Poskytovatelé internetu

Google lidem nabídne 50Gb/s internet a už vyhlíží dvakrát rychlejší optiku

GFiber, sesterská společnost Googlu, v americkém Kansas City otestovala pasivní optické připojení 50G-PON, které nabídne rychlost až 50 Gb/s. Teoretickou hranici však firma v ukázce nedosáhla, naměřila „jen“ 41,89 Gb/s na straně downlinku a 19,6 Gb/s na straně uplinku. Vybavení dodala finská Nokia, která je spolu s čínskou Huawei hlavním tahounem této technologie.

Nokia ostatně byla první, která demonstrovala 50G-PON v reálném provozu. Pilotní test proběhl přesně před dvěma lety ve Švýcarsku společně tamním Swisscomem. Tato technologie je zatím tou nejpokročilejší pro pasivní optické sítě, kterými se mohou připojovat jednotlivé domy či byty.

Stojí na tři roky starém standardu G.9804.3, který počítá s tím, že na optických vláknech o délkách až 20 km potečou data rychlostmi 50 Gb/s v obou směrech, případně s asymetrickým poměrem 1:2 či 1:4.

Google se stal poskytovatelem internetového připojení v roce 2010, kdy začal budovat první optické sítě. Začal právě v Kansas City a do té doby je rozšířil do dalších 27 regionů USA. Poskytuje symetrické připojení o rychlostech 1 až 8 Gb/s, které páruje i s předplatným Google Drive a vlastními meshovými Wi-Fi routery. Od začátku letošního roku pak na prvních místech začal nabízet i 20Gb/s internet v ceně 250 dolarů za měsíc.

Firma také mluví o tom, že výhledově by chtěla nasadit i 100Gb/s sítě, ale to nejspíš až po roce 2030. Technologie 100G-PON zatím funguje jen v laboratorních podmínkách.

Diskuze (26) Další článek: Boeing přiznal vinu za dvě tragické havárie svých letadel 737 Max, které si vyžádaly 346 životů

Témata článku: , , , ,