánovat trasy s maximálně jednou zastávkou, v Mapách Google se v tomto směru prakticky nemusíte omezovat. V rámci aplikace lze naplánovat trasu až s deseti zastávkami (včetně startu a cíle).

image.pngPlánování trasy s více zastávkami

Jak na to? Obvyklým způsobem si naplánujte trasu mezi dvěma body. Následně budete moci pomocí tlačítka Přidat cíl přidávat další průjezdní body (platí pro pěší a automobilovou navigaci). Nutno podotknout, že Mapy Google nehledají optimální trasu – pořadí zastávek je zcela ve vaší kompetenci. Lze ho ale snadno měnit pouhým přetažením zastávky v seznamu.

Pokračování 4 / 18

Vyhněte se prudkým kopcům

Pokud používáte Mapy Google k plánování vyjížděk a výletů na kole, určitě oceníte možnost podívat se na výškový profil trasy. Nepřekvapí vás tak příliš prudké a táhlé stoupání, které dokáže proměnit příjemnou projížďku ve vysilující horor.

image.pngVyhněte se prudkým kopcům

Hned na začátek musíme upozornit, že zobrazení výškového profilu pro kolo je dostupné jen v místech, kde Google eviduje cyklostezky. Což Česko ani po letech není. Stoupání a klesání na trase ale můžete sledovat i v navigaci pro pěší, a ta u nás naštěstí funguje dobře.

Pokračování 5 / 18

Jednoduché plánování trasy z mapy

K plánování trasy nemusíte nutně používat jen vyhledávací panel po levé straně webové aplikace. Podstatně rychlejší a za určitých okolností i praktičtější může být zadání startu, cíle a případných zastávek přímo z mapy.

image.pngJednoduché plánování trasy z mapy

Jednoduše klepněte na zvolené místo pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte Trasa odtud pro volbu startu, případně Trasa sem pro zadání cíle. Další nastavení, jako je například volba dopravního prostředku, pak probíhají obvyklou cestou přes postranní panel.

Pokračování 6 / 18

Měření vzdálenosti

Potřebujete zjistit vzdálenost mezi dvěma místy? I na to jsou Mapy Google připraveny a poskytují měření vzdušné vzdálenosti mezi dvěma a více body. Z hlediska funkčnosti je provedení poměrně podobné tomu, co můžete znát z Mapy.cz.

image.pngMěření vzdálenosti

První bod měření zadáte tak, že klepnete pravým tlačítkem myši na kýžené místo v mapě a z kontextové nabídky zvolíte možnost Změřit vzdálenost. Následně dalšími klepnutími levým tlačítkem přidáváte body a v dolní části okna můžete odečítat vzdálenost v metrech a ve stopách. Libovolný bod lze odstranit tak, že na něj klepnete levým tlačítkem myši. Měření ukončíte křížkem v poli se zobrazením vzdálenosti.

Pokračování 7 / 18

Kde jste všude byli?

Pokud máte v mobilní aplikaci Mapy Google povolené ukládání historie polohy, můžete se podívat na záznamy prostřednictvím takzvané časové osy. Díky ní například snadno zjistíte, kde jste byli přesně před rokem, nebo kdy jste byli naposledy na dovolené v Chorvatsku.

image.pngKde jste všude byli?

V Mapách Google nejprve otevřete nabídku klepnutím na tlačítko se třemi vodorovnými čárkami. Následně zvolte Vaše časová osa, čímž otevřete novou kartu prohlížeče. Poté si můžete pomocí nabídky v levém horním rohu zvolit konkrétní den a podívat se, jaká místa jste navštívili, včetně zobrazení vašeho pohybu v mapě. Na časovou osu se také můžete dostat přes přímý odkaz www.google.com/maps/timeline.

Pokračování 8 / 18

Klávesy pro ovládání Street View

Zkušenějším uživatelům Map Google jistě nemusíme vysvětlovat, že režim Street View nabízí pohled z ulice a aktivuje se tak, že přetáhnou ikonu žlutého panáčka z pravého dolního rohu do mapy. Co by se však mohlo hodit, jsou klávesy, jimiž se můžete v tomto módu pohybovat.

image.pngKlávesy pro ovládání Street View usnadní procházení
  • + a - – přiblížení, respektive oddálení pohledu
  • šipka vlevo/vpravo nebo klávesy A/D – otáčení směru pohledu
  • šipka nahoru/dolů nebo klávesy W/S – pohyb v mapě směrem dopředu/dozadu.

Pokračování 9 / 18

Vytvářejte si seznamy

Mapy Google umožňuji vytváření seznamů. Praktických využití je celá řada – můžete si tak například uložit místa, která hodláte navštívit během své dovolené. Nebo si tímto způsobem uložte své oblíbené podniky, abyste je měli snadněji po ruce.

image.pngVytvářejte si seznamy míst

Otevřete si v levém panelu kartu daného místa či podniku. Poté klepněte na tlačítko Uložit a z následující nabídky zvolte, zda chcete ukládat do oblíbených položek, mezi místa, jež chcete navštívit, k místům s hvězdičkou či do vlastního seznamu. Takto uložená místa pak najdete v postranní nabídce v sekci Vaše místa na záložce Uloženo.

Pokračování 10 / 18

Podívejte se na město ve 3D

Kromě Map má Google ve svém portfoliu také „virtuální glóbus“ Google Earth. Hranice mezi oběma službami se však postupně setřely a jejich nabídky se dnes do značné míry prolínají. I v mapách Google se tak můžete podívat na 3D modely větších měst.

image.pngPodívejte se na město ve 3D

Nejprve si načtěte dané místo v běžných mapách. Poté myší najeďte na tlačítko Vrstvy a klikněte na Další. V této nabídce pak vyber druh mapy Satelitní a zatrhněte bolbu Zobrazení planety. Mapě pak můžete libovolně měnit perspektivu tak, že podržíte Ctrl (nebo Cmd na Macu) a budete hýbat myší. 3D mapa je k dispozici ve větších městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava.

Pokračování 11 / 18

Dopravní situace

Dalším místem, kde Mapy Google využívají informace sesbírané od uživatelů své mobilní aplikace, je sledování vytíženosti silničních komunikací. Google díky telefonům ví, kde se jede plynule, a kde naopak vznikají dopravní zácpy. Tyto údaje si samozřejmě nenechává pouze pro sebe.

image.pngDopravní situace

Zobrazení dopravních informací zapnete přes tlačítko Vrstvy v levém dolním rohu. Pouze na něj najeďte kurzorem a klikněte na Provoz. Po aktivaci se v mapách na vybraných ulicích a silnicích objeví barevné čáry, signalizující svou barvou aktuální provoz v daném místě. Pokud klepnete na rozbalovací nabídku Aktuální provoz, můžete přepnout na Obvyklý provoz a podívat se, jak to v daném místě obvykle vypadá ve zvolený den v týdnu v určitém čase.

Pokračování 12 / 18

Najděte si nejlepší podnik

Součástí Map Google jsou také uživatelské recenze, ve kterých mohou zákazníci hodnotit navštívená místa na stupnici od jedné do pěti hvězdiček. Kromě toho mají možnost přidávat komentáře a fotografie, na jejichž základě si můžete udělat lepší přehled o tom, co daný podnik, restaurace nebo místo vlastně nabízí.

image.pngNajděte si nejlepší podnik

Stačí otevřít kartu příslušného místa a zhruba v její polovině najdete sekci Fotky, kde si můžete prohlédnout snímky pořízené návštěvníky. V případě restaurací jsou fotografie roztříděné do kategorií, jako je Jídlo a pití či Vzhled a atmosféra. Níže pak najdete Přehled recenzí s průměrnou známkou, poměrem hodnocení a recenze ostatních uživatelů. Samozřejmě můžete přidat i své vlastní hodnocení, recenzi a fotky.

Pokračování 13 / 18

Sdílení odkazu na mapu

Pokud chcete poskytnout informaci o nějakém místě další osobě, můžete buď předat jeho poštovní adresu, nebo využít možnost sdílení mapy prostřednictvím odkazu. To se hodí zejména v lokalitách, kde nejsou k dispozici názvy ulic nebo čísla domů.

image.pngSdílení odkazu na mapu

Vyberte místo v mapě, které chcete sdílet. Následně klepněte na sdílecí tlačítko. Tím se otevře dialog, přes který můžete sdílet odkaz na Facebook, Twitter nebo jinou cestou, případně lze na záložce Vložení mapy získat HTML kód pro vložení zvoleného výřezu do webové stránky.

Pokračování 14 / 18

Jak zjistit stáří snímku ve Street View?

Mapovací auta Google Street View prakticky permanentně křižují naši republiku, nicméně samozřejmě nemohou být všude. Proto jsou na některých místech fotky, které dnes již neodpovídají skutečnosti. Naštěstí lze poměrně snadno zjistit, kdy byl daný snímek pořízen – stačí se podívat do pravého dolního rohu, kde je titěrným písmem uvedena informace Pořízení obrázku ve tvaru měsíc a rok. Už několik měsíců se stejná informace také nahoře vlevo.

image.pngJak zjistit stáří snímku ve Street View?

Pokračování 15 / 18

Je libo MHD?

Google bohužel nemá informace o vedení linek městské hromadné dopravy ve všech českých městech. A když už, tak ne na stejné úrovni a pro všechny typy vozů. V Praze a Brně ukazuje také barevné linky, kudy vedou tramvajové tratě. V hlavním města to platí i pro metro. Jinde jsou dostupné nanejvýš zastávky, u kterých jsou vidět čísla spojů a časy odjezdů.

image.pngJe libo MHD?

Funkci najdete po najetí myší na tlačítko Vrstvy, odkud vyberete Veřejnou dopravu.

Pokračování 16 / 18

Jak vypadala vaše ulice před lety?

Jak jsme uvedli výše, vozidla Google Street View křižují naši republiku a pořizují snímky ulic, silnic a přilehlého okolí. Některá místa ještě nenavštívila (a dost možná ani nikdy nenavštíví), jiná ale projela opakovaně. A právě to je fakt, který můžete využít pro zjištění, jak vaše ulice vypadala před několika lety.

image.pngJak vypadala vaše ulice před lety?

Otevřete si tedy pohled StreetView a všimněte si nenápadného tlačítka v levém horním rohu se šipkami rotujícími proti směru hodinových ručiček. Když na něj klepnete, zobrazí se časová osa všech návštěv auta Street View. Stačí si vybrat datum a můžete se podívat, jak vypadala vaše ulice při předchozích foceních.

Pokračování 17 / 18

Odeslání místa do telefonu

Našli jste nějaké místo ve webové aplikaci Mapy Google a chcete ho co nejrychleji dostat do svého mobilního telefonu? Pokud jste do Map přihlášeni stejným účtem Google, jako ve svém telefonu, lze to realizovat jedním klepnutím.

image.pngOdeslání místa do telefonu

Otevřete kartu daného místa – hned pod fotografií a názvem najdete pět tlačítek. Klepněte na Odeslat do vašeho telefonu. Jestliže máte více mobilů, můžete si zvolit jeden z nich, případně lze místo odeslat e-mailem nebo formou krátké textové zprávy. Na zvoleném zařízení se místo zobrazí v oznámeních a po klepnutí na něj můžete rovnou začít navigovat.

Pokračování 18 / 18

Rychlé přibližování mapy

Nedávno jsme přišli se samostatným tipem, který stojí za připomenutí: zoomovat v mobilních aplikacích Mapy.cz, Mapy Google a mnoha dalších můžete jedním prstem. Na počítači bez dotykové obrazovky to pochopitelně takto dělat nelze, ale funguje zde rychlé přiblížení na dané místo – stačí na něj dvakrát poklepat levým tlačítkem myši.

Znáte nějaké další „vychytávky“ pro Mapy Google? Podělte se o ně v komentářích pod článkem!

Určitě si přečtěte

Články odjinud